Už dlouho se tu neobjevilo nic, co by byť jenom vzdáleně připomínalo tuto věc. Ano, komiks Stephenie Meyer je tady.
Stephenie Meyer je autorkou snad nejznámějšího literárního díla současnosti, ságy Stmívání. A vzhledem k tomu, že Stmívání a vše okolo něj je zlatý důl, napadlo někoho: „Vydáme životopis jeho autorky! A bude to komiks, protože komiksy jsou cool.“
Není to cool. Není to ani snesitelné a už vůbec to není něco, za co byste chtěli utratit byť jenom sebemenší peníz, pokud nejste oddaná fanatická fanynka (nebo fanoušek).
Komiks Stephenie Meyer je totiž o ničem. Život této spisovatelky se nijak neliší od běžných životů většiny z nás, krom toho, že většina z nás nejsou Mormoni a nemají ujeté sny, ve kterých se na sebe divně tváří lidé, kteří vypadají, jako by si prošli těžkou dětskou obrnou.
Což by se samo o sobě také dalo přežít, kdyby ovšem tento komiks nebyl naprosto tupou a imbecilní vyprávěnkou, ve které máte na jedné stránce tři věty, v nichž se dozvídáte, krom toho, že Stephenie dělala tohle a odstěhovala se tamhle, takové šokující informace, jako proč je v jejím jméně ‚e‘ místo ‚a‘, nebo že se jejímu muži přezdívalo Pancho. Vše podáno s naprosto odzbrojující idiocií a tupostí, která vyvolává neodbytnou touhu autorům fyzicky ublížit.
Ovšem to hlavní je, že celý životní příběh spisovatelky je vyprávěn upírem, bydlícím v jakémsi strašidelném domě, co zapaluje svíčky prstem, žere pavouky a z nějakého důvodu má opravdu masivní bichli o životě Stephenie Meyer. Upír má evidentně vnášet do tohoto dílka účast temna, nadpřirozena, upírů a já nevím čeho všeho ještě, nicméně omezuje se jenom na zhulené hlody a dost podezřelý pseudohumor.
Aby byla zkáza úplná, vypadá výtvarné zpracování tak, že by ho snad svedlo lépe i autistické předškolní dítě. Tím pádem se můžeme kochat postavami, vypadajícími, jakoby právě procházely těžkým stádiem demence a fyzické deformace, děti hlavní hrdinky vypadají jako skupina mutantních dětí, narodivších se někde v Černobylu a samotná spisovatelka má na jednom z obrázků ruku tak dlouhou, že kdyby ji spustila dolů, dosahovala by jí zhruba ke kolenům. A to jsem vybral jenom několik příkladů.
Samotný příběh autorky Stmívání má pouze 28 stran. Dalších pár je věnovaných historii městečka Forks, ve kterém se její knižní série odehrává. Také ve formě komiksu. Ten je po výtvarné stránce o něco lepší než životopis, jelikož se skládá z počítačem upravených fotek a nevyvolává tak touhu po sebevraždě s každým otočením další strany. Dozvíme se v něm spousty dechberoucích informací, jako jak se jmenovala první lokomotiva těžící ve Forks dřevo, nebo kolik procent pracovních míst zde ubylo v roce 1990.
Celý sešit doplňuje oddíl Vítejte ve Forks, kde jsou veselé fotografie ze skutečného města, zachycující jak Stmívání ovlivnilo život jeho obyvatel, které každého jistě zahřejí u srdíčka a u kterých se z plných plic budete smát vykutáleným sloganům místních hotelů.
Zkrátka a dobře, tento očividný útok na peněženky náctiletých fanynek je produktem, který postrádá byť i jenom minimální náznak kvality a vás donutí pochybovat o mentálním zdraví jak autorů, tak svého vlastního.
Název originálu: Female Force: Stephenie Meyer
Český název: Stephenie Meyerová: Autorka ságy Stmívání
Autor: Ryan Burton a další
Překlad: Karolina Horynová
Kresba: Dave MacNeil a další
Počet stran: 40
Vydal: CooBoo, Praha 2010Hodnocení: 0 (0 %)