Před šesti lety byl ostrov postižen ničivou vlnou tsunami. Ještě dnes jsou na mnoha místech Srí Lanky patrné stopy po řádění přírodních sil. Některé poklady země zůstaly i přesto nedotčeny, jako by nad nimi držel ochrannou ruku sám Buddha.
Sri Lanka, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz
Srí Lanka nebo Cejlon?
Do roku 1972 se tento stát jihovýchodní Asie nazýval Cejlon. Poté byl přejmenován na Demokratickou socialistickou republiku Srí Lanka. Pojem Cejlon se v současné době užívá pro název ostrova, na kterém Srí Lanka leží.
Přes 200 let patří Cejlon pod nadvládu Velké Británie. A jak místní s oblibou tvrdí, byli to právě oni, kdo naučil Angličany té pravé čajové kultuře.
Postřehy ze Srí Lanky
Doprava
Zažili jste dopravní chaos v Egyptě a myslíte si, že nic horší už být nemůže? Věřte, že může. Stejně jako v Británii se zde jezdí vlevo, ale na to si člověk po pár dnech zvykne. Co ale turista asi nikdy nepochopí, jsou dopravní předpisy. Ty tam v podstatě neexistují. Místo pravidel mají klakson, ruku z okýnka místo blinkru a že je na semaforu červená, v protisměru autobus nebo je plná čára? Nevadí, auta v protisměru se vyhnou.
Při jejich stylu jízdy je až neuvěřitelné, že nehodovost je téměř nulová. Přesto se nedoporučuje půjčování aut. Raději využijte taxi, kterých je tu více než dost. Také si nenechte ujít jízdu v tradičním TukTuk. Je to taková malá motorová tříkolka s kabinou pro řidiče a vzadu dvěma místy pro cestující.
Životní styl domorodců
Turismus domorodcům přináší stále nová pracovní místa a možnosti. Mají povinnou výuku anglického jazyka, kterou mohou v komunikaci s turisty využít. Přesto většina místních o práci nestojí. Nejvíce tu pracují ženy. Na sluncem rozpálených čajových plantážích a s nůší na zádech přebírají jemné čajové lístky. Muži se naopak potulují kolem hotelů a pláží a nabízejí suvenýry.
prodavačka suvenýrů, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz
Pláže tu jsou státní a tak nepatří do vlastnictví hotelů. Za hranici resortu sice prodavači nesmí, ale i tak vydrží několik hodin stát pod palmami, pokřikovat a lákat turisty na vše možné. A to včetně několikadenních zájezdů, které mají na chlup stejný program, ale vyjdou až o polovinu levněji, než vám nabízí cestovní kancelář. Přesto je dobré, zeptat se na zkušenosti s těmito prodavači i jiných turistů.
Etiketa u stolu
Pro turisty je v restauracích samozřejmě přichystán příbor. Praví srílančané si však naservírují jídlo do hluboké misky a pravou rukou ho nejen promíchají, ale i skonzumují. Pravá ruka zde hraje významnou roli. Levá se nepoužívá, protože je nečistá a to z jednoduchého důvodu – myje se s ní pozadí.
Slon pro štěstí
Symbol Srí Lanky a turistické lákadlo. Potkáte je na každém kroku, ve volné přírodě, při cestě do města, ale především v sloním sirotčinci Pinnewalla. Přes sto slonů zde našlo své útočiště, stejně jako slon Raja, který byl nalezen v džungli slepý. Těší se velkému obdivu návštěvníků. Hlídači slonů – mahautové, však na jeho postižení vydělávají. Jakmile se k němu přiblížíte, požadují peníze. Další atrakcí je krmení slůňat z velké kojenecké láhve plné mléka. Za další poplatek můžete mládě nakrmit i vy.
slepý slon Raja, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz
Třešničkou na dortu je pak koupání slonů v řece Ma Oya. Nejdříve je slyšet dupot a je vidět oblak prachu – to jak se sloni ženou uličkou od sirotčince dolů, k řece. Jestli se nebojíte, sejděte za nimi až na břeh. Sloni jsou zvědaví a budou kolem vás šmejdit chobotem, jestli nemáte nějakou tu dobrotu. Tím je cesta po sirotčinci ukončena. Nemáte pořád dost? Ve vedlejší vesničce se můžete na slonech i svézt a na závěr se nechat od slona i osprchovat.
V Kandy i Dambulle naleznete malby s výjevy Buddhova života, dotěrné opice, mnoho turistů a vysoké vstupné. Pokud dáváte přednost klidnějšímu prostředí, zvolte komplex Mulkirigala. Nepatří sice k nejznámějším, ale právě proto zde na mnoho turistů nenarazíte a můžete si v klidu vychutnat kulturní zážitek.
Buddha v komplexu Mulkirigala , Foto: Šárka Braumová,Topzine.cz
Národní park Yala
Nejznámější srílanský park se rozprostírá na ploše více jak 120 tisíc hektarů. Ubytování je zajištěno v bungalovech, nedaleko od vstupu do parku. Hranice parku jsou pomyslné a zvířata se tu volně pohybují. Proto se zde často stává, že přímo na recepci přijde slon, kolem chatek pobíhají divoká prasata a u jezera se líně rozvaluje krokodýl.
Divoká prasata spí pod bungalovem v NP Yala, Foto: Šárka Braumová,Topzine.cz
Tím ale dobrodružství nekončí. Ráno nasednete do připravených džípů a se zkušeným řidičem vyrážíte do samotného parku. Když budete mít štěstí, uvidíte v divoké přírodě opice, krokodýly, slony, divoká prasata, leopardy, pávy a nejrůznější druhy ptactva.