!Fotogalerie!První dubnový páteční večer se v Praze nesl ve znamení studentů pobíhajících po centru města mezi čtyřmi kluby, kde si mohli poslechnout více než dvacet kapel, známých i začínajících. Přečtěte si, jak některé z vystoupení viděli naši redaktoři Alena Uhlířová a Martin Faix.
David Fischer, trumpetista kapely Chaotic, Foto: Barbora Kabátová, Topzine.cz
Byl 1. duben, aprílových žertů čas, a v Praze se odehrával studentský festival, na kterém mladí lidé mohli za příznivou cenu lístků vidět velké množství zajímavých kapel různých hudebních žánrů. Koncerty se konaly v klubech Rock Café, Vagón, K4 a Chapeau Rouge a celkově v nich zahrálo dvacet tři kapel, což je rozhodně hodně muziky.
V 19 hodin se přetrhla pomyslná startovní páska a davy studentů začaly pobíhat mezi čtyřmi kluby, kde měly na výběr ze spousty hudebních stylů od ska přes psychedelic-folk až po crossover disco.
Alena Uhlířová: Skalená Treska a Chaotic pořádně rozhýbali své publikum
Jako první jsem pokořila bránu Univerzity Karlovy a vydala se do jejích sklepů, do klubu K4. Tento malý klub skýtá velmi milé a útulné prostředí, k tomu navíc pivo za dvacet tři korun, chyběla už jen dobrá hudba.
Pódium ovládly nejprve Moury z Roury. Tato ska kapelka je poměrně mladá, stejně jako její členové. Kluci vykročili správným směrem, ale rozhodně ještě je co pilovat. Ozvučení nebylo ideální, a tak dechová sekce byla naprosto utopená ve shluku ostatních nástrojů, stejně jako zpěv. Klukům nebylo moc rozumět, poznat, zda se v některých skladbách jedná o češtinu nebo angličtinu, bylo poměrně složité. Začátek festivalu mohl rozhodně dopadnout lépe.
Více zkušeností předvedla v K4 Skalená Treska. Tato ska-funky kapela donutila tančit i jedince, kteří se celý večer krčili v koutě. Zazněly skvělé melodie, které jistě potěšily každou skáčkařskou duši. Chytlavé melodie, skvělé aranže a energie na pódiu, to vše rozehřálo jak posluchače, tak kapelu samotnou. Veronika se se svým saxofonem vlnila do rytmu, Matt se oddával každičkému vyslovenému slovu. Při nezbytném pogu jsem si ovšem říkala, že Skalená Treska by si zasloužila hrát ve větším klubu.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/01042011_student-fest/]
Opravdová show na mě ale čekala až ve Vagonu. Po osmé hodině večer se na pódium vrhla kapela Chaotic v celé své kráse. Během několika málo odehraných vteřin se prostor pod pódiem naplnil k prasknutí a hlubší nádech nebyl ani možný. Party odstartovala singlem Journey Round the World a návštěvníci klubu byli bleskurychle ve varu a nenechali se pobízet k zábavě. V mžiku jsem viděla skákající a zpívající dav s rukama nad hlavou.
Chaotic zbytek koncertu stále přidávali plyn a zvyšovali otáčky. Kromě jiných zazněly i úžasné věci jako I Wanna Dance with You a Hairy Hippie. Roztancované publikum se již nedalo utišit. Kluci se vzdali mikrofonů a části skladeb nechali v režii svých příznivců. Ve Vagonu se probudila hudební euforie, desítky mladých lidí s různými zájmy a prioritami společně tancovali, zpívali, bavili se. Chaotic se po tomto skvělém večeru stali pro mnohé drogou, od které není záhodno si odvykat.
Martin Faix: Error 404, to je Unifiction
Zhruba v půl deváté zahájila svůj koncert v Rock Café extravagantní rocková skupina Unifiction. Pojmenovat slovy, co se odehrávalo na pódiu, je téměř nemožné. Co také si můžete myslet o kapele, která má v kolonce styl napsáno error 404.
Skupina nastoupila ve velmi výstředních převlecích a hned spustila svoji divoce pojatou show. Za drsného zvuku kytary, nápaditých tónů kláves a rytmických bicích přeskakovala kapela během svých písní z jednoho hudebního stylu do druhého. Démonicky nalíčený zpěvák Bedřich Levý, který během koncertu střídal své šílené převleky, přecházel od takřka operního zpěvu přes metalové hrdelní výkřiky až po rap v hip hopových pasážích koncertu.
Baskytaristka kapely Unifiction, Zdroj: archiv Unifiction
Publikum si kapela Unifiction získala velmi snadno. Většina diváků mohla jen nevěřícně zírat, co se to na pódiu děje za šílenosti. Kapela skončila zhruba po hodině hraní, ale zaplněné Rock Café si ještě vytleskalo jeden přídavek, během kterého nám zarapoval kapelový bubeník MC Panda, kterému během jeho šíleného pěveckého kousku visel kolem boků zpěvák Béda. Touto řádně ulítlou skladbou se s námi skupina Unifiction rozloučila a bylo na čase se podívat po dalším zajímavém koncertě.
Kolem půl dvanácté, bohužel už s téměř hodinovým zpožděním, to v Rock Café rozjela reggae a ska kapela Fast Food Orchestra. Vzhledem k přeplněnosti sálu se v Rock Caé už takřka nedalo skoro dýchat, takže po několika skladbách jsem raději klub opustil a přesunul se do Vagónu, kde začala svůj koncert skupina Neosound, která rozjela řádně ostré představení v duchu kapely Rage Against the Machine.
S velmi kvalitním zvukem hudebníci Neosound drhli drsné punk rockové riffy za doprovodu nádherného zpěvu, a tak jednoznačně ovládli závěr celého večera. Tento velmi solidní koncert byl takovou příjemnou tečkou za celým festivalem.