V pořadí čtvrtý Star Trek seriál láme tabu, mění zaběhlé řády a ukazuje Fedaraci a její spojence v úplně jiném světle a za úplně jiných okolností.
Stanice Deep Space Nine., Zdroj: startrek.com
Tvůrci seriálu, Rick Berman a Michael Piller, kteří přišli nabytí zkušenostmi z natáčení Nové Generace, se dali s velkou chutí do práce. Hned začátek první epizody, bitva s Borgy, i když krátká, musí každého nastartovat. Po tomto úvodu přichází útlum, který však v průběhu sérií střídá akce a napětí. Režiséři se učí pracovat s herci i s novým prostředím a zpočátku se zdá, že stanice jim příliš nesedí (místo pohybující se lodě je najednou stanice, která stojí na místě). To se ale časem mění a příběh vrcholí v páté sérii, kde začíná válka s Dominionem, a příběh se až do konce prakticky nezastaví.
Měnící se svět a něco málo příběhu
A v čem je vlastně Deep Space Nine tak průkopnická? Je toho celá řada, především se tentokrát nebude cestovat a objevovat, ale ocitneme se na vesmírné stanici. Deep Space Nine se také benevolentněji staví k otázce homosexuálních vztahů. Uvidíme kupříkladu polibek dvou žen, ale protože se stále jedná o pořad vhodný i pro mládež, tak nic dalšího neuvidíme. A nejen to. Kde byla dříve diplomacie, tam se to bude řešit silou a nemálo kdy i střelbou, za což může i příchod Borgů a Dominionu. Federaci nastávají časy kruté reality a to, jak kruté, deklaruje i to, že se často obrací k intrikám, lži a klamu, například při získání Romulanského impéria za spojence, prostřednictvím praktik tzv. Sekce 31, což je něco jako CIA Federace.
Bitva o Stanici., Zdroj: startrek.com
Význam stanice vzroste po objevení stabilní červí díry vedoucí do galaxie Gama. Po předání původně Cardasianské stanice Federaci je na ní převelen kapitán Sisko, jeden z kapitánů, který se hned na počátku střetne s Borgy. Stanice je z počátku v dezolátním stavu a potřebuje nutné opravy, jejichž charakter se mění poté, co jsou objeveni Borgové a také Dominionská říše, stanice je následně těžce vyzbrojena a stává se z ní nebezpečná síla ve vesmíru – z dobrého důvodu.
Lidský i mimozemský mišmaš
Protože se Deep Space Nine natáčela souběžně s Novou generací, bylo potřeba vybrat novou posádku, kterou tvoří jak důstojníci Federace, tak civilisté z velké části vesmíru, tudíž nás Star Trek obohatí o nové rasy a kultury celkově.
Vrchním velitelem stanice se stává Benjamin Sisko, bývalý kapitán Flotily, který ztratil svoji loď i manželku v úvodní bitvě s Borgy a zůstal úplně sám se svým synem. Tato událost ho notně poznamenala a mnoho jeho vzpomínek se točí právě kolem jeho zemřelé ženy. Je to zásadový muž a Avery Brooks si tuto roli vychutnává. Evidentně mu svědčí jeho často tvrdý, ale spravedlivý přístup. Ovšem Avery sem tam působí nepřítomným dojmem. Když se baví v rozhovoru se svými partnery, často na ně ani nepohlédne, což sice může být účel scénáristů, ale pro velitele by měli být jeho muži (samozřejmě i ženy) vším a měl by jim projevovat náležitou pozornost.
Hlavní hrdinové s kapitánem Siskem v čele., Zdroj: watchtrek.com
Dalším členem posádky je nadporučík Hvězdné flotily Jadzia Dax, která pochází z rasy Trillů (další důkaz mezinárodnosti stanice). Terry Farrel si střihla postavu, která se mimo jiné stane družkou Klingona Worfa (obrovské překvapení celé Deep Space Nine), kterého přidělí na Stanici. Worf na Stanici zastává pozici taktického důstojníka, což mu dodá potřebné zkušenosti pro pozdější utkání s Borgy. Michael Dorn má již zkušenosti z Nové generace a tak si se svou postavou hraje a přetváří jí ve vztahu s Jadzií do úplně nové dimenze, ve které ho zatím neznáme.
Drsnější a monumentálnější
Stanice Deep Space Nine je první Star Trek seriál, ve kterém uvidíme opravdu monumentální bitvy se spoustou lidí a to hlavně díky zlepšujícím se zvláštním efektům. Lodě vypadají opravdu jako lodě a střelba, výbuchy a vůbec vše s bitvou spojené působí autentičtěji než dříve a garantuji vám, že vám bude běhat mráz po zádech. Můžeme se těšit, že uvidíme nové kostýmy, na Deep Space Nine žije spousta obyvatel, kteří často ani nepatří do Federace, takže dostaneme jedinečnou příležitost se podívat na módu jiných ras. Přestože uniformy jiných ras nás moc nepřekvapí, neboť jsou dost podobné těm, co používá Flotila, nanejvýš se změní střih (divné, většinou má každá armáda jiné uniformy), tak alespoň u civilního obyvatelstva si to více než vynahradíme.
Deep Space Nine je ohromným odpoutáním od koncepce Star Treku, tedy objevovat a zkoumat, naopak se zde zcela nově staví do role obránců. Boří tabu v podobě homosexuálních vztahů, rasizmu, lží a intrik. Federace konečně vypadá jako normální civilizace, která má i své temné stránky (v Nové generaci to působilo, jako kdyby v celé Fedaraci žil jen Král Artuš a jeho galantní rytíři). Počáteční epizody mohou být poněkud zdlouhavé a nudné, ale když se jimi prokoušete, budete bohatě odměněni.
Název: Star Trek: Stanice Deep Space Nine (Star Trek: Deep Space Nine)
Délka: 7 sérií (první 20 a zbývající série 26 dílů po 45 min)
Tvůrci: Rick Berman, Michael Piller
Kanál originálního vysílání: First-run Syndication
Kanál vysílání u nás: TV Nova, TV Prima (pouze první tři série)
Hrají: Awery Brooks, Nana Visor, Michael Dorn, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Schimerman, Cirroc Lofton, Andrew Robinson, Nicole de Boer, Louise Fletcher, Casey Biggs, Rosalind Chao.
Hodnocení: ****