Před kamerou stojí držitel Oscara za scénář Matt Damon a za kamerou zkušený Neill Blomkamp. Naproti tomu o hudbu se postaral debutující Ryan Amon. Může to fungovat?
Elysiu dominuje Matt Damon. Zdroj: Falcon
Píše se rok 2159 a planeta Země je zubožená a přelidněná. Jejím opakem je luxusní kosmická stanice Elysium, na níž je však prostor jen pro velmi bohaté lidi. Místní tajemnice (Jodie Foster) udělá vše proto, aby pro obyvatele Elysia zůstal zachován jejich pohodlný životní styl. Na druhé straně barikády stojí ale lidi jako Max (Matt Damon), kteří se naopak chtějí na stanici ze Země dostat. A udělají pro to takřka cokoliv.
Snímek je v jedné věci velmi pozoruhodný – přestože jde o slibnou sci-fi pecku se zajímavou tvůrcovskou plejádou, pozici skladatele obsadil Ryan Amon, který za sebou nemá dosud žádnou zkušenost s filmovou hudbou.
Experimentem k úspěchu?
Jednoho dne obdržel Ryan Amon e-mail od režiséra snímku Neilla Blomkampa. Jeho jméno si ovšem musel vygooglit, protože hned nevěděl, o koho se jedná. Nicméně posléze nabídku na vytvoření svého filmově-hudebního debutu přijal.
Samotná práce ale nebyla vůbec jednoduchá. Blomkamp totiž po skladateli požadoval, aby vytvořil hudbu, aniž by viděl jediný záběr z filmu. Režisér chtěl touto cestou podnítit skladatelovu představivost. Pro Amona to znamenalo mnoho experimentování. Skládání začal hudebními nápady založenými na popisech tmy a světla.
Výsledek čítající devětadvacet skladeb kombinuje klasickou hudbu s elektrickou. Amonova prvotina je označována za organickou a netradiční. Ohlasy na ni jsou ale rozporuplné. Názor si můžete udělat sami v kinech od dnešního dne, kdy má Elysium českou premiéru.