Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Stavební materiály a akustika

Nejběžněji používané konvenční stavební materiály, jako jsou cihly, beton, kámen, dřevo a sklo, mají řadu výhodných vlastností. Snad nejdůležitějším hlediskem je stabilita a trvanlivost, protože vlastnosti jsou navrženy na dlouhou dobu, roky, desetiletí nebo dokonce déle. Pro pravěku byly jeskyně chráněny před útoky počasí a divočiny.

S rozvojem vědy, průmyslu a civilizace již budovy nemusí splňovat pouze bezpečnostní a zabezpečovací podmínky. Různé architektonické styly často používají různé vzory a stavební materiály. Při navrhování a stavbě domů, pracovišť a průmyslových zařízení kladou architekti také velký důraz na tepelnou izolaci, komfort a estetiku.

Akustické aspekty jsou bohužel při stavbě budov brány v úvahu jen velmi zřídka. Pravděpodobně hlavním důvodem je to, že většina projektantů si neuvědomuje negativní důsledky znečištění hlukem. Podle průzkumů WHO se úroveň vystavení hluku rok od roku zvyšuje. Trvalé zvuky snižují schopnost soustředit se a pamatovat si a mohou vést k bolestem hlavy, depresím a ztrátě sluchu. V závažnějších případech může neustálý hluk způsobit zažívací, nervové, kardiovaskulární problémy a nemoci. Pokud je náš noční spánek narušen neustálým hlukem v pozadí, nemůžeme se uvolnit, budeme unavení, vyčerpaní, což bude mít z dlouhodobého hlediska negativní dopad. I na našem pracovišti jsme obvykle obklopeni neustálým hlukem, který může mít za následek zhoršení našeho pracovního výkonu.

Klid našich domovů a pracovišť můžeme zajistit, pouze pokud se postaráme o akustické ošetření nemovitostí bass-trap. Tradiční stavební materiály díky své struktuře nemají absorpci zvuku. V minulosti nebylo snižování hluku tak důležité, protože lidé byli vystaveni mnohem menšímu hluku. Samozřejmě již v 17. a 19. století bylo zjištěno, že určité materiály lépe tlumí hluk, a proto se například ve velkých sídlech používaly například velké, těžké a hustě tkané sametové závěsy. V dnešní době se polystyren často používá pro tepelnou a zvukovou izolaci, ale protože tento materiál není schopen absorbovat zvuky, je to pro takové strukturované materiály úplná ztráta času a peněz.

Z akustického hlediska jsou materiály s vysokou hustotou a flexibilní porézní strukturou vhodné pro útlum hluku, takže absorbovaný zvuk může volně proudit mezi propustnými póry. Akustiku místností můžeme vylepšit vrstvenými perforovanými materiály. Zvuky se odrážejí od příliš tvrdých, plochých povrchů a poté se odrážejí tam a zpět mezi povrchy, což způsobuje ozvěny a rušení. Zvuky naší oblíbené hudby nebo filmu poskytují zážitek pouze tehdy, pokud zní jasně, bezhlučně a bez ozvěny. Nestačí koupit drahé hi-fi zařízení, rozhodně se doporučuje vylepšit prostorový zvuk místností. Řešení tohoto problému může být ošetření stěn, stropů, podlah a skleněných povrchů akustickými materiály.

Materiály speciálně vyvinuté pro akustické účely jsou také vynikající pro eliminaci a tlumení vnějšího hluku, jako jsou nežádoucí zvuky a hluk z ulice nebo od sousedů. Použitím tlumičů zvuku, difuzorů a zvukotěsných záclon a koberců lze v našich domovech a na pracovištích dosáhnout významného zlepšení. Lze vytvořit klidnou, harmonickou atmosféru, která má pozitivní vliv také na naše fyzické a duševní zdraví. Bylo by nejideálnější, kdyby při výběru nemovitostí, při výběru stavebních materiálů a krytin byly zohledněny akustické faktory. Vidíme, jak důležitý je útlum hluku v našem moderním, hlučném světě, a je vhodné začít od základů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stavební materiály a akustika