Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Společnost a Centrum Franze Kafky i po dvaceti letech připomínají spisovatelův odkaz

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

28. 11. 2010

FOTO: Franz KafkaFranz Kafka se řadí mezi nejvýznamnější spisovatele 20.století a je jedním z hlavních představitelů tzv. pražské německé literatury. Kafkův odkaz však žije i ve století 21., díky Společnosti Franze Kafky, která letos slaví 20.výročí svého založení.

FOTO: SPOLEČNOST FRANZE KAFKY na EXPO 2010

SPOLEČNOST FRANZE KAFKY na EXPO 2010, Zdroj: SFK

Franz Kafka (1883-1924) byl významným pražským spisovatelem, za 40 let svého života vytvořil díla jako Zámek nebo Proces, která z něj udělala jednoho z nejuznávanějších evropských spisovatelů 20.století. Mezi porevolučními absolventy středních škol u nás nalezneme asi jen málo studentů, kteří se alespoň okrajově nesetkali s jeho tvorbou. Franz Kafka, jako německy píšící spisovatel židovského původu narozený v Praze, totiž dokonale zastupuje kulturní pluralitu středoevropského regionu.

Společnost a Centrum Kafky

V roce 1990 vznikla v Praze Společnost Franze Kafky, nevládní nezisková organizace, jejíž hlavním cílem je právě obnovit obecné povědomí o významu tohoto kulturního soužití Čechů, Němců a Židů, a přispět tak k oživení tradic, z nichž vzešel fenomén pražské německé literatury. Franz Kafka je pro Společnost symbolem zmíněných tradic, a tak věnuje jeho dílu soustavnou pozornost a usiluje o to, aby se stalo přirozenou součástí českého kulturního kontextu.

FOTO: Staré město

Když SFK slavila 20. narozeniny... Foto: Aneta Štefková

Společnost Franze Kafky uskutečňuje své aktivity skrze Centrum Franze Kafky. Ve svém nedávno zrekonstruovaném sídle v Široké ulici v Praze, nedaleko od Meiselovy synagogy, tak Společnost F.K. pořádá literární večery, besedy, odborné přednášky a semináře, z nadcházejícího programu pro listopad a prosinec zmíním například literární večer k 135. výročí narození velkého evropského básníka Reinera M. Rilka, pořádaný 9.prosince, na kterém vystoupí i Jiří Suchý.

Společnost Franze Kafky se skutečně snaží realizovat velké množství projektů a udržet tak obecné povědomí o pražské německé literatuře a středoevropské kulturní sounáležitosti obecně. Z významných uskutečněných projektů zmiňme například realizaci Pomníku Franze Kafky na Starém Městě pražském, nebo třeba vytvoření unikátní repliky soukromé Kafkovy knihovny s téměř tisícem dobových svazků. Společnost dále provozuje Nakladatelství Franze Kafky, které vydalo již stovky tematických titulů.

Cena Franze Kafky za rok 2010 pro Václava Havla

Asi nejviditelnějším počinem Společnosti je však udělování různých literárních cen, například Cenu Maxe Broda, studentskou literární soutěž o nejlepší esej, které se pravidelně účastí studenti z celé republiky. Jakousi vlajkovou lodí však je bezpochyby Cena Franze Kafky, udělovaná od roku 2001 za celou dosavadní tvorbu autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky.

FOTO: Václav Havel

Václav Havel přebírá Cenu Franze Kafky, zleva: Václav Havel, Markéta Mališová, Arnošt Lustig, Foto: Pavel Plicka, Topzine.cz

Vůbec prvním laureátem této ceny se stal Philip Roth (USA), z dalších jmenujme například Ivana Klímu (2002), Elfriede Jelinekovou (2004, Rakousko), nebo třeba Arnošta Lustiga (2008). Jubilejním desátým nositelem této prestižní ceny, udělované mezinárodní porotou složenou z mnoha významných osobností světové literární scény, se stal Václav Havel, který si tak 20.října tohoto roku mohl převzít bronzovou sošky z dílnyJaroslava Róny, která je miniaturou již zmíněného pomníku Franze Kafky.

Společnost Franze Kafky, je určitě významnou institucí nejen české, ale i světové literární scény. Jejími členy je například i další významný autor středoevropské literatury, Günther Grass. Ve svém pražském Centru Franze Kafky v Široké ulici uspokojí nejen Vaše literární choutky, například v Knihupectví Franze Kafky, ale na své si přijdou i zájemci o pražskou architekturu, jejíž je sídlo Společnosti skvělou ukázkou, díky své poloze v samotném srdci pražského Židovského města.

O akcích organizovaných Centrem Franze Kafky vás budeme pravidelně informovat na našich stránkách, těšit se můžete i na reportáže z akcí a články o české německé literatuře!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Společnost a Centrum Franze Kafky i po dvaceti letech připomínají spisovatelův odkaz