Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Stargate Atlantis: Kde se vzal spin-off Hvězdné brány?

Jan Neuman

Jan Neuman

4. 6. 2010

Zatím co SG-1 a Mléčná dráha svádí boj s Goa’uldy a později i s Orii, na další neuvěřitelnou cestu se vydává jiná expedice. Úplně nové prostředí, nový nepřítel, noví herci a hlavně, nová dobrodružství!

Město Atlantis v bouři. Zdroj: fanpop.com

Od SG-1 k SG-A

Vzpomínáte si, jak SG-1 hledala ztracené město Antiků a podařilo se jí najít jen Antickou základnu na zemi? Tak přesně v ní se Danielu Jacksonovi povede najít adresa planety, na které se Ztracené město Atlantis nachází. Expedice se proto vydává neuvěřitelně daleko, až do jiné galaxie, kde najde Atlantis potopenou na dně oceánu, přesně, jak to popisují starověké pověsti. S tím rozdílem, že Atlantis se nepotopila na Zemi, ale na úplně jiné planetě v galaxii Pegasus.

Atlantis představuje výkvět Antické technologie, to nejcennější, co Antická technologie může vůbec nabídnout I po 10 000 letech na dně oceánu je Atlantis stále ve výborném stavu a expedice začíná s jejím průzkumem. Jediným, avšak celkem závažným nedostatkem je, že Atlantis nemá dostatek energie, její zásoby se totiž již vyčerpaly, a tak musí naši hrdinové hned od začátku improvizovat. Podaří se jim sice zprovoznit základní funkce, ale stále to nestačí na spuštění energetického štítu, takže je z Atlantis potencionálně velmi zranitelný cíl při nepřátelském útoku. Naštěstí se nachází na opuštěné planetě.

Nový záporáci

Zmiňoval jsem se vám o novém nepříteli? Tím se pro naše hrdiny a vlastně i pro zbytek galaxie Pegasus stávají Wraithové, rasa, která sice není tak vyspělá, jako Antikové, avšak protože právě tato rasa donutila Antiky k opuštění celé galaxie, dělá to z ní velmi nebezpečného soupeře.

Wraith se chystá krmit.Zdroj: stargate.mgm.com

Jejich technologie je postavena na biologické bázi; téměř vše, co Wraithové používají, žije, a co je živé, dá se vypěstovat nebo regenerovat, proto pro opravení jejich lodí prostě stačí nechat loď chvíli v klidu a ona se „zalátá“ sama. Když potřebujete novou, stačí ji jen nechat vyrůst, ovšem k tomu je za potřebí velké množství energie, což je právě jedna z velkých slabin a nevýhod Wraithské technologie. Kdo zná StarCraft, jistě mu to připomene emzácké Zergy.

Wraithové jsou rasa, která žije velmi dlouho a to díky obdobím dlouhodobého spánku , které si zpestřují vysáváním životní energie z lidí. Během chvíle udělají ze člověka doslova jen seschlou mumii a to dokáže být přeci jen trochu děsivé.

Mimozemský hmyz chytil majora Shepparda. Zdroj: stargate.mgm.com

Wraithové žijí v rojích, kterým vládnou královny, které zodpovídají za populační růst každého roje a za jeho vedení. Každý roj má rozděleny své oblasti působnosti, které jsou určeny ke sklizním (Wraithové loví lidi a posléze si na nich pochutnají), sklízením jsou pověřeni trubci, což jsou vlastně obyčejní vojáci, určeni pouze k boji (tomu je přizpůsobena jejich inteligence). Někde na mezistupni se nachází vědci a vojenští velitelé, kterých ovšem není tolik, jako například trubců.

Wraithové ale nejsou jediní nebezpeční obyvatelé této galaxie, na mnoha planetách se objevuje velmi nebezpečný hmyz, který se dokáže přisát ke krku oběti a stejně tak jako Wraithové s nich vysaje energii. Tato podobnost není vůbec náhodná, Wraithové jsou totiž výsledek evoluce a spojením lidské DNA s DNA právě těchto brouků.

Genijské komando drží expedici jako rukojmí. Zdroj: stargate.mgm.com

Sousedé od vedle

Další zajímavou a v budoucnu velice důležitou rasou jsou Geniové, potomci lidí žijících v galaxii Pegasus, kteří, ač se jeví jako zaostalí, záhy dokážou, že opak je pravdou, protože obyčejní zemědělci přeci nepostaví atomovou bombu, že? Svoji technickou úroveň skrývají záměrně, a to hlavně kvůli Wraithům. Ti totiž jakoukoli rasu, která pro ně představuje sebemenší hrozbu, vyhlazují.

Expedice Atlantis a Geniové se po sériích podvodů a manipulací, rozcházejí v ne zrovna přátelském duchu, a tak si naši hrdinové při prozkoumávání galaxie musí dávat pozor nejen na Wraithy, ale i na Genijské agenty. Jednou se dokonce Geniům povede infiltrovat Atlantidu, avšak posádce se podaří útok odrazit.

Doktorka Weirová. Zdroj: stargate.mgm.com

Obsazení

Většina herců představuje vědce či lékaře, poskládané snad ze všech zemí na Zemi, a protože se nepředpokládalo, že se na Atlantidě bude bojovat, bylo expedici přiděleno jen omezené množství vojáků jako ochranka.

Nejdůležitějším členem expedice je bezesporu doktorka Weirová (Torri Higginson), naše stará známá, která se mihla již v SG-1 (epizoda The Lost City I a II), přestože tam ji hrála jiná herečka, která se své role následně vzdala. Je velmi charizmatická a díky svému spravedlivému způsobu velení si brzy získá loajalitu svých podřízených, dokonce i vojenského personálu, což není u civilisty obvyklým jevem.

Z leva: plukovník Sumner, major Sheppard a poručík Ford. Zdroj: stargate.mgm.com

Dalším účastníkem je major Sheppard (Joe Flanigan), který se po smrti plukovníka Sumnera stává velitelem ochranky a také vlajkového týmu expedice. Voják každým coulem, avšak není to žádný hlupák, v epizodě The Brotherhood překvapí všechny svými znalostmi v oblasti matematiky, pomůže mu totiž vyřešit hádanku tím, že přijde na to, že zadaná čísla jdou seřadit do mřížky tak, abychom na každé straně dali číslo 15. V seriálu zastává podobnou funkci jako původně plukovník O’Neill a podobnost lze najít i v břitkých hláškách, které ale nekopírují nic z původní Stargate, jsou nové, ne oposlouchané a citlivě napsané Sheppardovi na míru.

Sheppard má pod svým velením poručíka Forda (Rainbow Sun Francks), který není sice žádný vtipálek, zato je oddaný Shepardovu vojenskému vedení a vedení doktorky Weirové, svou odvahu bude dokazovat během celé první série, ale hlavně při obraně Atlantidy před Wraithy v posledních dvou epizodách první série.

Teyla Emmagan. Zdroj: stargate.mgm.com

Novou členkou expedice se svává Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), která stojí v čele jednoho kmene z cizí planety v galaxii Pegasus, avšak poté, co pozná Shepparda a ostatní, se přidává na doporučení právě majora Shepparda k jeho týmu. Zná kmeny a společenství ve většině galaxie a touží po boku Lidí bojovat proti Wraithům. Teyla také vlastní výjimečnou schopnost, dovede vycítit Wraithy ještě před tím, než se objeví, což je výhoda, kterou se vyplatí mít vždy u sebe.

Doktor Rodney McKay (David Hawlett) náš starý známý, neboť se několikrát objevil i ve Stargate SG-1. Zastává funkci hlavního vědce a nutno říci, že zcela zaslouženě. Génius na slovo vzatý, ovšem také namyšlený, arogantní a hrozný hypochondr, takže se nemusíte bát, že by jste se některým situacím nezasmáli.

Z leva: dr. Rodny McKeye a dr. Radek Zelenka. Zdroj: stargate.mgm.com

Předposledním, avšak nikoli nedůležitým členem expedice se stává další vědec, dokonce náš krajan. Doktor Radek Zelenka (David Nykl), který opustil Českou Republiku a vydal se do jiné galaxie, aby se tam stal druhým nejuznávanějším vědcem hned po doktoru McKeyeovi. Radek je podle mě jedním z největších oživení celého seriálu, protože koho by nepotěšilo české slovo v americko-kanadském seriálu? A navíc tak břitké slovo jako používá on?

O zdraví a zdravotní stav vůbec se zde stará Carson Beckett (Paul McGillion), nesmírně svědomitý lékař, který však postrádá větší sebedůvěru, což je někdy na škodu a někdy to je naopak velká výhoda. On i Rodney McKay jsou velkými přáteli, možná právě díky Rodneyho hypochondrii.

Doktor Carson Beckett. Zdroj: stargate.mgm.com

O začátku nového Stargate seriálu s názvem Atlantis (česky se vysílal pod názvem Hvězdná brána: Atlantida), by se dalo napsat mnohem více, avšak tím bych vás diváky připravil o jedinečnou možnost objevování nového světa, nových míst a nových ras. Takže objevujte, malí objevitelé.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stargate Atlantis: Kde se vzal spin-off Hvězdné brány?