Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Steve Jobs: Biologičtí rodiče se ho zřekli, otce nikdy nepoznal

Tereza Ticháčková

Tereza Ticháčková

12. 10. 2011

Steven Paul Jobs se narodil v únoru roku 1955 v americkém San Francisku a během svého života dokázal na svět přivést dnes již známou a oblíbenou značku Apple.

Steve Jobs, Zdroj: allaboutstevejobs.com

Větší či menší měrou se také podílel na rozšíření počítačové gramotnosti. Svým způsobem zkrátka dobyl s počítači nakousnutého jablka svět (minimálně ten technický). A o to více pak milovníky Jobsových nápaditých produktů zaskočila zpráva o jeho smrti.

Dne 5. října letošního roku prohrál boj s rakovinou slinivky břišní, s níž zápolil od roku 2004. V roce 2009 dokonce podstoupil transplantaci jater. Bohužel jej nemoc natolik vyčerpala, že již nebyl schopen dál s ní zápasit a navždy odešel. Za sebou zanechal počítačové impérium, poutavý životní příběh, ale i ženu a čtyři děti.

Biologičtí rodiče se ho zřekli, otce nikdy nepoznal

Biologická matka Jobse Joanne Simpson byla v době početí studentkou, otec syrského původu – Abdulfattah John Jandali – rovněž. A puritánská Amerika padesátých let dívčině nemanželskému dítěti s rodilým Syřanem (a navíc muslimem) příliš nepřála. Dítě tak bylo brzy po narození dáno k adopci.

A ačkoli Joanne sama nebyla schopna dítě vychovávat, zachovala se natolik zodpovědně, aby dohlédla na to, že chlapec skutečně připadne do dobrých rukou. Dokonce prý trvala na tom, aby byl syn svěřen do péče vysokoškolsky vzdělaných rodičů. Jejímu přání však vyhověno nebylo.

O dítě se přihlásila americká rodina nižší střední třídy, která se po válce usadila nedaleko San Franciska v metropolitní oblasti zvané Bay Area. Paul Jobs byl mechanikem v továrně na výrobu laserů, jeho žena Clara se živila jako účetní.

Jobs byl vizionářem naší doby, Zdroj: allaboutstevejobs.com

I přes počáteční nespokojenost nakonec Joanne souhlasila, aby se Jobsovi stali adoptivními rodiči. Zodpovědnost biologické matky se  projevila také ve chvíli, kdy předávala syna novým opatrovníkům. Vyslovila tehdy podmínku, že až dítě dosáhne adekvátního věku, dostane se mu (stejně jako jí)  univerzitního vzdělání. I přes veškeré okolnosti se Joanne se svým synem stýkala i nadále, biologického otce však nikdy nepoznal.

Dětství v Křemíkovém údolí Jobse poznamenalo

Paul a Clara Jobsovi dali synovi jméno Steven Paul. A během prvních společných let se také odstěhovali do města Santa Clara v oblasti dnešního Silicon Valley. O tři roky později (v roce 1958) pak Jobsovi adoptují další dítě, dívku jménem Patti.

Dětství v křemíkovém údolí s vysokou koncentrací společností zabývajících se tvorbou počítačů či počítačových součástek má na Jobse až magický vliv a Silicon Valley se dokonce stává v pozdějších letech generálním sídlem společnosti Apple.

Čtěte také: Máme pro vás celý životopis tohoto velkého muže!

Steve byl celkem aktivní (možná až hyperaktivní) dítě a škola jej příliš neoslovila, dokud se nesetkal s učitelem Teddy Hillem. Byl to prý Hill, který dokázal na Jobse zapůsobit a vrátit jeho zájem na akademickou půdu. Působení na Jobse však stálo Hilla více než jen trochu pedagogického talentu. Hill jej doslova podplatil!

A kupodivu to zabralo. Steve přeskočil pátý ročník a přešel rovnou na Crittenden Middle School, která však také nebyla tím, co hledal. Spíše naopak. Jednou prý přišel domů a žádal, aby byl okamžitě přemístěn do jiné školy. V opačném případě byl ochoten zanechat studia úplně. Bylo mu jedenáct let.

Stephen, Steve a Apple

Rodiče přání splnili a s dětmi odešli do Los Altos (rovněž v rámci Silicon Valley). Jejich syn tak mohl nastoupit na Cupertino Junior High (jakýsi druhý stupeň základní školy; od páté nebo šesté třídy do deváté), což se ukázalo jako klíčové.

Po ukončení druhého stupně Jobs pokračuje studiem na Homestead High School (devátá až dvanáctá třída), kde se setkává hned s několika důležitými postavami svého života. Především zde v roce 1969 potkává devatenáctiletého Stevea Wozniaka, s nímž později zakládá v garáži svého otce firmu Apple.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=lbBGm2iOP4I[/youtube_660]

Wozniak však není jediným důležitým člověkem, kterého Steve Jobs na Homestead High School potkává. Na škole se seznamuje také s Chris-Ann Brennan, svou první oficiální přítelkyní, s níž prožije několik následujících let.

Během těchto let také přechází na univerzitu Reed College v Oregonu. Jelikož se však jedná o univerzitu soukromou, i cena je tomu přizpůsobena. A bývala by se pohybovala vysoko nad možnostmi manželů Jobsových, kdyby nedbali svého dávného slibu a nestrávili celý život spořením na synova studia.

Na univerzitě stráví Jobs jediný semestr

Steve však oficiálně stráví na univerzitě jediný semestr a školu před Vánocemi opouští. Sám v budoucnu v několika rozhovorech uvádí, že v té době ještě nemá představu o tom, jak chce se svým životem naložit, a už vůbec si neumí představit, jak by mu v rozhodování mohla být univerzita nápomocná. A navíc – nechtěl utrácet peníze nevlastních rodičů.

Dál už je to poměrně známý příběh. Po krátké návštěvě akademické půdy tráví Jobs mnoho času studiem východních náboženství (byl zen buddhista). Dokonce se také vydává do Indie, kde poprvé zkouší LSD. Je mu devatenáct let.

FOTO: Steve Jobs

Většina z nás si bude Steva Jobse pamaovat právě takhle, Zdroj: youtube.com 

Později zakládá s Wozniakem a Waynem proslulý Apple (1976), který se brzy stává symbolem expanze osobních počítačů do domácností. Jobs však kvůli neshodám s manažerem Johnem Sculleym odchází a zakládá novou firmu NeXT Computer. Pod hlavničkou NeXTu kupuje v roce 1986 animační studio Pixar, díky němuž jsme například hledali (a našli) Nema.

NeXT Computer nedosahuje ani z poloviny takového úspěchu jako Apple, přesto jej však v roce 1996 odkoupí, a tím katapultuje Jobse zpět do vedení. Následuje období převratných a svět dobývajících objevů – osobní počítač iMax, hudební přehrávač Ipod či mobilní Iphone.

Není to jen Jobsův pracovní život, který má několik vážných trhlin. Problémy jej zasáhnou i v životě osobním, a to po narození dcery Lisy. Jobs se od dcery po narození distancuje s odvoláním na svou údajnou neplodnost. Testy však jeho otcovství potvrdí a nadšený inovátor po dceři pojmenovává jeden z prvních osobních počítačů.

Steven Paul Jobs umírá 5. října 2011 na rakovinu slinivky břišní. Je to přesně čtyřicet jedna dní poté, co odstoupil z vedení společnosti Apple.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Steve Jobs: Biologičtí rodiče se ho zřekli, otce nikdy nepoznal