Německý umělec Diet Wiegman se už přes 50 let věnuje velmi originálnímu způsobu recyklace. S pomocí nepotřebných předmětů a důmyslného osvětlení vytváří neuvěřitelné stínové obrazy.
Na Wiegmanových skulpturách z kusů šrotu a dalších odpadků není na první pohled nic zvláštního. Stačí ale rozsvítit malý zdroj světla a všechno najednou dává smysl: skutečné umění se totiž odehrává na pozadí. Jak vůbec umělec dokáže, že hromádka odpadu pod určitým úhlem vrhá stín ve tvaru Michelangelova Davida?
Není za tím nic jiného než spousta zdlouhavé, náročné a detailně přesné práce. Výsledek je ovšem tak zajímavý, že dokonce přilákal pozornost filmových tvůrců: Holanďan Mike Redman natočil o Wiegmanovi dokument s názvem Anagram. „Jeho práce mě vždycky fascinovala,“ říká o němém dokumentu filmař. „Tyhle kousky zkrátka ukazují lidem, že se stačí podívat z jiného úhlu, a i takzvaně obyčejné věci se stanou naprosto jedinečnými.“
Diet Wiegman je v oblasti stínového umění průkopníkem, jeho portfolio se ale na stín neomezuje; nabízí také tradičnější sochařství, malby a kresby nebo i fotografie.