Jedna z nejvýznamnějších postav počítačového průmyslu, zakladatel a ředitel firmy Apple, cholerik, buddhista – to všechno se skrývá za jménem Steve Jobs. Zasloužil se rovněž i o změnu v hudebním průmyslu.
Steve Jobs, Zdroj: youtube.com
Díky přístupu a technice se Steve Jobs zapsal také do historie současné hudby. Apple změnil od základů hudební byznys vytvořením iTunes a tím zrozením systému download. Jobs byl mistrem designu a vynalézavosti, k jeho velkým přednostem patřilo taktéž přesné načasování.
Když v roce 2001 Napster a Kazza – tzv. peer to peer sítě určené ke sdílení dat – zničily hudební průmysl, objevil se právě Jobs. Začal lákat labely a sliboval jim, že když se spojí právě s ním, garantuje jim zrealizování digitálních downloadů. V roce 2008 v San Francisku prezentoval iTunes Music Store. Vše bylo postaveno na uživatelích, kteří se tak mohli podělit o hudbu s celým světem.
Čtěte také: Steve Jobs prohrál svůj boj s rakovinou
Jobs postavil trh vzhůru nohama. Po několik generací hrstka hlavních vydavatelství měla jakýsi zámek pro další distribuci. Vydavatelství platila za vydání nahrávek, poslala je do obchodů a diktovala ceny. Ale po dohodě s Jobsem byla vyzkoušena nová virtuální cestu. Vydavatelé zjistili, že Jobsův záměr se tolik neliší od jejich vytouženého cíle. „Hlavní je milovat to, co děláte,“ řekl Jobs při jednom z projevů.
Pirátství sice zpočátku nabralo nekontrolovatelnou rychlost a podobu, avšak později byl zatčen dostatek lidí, aby se jeho šíření alespoň zpomalilo. Tak začala úspěšná generace prodejů. K únoru 2010 iTunes Store prodal deset bilionů písniček.
Nové inovace se objevily také na čistém designu, technice a ovlivnily tak i pohled na hudbu. Před deseti lety MP3 přehrávače pojaly sto písniček, nyní posluchač může mít u sebe tisíce písní a do budoucna až miliony. Navzdory tomu, že Apple není hudební, ale technologickou společností, právě iTunes představuje nový životní stupeň pro hudební průmysl.