Jak smysluplně využít prostor pražských nábřeží? To byla hlavní otázka soutěže Bridging Prague Award, jež se konala v květnu 2012. S prostým, ale přesto nečekaným nápadem přišel Eduard Seibert. Nechat Vltavu opět zamrznout.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/eduard-seibert/]
Vltava k Praze neodmyslitelně patří. Snad každému se při zmínce o této řece v souvislosti s hlavním městem vybaví obrázek Karlova mostu. Okolí řeky však netvoří jen Karlův most, je zde mnoho dalších míst, která zůstavají nevyužita, jako například úsek mezi Železničním a Libeňským mostem. Novou podobu tohoto prostranství navrhovali soutěžící Bridging Prague Award.
Mezinárodní architektonická soutěž Bridging Prague Award, jež se konala v květnu 2012, byla součástí festivalu reSITE, zabývajícího se možnostmi zlepšení veřejného prostoru. Soutěž měla za cíl najít takovou podobu nábřeží, která by propojila řeku s městem a dobře posloužila lidem.
Oba vltavské břehy mají různorodý charakter přinášející širokou škálu možností pro jeho využití. Eduard Seibert svou pozornost nevěnoval tolik nábřeží jako spíše řece, neboť právě ona v sobě skrývá obrovskou nevyužitou plochu.
Vltava je rozsáhlou neplně využitou plochu. zdroj: reSITE.cz
V létě je voda ve Vltavě příliš studená, v zimě teplá. V řece se tak neplave, ani se po její hladině nebruslí. Příčinu představuje vltavská kaskáda. Autor projektu ji navrhuje upravit, aby v zimě řeka zamrzala na delší období. Vytvořilo by se tak rozsáhlé veřejné prostranství, platforma pro lidská setkávání.
Jenom čestné uznání?
Projektu s prostým názvem Zamrzlá řeka se dostalo v soutěži čestného uznání. Nenabídl totiž ucelené řešení, na druhou stranu přinesl jasnou a srozumitelnou ideu. Je možné, že pokud by se soutěžící více zamyslel i nad samotnou náplavkou, mířilo by jeho ocenění výše.