Letos vás čekají státnice a už teď máte strach. Do přípravy se vám nechce? Otázkám nerozumíte? Dobu studia považujete za naprosto promarněný čas a jste si naprosto jistí, že tuhle školu nikdy nedokončíte? Myslíte si, že to nemůžete stihnout? Ale můžete!
Sežeňte si studijní materiály! Těžko se můžete učit, nemáte-li z čeho. Projděte si jednotlivé státnicové otázky a tužkou si zatrhněte ty, ke kterým nemáte studijní literaturu. Požádejte o pomoc spolužáky z oboru nebo o rok starší kolegy, kteří už pravděpodobně otázky mají vypracované. Domluvte se s kamarády, otázky si rozdělte a každý vypracujte jen určitou část. Pokud kamarádům nedůvěřujete nebo je s nimi těžká domluva, vypracujte si otázky sami. Už samotným zpracováním otázek se mnoho naučíte!
Rozvrhněte si čas. Podívejte se, kolik času vám zbývá do státnic a kolik se toho musíte naučit. Naplánujte si, co do kdy splníte. Počítejte s nějakým časem na zopakování na závěr a nechte si ve svém harmonogramu nějaké rezervy pro případ, že by vše nešlo hladce. Raději počítejte s pomalejším tempem a rozhodně si neplánujte, že se posledních pět otázek naučíte den před státnicemi!
Od rána do večera, od večera do rána… To nefunguje!
Zapomeňte na to, že se bude učit od rána do večera. Nebylo by to efektivní, naopak studium by vám šlo pomaleji a bylo by obtížnější. Raději si naplánujte během učení menší i větší pauzy na odpočinek, na procházku se psem, kávu s přáteli nebo na sport.
Pokud ještě nemáte napsanou bakalářskou nebo diplomovou práci či splněné všechny zkoušky z letního semestru, počítejte s tím při sestavování svého harmonogramu. Stejně tak se může vyskytnout nějaká neočekávaná událost. Budete muset navštívit nemocnou babičku nebo onemocníte sami. Pamatujte ve svém studijním plánu na rezervy!
Snažte se učit podle stanoveného harmonogramu a dodržovat termíny. Své studium přizpůsobte sami sobě. Jen vy víte, v kterou denní (nebo noční) dobu se nejlépe soustředíte a jak si věci nejlépe zapamatujete. Učte se v noci a spěte ve dne, pokud vám to tak vyhovuje. Podtrhávejte si zápisky barevnými pastelkami nebo si látku přeříkávejte nahlas. Studovat můžete samozřejmě i společně s kamarády, ale jen pokud víte, že se společně opravdu dokážete učit a nebudete se věnovat jiným aktivitám.
Obecně se snažte během svého studia vyvarovat všemu, co by vás mohlo rozptylovat. Neučte se venku na lavičce, pokud kolem neustále někdo prochází. Nestudujte u zapnutého ICQ nebo Facebooku, protože kdykoli vám někdo napíše, přeruší tím vaše soustředění a myšlenkové pochody. Vy se pak budete muset v textu vrátit o větu nebo o několik vět zpět, a ztrácíte tím tak drahocenný čas.
Když už jste opravdu v koncích…
1. Změňte prostředí. Odjeďte k prarodičům, kde vás nebude rušit mladší sourozenec, kde není internet a kde neznáte nikoho, kdo vás každý den přemluví, ať s ním jdete na pivo. (Pokud nemáte možnost učit se jinde, můžete si zkusit nasadit na hlavu kulicha a vysvětlit všem okolo, že kdykoli ho máte na hlavě, nepřejete si být rušeni.)
2. Jste-li ve slepé uličce a nemůžete s nějakým problémem hnout, odložte ho na později. Učte se zatím něco jiného a k původnímu problému se vraťte.
3. Když už vám učení opravdu nejde, jen se rozčilujete a jste unavení, jděte se projít s přáteli. Až se odpočinutí vrátíte, zase to půjde. Dávejte si však pozor, abyste na tyto procházky neodcházeli příliš často.
Pokud vidíte, že vám učení nejde podle plánu, nepanikařte! Panika vše jen zhorší. To, že nestíháte, není důvod k tomu, abyste vynechávali odpočinkové pauzy nebo se učili místo spánku. Budete-li mít nedostatek spánku a váš mozek nebude dostatečně odpočatý, učení vám půjde pomaleji. Snažte se zkrátka maximálně využít čas, který jste si vyhradili na studium, a maximálně se v tomto čase soustředit.
Zaměřte se na dílčí cíle. Neříkejte si, že vaším cílem je naučit se vše, říkejte si, že vaším cílem pro tento den je naučit se tyto dvě otázky. Cokoli splníte, odškrtněte si ze seznamu. Uvidíte, jak jste pokročili, a zároveň budete mít radost z toho, jak vám práce postupně ubývá.