Drahé vstupné, mainstreamové kapely, komerce všude, kam se podíváte… Tak nějak se odehrává Majáles v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové. To se ale nelíbí studentům Karlovy univerzity. A tak se rozhodli založit vlastní studentský Majáles.
Studenti pořádají majáles podle svých představ. Foto: Tomáš Lénard, TOPZINE.cz
„Jde nám o vytvoření události, na níž se studenti baví, ale zároveň jsou i jejími aktivními tvůrci a pořadateli,“ říká hlavní organizátorka Karolína Chloubová. Vzápětí ještě dodává, že „hlavní část Majálesu se uskuteční 1. května, kdy projde alegorický průvod centrem Prahy.“ Hlavní trasa průvodu bude směřovat ke Karolinu, kde budou pokračovat další akce.
Studentský Majáles vznikl jako protest proti velmi komerčně laděnému Pražskému Majálesu. Oproti němu se uskuteční přesně 1. května a všechny akce s ním spojené budou zcela zdarma. To je asi největší devíza studentského majálesu, který získal záštitu rektora Univerzity Karlovy, Akademie múzických umění i dílčích fakult.
Primát náleží Jihočechům
Podobný festival s takřka shodným jménem se koná i v Českých Budějovicích. Budějovický Majáles vznikl již před deseti lety ze zcela stejného důvodu. Za tu dobu narostl do velkých rozměrů, ale podstata zůstává stále stejná. „Hlavním cílem Majálesu je dostupně nabídnout všem nevšední umělce všech žánrů z Čech i ze světa“ dodává hlavní organizátor Martin Pikous.
Pražský studentský Majáles je pořádán studenty pro studenty. Po skončení průvodu začnou doprovodné akce jako vystoupení studentských kapel, alternativních divadel nebo třeba panelová diskuze na téma „Co to je Majáles?“ či debatu s podtitulem „Studentský život před rokem 1989“.
Majáles v překladu znamená májové nebo květinové. Historie studenty organizovaných akcí jako oslav příchodu jara sahá až do patnáctého století. Přes zákaz konaný majáles roku 1847 na gymnáziu v Litomyšli je jednou z klíčových události Jiráskova románu Filosofská historie z roku 1878.
Majálesy se potýkaly s mnoha těžkostmi v podobě zákazů, které začaly již před rozpadem monarchie, pokračovaly během druhé světové války a vrcholily v padesátých a šedesátých letech minulého století. Asi nejpamátnější majáles se odehrál roku 1965, kdy byl králem zvolen americký básník a nejvýraznější osoba beat generation Allen Ginsberg. Vzápětí byl vyhoštěn ze země a napsal o události báseň Král Majáles.