Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Správci osudu vznikli podle knihy Philipa K. Dicka. Co dalšího si od něj filmaři vypůjčili?

Redakce

Redakce

26. 3. 2011

Obrázek z filmu Minority Report Právě v těchto dnech máte možnost navštívit v českých kinech další z řady adaptací díla amerického spisovatele science fiction Phillipa K. Dicka s názvem Správci osudu. Podle jeho románů a povídek bylo již natočeno mnoho jiných filmů – někdy skvělých, někdy příšerných a leckdy také divných. A právě na všechny tyto filmy se zaměříme na následujících řádcích.

Obrázek z filmu Minority Report

Jednou ze známých adaptací Dickových knih je Minority Report, Zdroj: distributor filmu

Především je hned na začátek nutné říci, že většina adaptací románů a povídek Philipa K. Dicka je na původních předlohách autora založena jen velmi volně. Je to dané jednak tím, že jeho příběhy jsou plné drog, halucinací a šílených výjevů, ale také jistou zbabělostí studií natáčet nejednoznačné a zneklidňující příběhy. V mnoha případech pak dojde k vytvoření sci-fi spektáklu plného akčních scén, bitek a honiček bez jakéhokoli náznaku hlubšího zamyšlení. Narážím na takové skvosty jako NextNicolasem Cagem nebo ImpostorGarrym Sinisem.

Skvělé a příšerné filmy

Existují samozřejmě výjimky. Roku 1982 si mohli všichni milovníci filmu zajít do kin na nový film Ridleyho ScottaHarrisonem Fordem v hlavní roli Blade Runner. Temný příběh natočený podle románu Sní androidi o elektrických ovečkách? vyprávěl příběh detektiva Ricka Deckarda, který si živí vyhledáváním a likvidací replikantů – tedy androidů, kteří vypadají navlas stejně jako lidské bytosti. Přestože tehdejší kritiku film příliš neoslnil, je dnes právem řazen mezi zásadní a kultovní science fiction snímky všech dob. Film provázejí různé interpretace (přes poselství o toleranci a lásce k náboženským paralelám s Biblí) a diskuse o kvalitách dvou verzí závěru filmu – režisérská verze filmu odstraňuje například nemístně pozitivní happy-end, který si prosadilo studio.

Jiný vynikající snímek podle předlohy Philipa K. Dicka pochází z roku 2002 a natočil ho Steven Spielberg. Minority ReportTomem Cruisem a Colinem Farellem ale rozhodně není slaďoučký příběh určený pro celou rodinu – navazuje v mnoha ohledech na tradici Blade Runnera. Přináší strhující příběh Johna Andertona (Cruise), který šéfuje speciální jednotce PreKrim, jež vyhledává a zatýká občany Washingtonu DC ještě před tím, než spáchají jakýkoli zločin – jen na základě předpovědí budoucnosti tří jasnovidců. John Anderton je ale jednoho dne sám označen jako budoucí pachatel zločinu, a tak se dává na útěk a snaží se dokázat svoji nevinu… Dodnes adrenalinová záležitost.

Abychom ale jen nechválili. Režisér John Woo společně s Benem Affleckem roku 2003 stvořili nezáživnou a lehce blbou adaptaci povídky Výplata – a nabídli nám naprosto stejné chyby, které provázely již výše zmíněné filmy Next a Impostor, tedy:

a)      Obsadili jednu filmovou hvězdu do naprosto špatné role, která nenabízí žádný herecký potenciál.

b)      Celý průběh filmu spočívá v neustálém sledu akčních scén, které ale nejsou ani příliš zajímavé, ani dobře zpracované (což je především u mistra akce Johna Woo o to smutnější).

c)      Původní příběh a myšlenky jsou smrsknuty na jakési polovičaté poselství bez výraznějšího přesahu.

d)      Filmy jsou v konečném důsledku celkově nudnou splácaninou, která znechutí jak fanoušky Philipa K. Dicka, tak fanoušky žánru sci-fi a všechny milovníky filmu obecně.

U filmu Total RecallArnoldem Schwarzeneggerem z roku 1990 je to poněkud složitější. Zařadit ho do špatné a hloupé adaptace nebo perfektního filmového zážitku záleží čistě na úhlu pohledu diváka. Je zcela nepochybné, že Arnold v titulní roli nepodává žádné charakterní herectví, že celý film je napěchován akčními sekvencemi od začátku do konce (ale akcí plné šťávy a nezapomenutelných momentů) a je zřejmě zcela namístě předpokládat, že intelektuálnější fanoušky předlohy Philipa K. Dicka film spíše znechutí (ale milovníky sci-fi může zase potěšit). Proto si dovolím posouzení celkové kvality filmu přenechat na čtenářích. Ještě zmíním, že se v současné době uvažuje o remaku.

Temný obraz a další rozporuplné filmy

Další nezařaditelnou veličinou je pak animovaný thriller Temný obraz z roku 2006, který byl nejprve natočen s živými herci (například Keanu Reevesem, Robertem Downey Jr. a Winonou Ryder) a pak byl pomocí speciální techniky celý převeden do komiksové formy – působí tak trochu na drogách a naprosto přesně zachycuje atmosféru mnohých Dickových příběhů. Celý film je ale spíše jeden velký experiment než samostatné filmové dílo, které by obstálo v nějaké širší diskusi o adaptacích Dickových předloh.

Mezi další snímky podle díla Philipa K. Dicka pak řadíme ještě Confessions d’un Barjo (známý i pod jménem Barjo), jedinou vydanou novelu Dicka, která není žánru sci-fi, a Screamers (česky Hlasy z podzemí), který je spíše béčkového ražení a vypráví o boji mezi lidmi a roboty, již byli původně sestrojeni k ničení nepřátel – ale nyní útočí na vše živé. Na film Screamers pak navazuje druhý díl Screamers: Hon na člověka, který šel rovnou na DVD a s Dickem nemá de facto nic společného.

Budoucnost Dickových adaptací

Philip K. Dick tak nadále zůstává inspirací pro filmaře, kteří moc rádi převádějí jeho příběhy na stříbrná plátna. Už jen z toho důvodu, že si na plakát k filmu můžou vždy napsat: od autora Blade Runner a Minority Report. Jak dopadl nový film s Mattem Damonem Správci osudu se pak může každý přesvědčit na vlastní kůži v našich kinech.

V současné době studio Disney pracuje na adaptaci románu Král elfů (animovaný snímek přijde do kin v roce 2012) a zpěvačka Alanis Morissette se nám pak představí ve filmu Rádio svobodný Albemuth.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Správci osudu vznikli podle knihy Philipa K. Dicka. Co dalšího si od něj filmaři vypůjčili?