Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Spotřební daň. O co vlastně jde?

Redakce

Redakce

30. 5. 2010

Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Když se řekne spotřební daň, každý si představí něco jiného. Někteří alkohol, jiní cigarety nebo drahý benzín. Co tato daň obnáší, jak často a komu se platí? Jakým způsobem se platí? Jak to ovlivňuje cenu pro běžného spotřebitele a co by měl třeba štamgast vědět?

Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Když se řekne spotřební daň, někteří z nás si představí, jak stojí v obchodě před regálem s alkoholem a posléze, jak vysolí tu sumu za vybrané zboží u pokladny. Jiné povahy se už vidí, jak si na pumpě  značky Shell, Benzina apod. nabírají pohonné hmoty do svého dvou nebo čtyřkolového vozidla. To byly jen některé příklady.

Na co se spotřební daň vztahuje?

Do předmětu této daně patří i tabákové výrobky všeho druhu s příslušným zdravotním popiskem na obalu v rámečku černé barvy a také již zmíněné minerální oleje (benzín, nafta), líh a lihoviny, pivo, víno, prostě veškerý alkohol.

Daňová povinnost nebo též povinnost zaplatit vzniká, stručně řečeno, hned při výrobě. Platí se ale až při prodeji. A to nemusí být hned. Některá vína nebo jiná dozrávající dlouhou dobu a pro tento případ se podmínečně osvobozují od daně a jsou v tzv. daňovém skladu. Až dozrají, budou dána do prodeje s úmyslem spotřeby. Tehdy výrobce nebo prodejce zaplatí daň – je plátcem daně, tím, kdo ji odvádí celnímu úřadu. V případě, že máme plátce, potřebujeme ještě poplatníka, toho, kdo daň platí. Je to ten, kdo si věc podléhající dani koupí.

Sazby daně

Sazby daně jsou odlišné pro každou skupinu a uvádí je daňové zákony. Rozlišují je na: motorové benziny, pivo, líh, šumivá vína a cigarety. Určuje se množství v naturálních jednotkách – hektolitrech. Ovšem u tabákových výrobků, u kterých by se toho na hl moc nenaměřilo, se daň počítá částečně z ceny pro konečného spotřebitele a z množství v kusech.

Ale ukažme si to konkrétně:

Vlastníte společnost, která se specializuje na výrobu lihových kořalek. Vyrobíte například 25 000 l svého zázraku, který je 45%, a stanovíte jeho cenu na 1 500 000 Kč (60 Kč/l). Na líh (v daňových zákonech § 70) se vztahuje sazba 285 Kč/l etanolu, ale je to na 100% etanol. Vy si tedy vypočítáte pomocí trojčlenky nepřímou úměrou (protože když zvýšíme cenu, nezvýší se zároveň % lihu), a to 25 000 l * 45 % / 100 % = 11 250 l čistého lihu * 285 Kč/l etanolu = 3 206 250 Kč spotřební daně. Když přičteme výrobní cenu 1 500 000 Kč, dojdeme k číslu 4 706 250 Kč – přesně takové budete mít tržby, pokud všechno prodáte, ovšem vám bude patřit pouze 1 500 000 Kč, které jste vynaložili na výrobu. A vydělíte-li tuto částku 25 000 l, dojdeme k částce 188,25 Kč. (V praxi byste ještě přidali DPH, takže by konečné ceny byly o něco vyšší.) Docela rozdíl vzhledem k těm 60 korunám na začátku, že?

S cigaretami je to jiné

Ty mají určenou sazbu 1,07 Kč + 28 % z ceny pro konečného spotřebitele (§ 104). Výpočet v případě, že krabička s 20 cigaretami stojí 70 Kč, by mohl vypadat takto:

Vydělíme-li cenu množstvím, 70 Kč : 20 ks, vypočítáme cenu za kus, 3,50 Kč. Ze 70 Kč je 28 % 19,60 Kč, což je procento z ceny spotřebitele. Počítáme daň na kus, a proto 19,6 Kč vydělíme 20 kusy, a vyjde nám 0,98 Kč. Teď musíme přičíst pevnou sazbu spotřební daně 1,07 Kč. Spotřební daň na jednu cigaretu tedy vychází na 2,05 Kč a celý balíček na 41 Kč.

galerie.mobilmania.cz

Každá daň se odvádí příslušnému úřadu v jiném termínu. Důvod je prostý. Stát tak má stálý přísun financí a může s nimi dále hospodařit. Spotřební daň se odvádí celnímu úřadu za každý měsíc (zdaňovací období). Daňové přiznání se podává do 25. dne následujícího měsíce a do 40 dnů po konci zdaňovacího období (konce daného měsíce, za který jsme podali daňové přiznání). Tzn., že za duben musí prodejce alkoholu, tabáku nebo motorových olejů podat daňové přiznání 25. května a 9. června musí daň zaplatit, jinak platí penále.

Jak už jsme si řekli, spotřební daň se odvádí celnímu úřadu, což je instituce státu. Spotřební daň sice tvoří příjem státní pokladny, zároveň však chce stát snížit spotřebu a závislosti na tomto zboží, ovšemže ne na benzínu, ve kterých jsou Češi podle výzkumů dobří.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spotřební daň. O co vlastně jde?