Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Stephen Chbosky: Ten, kdo stojí v koutě. Obyčejný život obyčejného kluka

Alena Menšíková

Alena Menšíková

28. 8. 2013

Americký spisovatel, scénárista a filmový režisér se zapsal do povědomí společnosti zejména první knihou s názvem Ten, kdo stojí v koutě. Natočil podle ní také stejnojmenný film, v češtině známý jako Charlieho malá tajemství. Právě tato kniha si získala milióny fanoušků.

FOTO: Kniha

Kniha Ten, kdo stojí v koutě oslovila milióny čtenářů. Foto: Alena Menšíková, TOPZINE.cz

Stephen Chbosky se narodil 25. ledna 1970 v Pittsburghu. Už jako malý kluk chtěl být spisovatelem, v pubertě četl především klasiku, horory a fantasy. Nejvíce ho ovlivnili J. D. Salinger s knihou Kdo chytá v žitě a tvorba Francise Scotta Fitzgeralda a Tennesseeho Williamse.

Ten, kdo stojí v koutě

Po střední škole potkal Chbosky Stewarta Sterna, autora scénáře k filmu Rebel bez příčiny. Stern Chboskeho kariéru velmi ovlivnil, což se silně odráží ve způsobu jeho tvorby.

V roce 1999 napsal Chbosky první román s názvem Ten, kdo stojí v koutě (The Perks of Being a Wallflower). Kniha má specifickou formu, celý příběh totiž dospívající chlapec Charlie vypráví v dopisech. Posílá je neznámému člověku a ventiluje tím své zážitky, pocity, obavy i radosti. Jako prvák na střední škole má Charlie problém začlenit se mezi své vrstevníky a zapojit se do společenského dění. Svůj podíl na tom má také smrt jeho nejlepšího kamaráda a psychické trauma, které zažil jako malý. Když se však seznámí se Sam a jejím nevlastním bratrem Patrickem, otevře se mu zcela nový svět.

S nacházením svého vlastního já mu pomáhá učitel anglické literatury. Zadává Charliemu knihy, které si má přečíst, a poté o nich napsat esej. Charlie se učí formulovat své myšlenky, zamýšlí se nad světem, nad životem a nad způsoby, jak ho prožít.

Sam poklepávala rukou o volant. Patrick vystrčil ruku z okýnka a plachtil s ní ve vzduchu. A já prostě jenom seděl mezi nima. A když ta písnička dohrála, něco jsem řekl. „Cítím se nekonečně.“

A Sam a Patrick se na mě podívali, jako kdybych řekl tu nejúžasnější věc, jakou kdy slyšeli. Protože ta písnička byla tak úžasná a protože jsme ji všichni fakt pozorně poslouchali. Těch pár okamžiků života uteklo hrozně opravdově a cítili jsme se takovým dobrým způsobem mladí.

Zdroj: CHBOSKY, Stephen: Ten, kdo stojí v koutě. Nakladatelství Slovart: Český Těšín, 2012.

Konečně se začlení do kolektivu, pozná vztahy a díky své výtečné pozorovatelské schopnosti ví o všech i to, o čem oni sami nemají ani tušení. Problém je, že Charlie vidí nejen dobré, ale také utrpení, kterým si jeho blízcí procházejí. Všechno se navíc zkomplikuje, když se zamiluje do Sam.

Chbosky v knize Ten, kdo stojí v koutě vytvořil skvělého vypravěče, který čtenáře a čtenářky zaujme. Přitom jazyk není nikterak květnatý či vyšperkovaný. Chbosky se snaží psát jako šestnáctiletý kluk, který má hlavu plnou myšlenek. Dopisy jsou proto plné nespisovných výrazů a na sebe nenavazujících myšlenek.

FOTO: Snímek z filmu The Perks of Being a Wallflower

Ve snímku si zahrál Logan Lerman a Emma Watson. Zdroj: Bonton

Chbosky se později začal věnovat televizní tvorbě a v roce 2011 se rozhodl knihu Ten, kdo stojí v koutě zfilmovat. Do hlavních rolí obsadil Logana Lermana jako Charlieho, Emmu Watson jako Sam a Ezru Millera jako Patricka.

Film měl premiéru v roce 2012 a sklidil ohromný úspěch, dokonce posbíral několik ocenění za nejlepší film. Emma Watson za svou roli získala cenu kritiků ze San Diega. Za scénář k  filmu byl letos Chbosky nominován na cenu Writers Guild Awards. Doufejme, že jej inspirace neopustí a napíše další skvělý román.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stephen Chbosky: Ten, kdo stojí v koutě. Obyčejný život obyčejného kluka