!Aktuálně!Dnes nad ránem zemřel ve Vinohradské nemocnici v Praze proslulý český spisovatel Arnošt Lustig. Autor velkého počtu knih o holocaustu a publicista světového významu podlehl pětileté zákeřné nemoci ve věku nedožitých pětaosmdesáti let.
Ilustrační foto, Zdroj: Topzine.cz, Foto: Petra Prokopová
Arnošt Lustig se narodil 21. prosince 1926 v Praze, kde také vystudoval obecnou školu. Kvůli židovskému původu byl vyloučen z pražské reálky, vyučil se tedy krejčím. Za války byl poslán do Terezína, přežil Osvětim a Buchenwald, utekl z transportu smrti a až do konce války se skrýval. Válečné události, které ho připravily o větší část rodiny, ho poznamenaly natolik, že se ve své prozaické tvorbě věnoval výhradně jen tématu holocaustu.
Život po válce a dílo
Po válce Lustig vystudoval Vysokou školu politických a sociálních věd a začal přispívat do různých periodik. Věnoval se práci zpravodajské, ale pracoval i jako scenárista. Po roce 1968 emigroval (Jugoslávie, Izrael, USA). Ač Lustig vystřídal velké množství zaměstnání a pobýval v různých zemích, témata jeho knih se stále vracela ke druhé světové válce a osudu židů.
Zleva: Václav Havel, Markéta Mališová, Arnošt Lustig, Foto: Pavel Plicka, Topzine.cz
Jeho bibliografie čítá téměř čtyřicet děl, eklekticky můžeme zmínit ta nejznámější: soubory povídek Noc a naděje (1957) a Démanty noci (1958), novelu Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou (1964), která byla roku 1965 zfilmována, anebo knihu Dívka z jizvou (1995), která nedávno vyšla v přepracovaném vydání. Mnohé z Lustigových prací se dočkaly filmového zpracování. Autor se za svého života dočkal několika ocenění, mimo jiné získal v roce 2008 Cenu Franze Kafky a v roce 2009 byl nominován na Mezinárodní Bookerovu cenu za dlouhodobý přínos světové literatuře v angličtině.