Již ve čtvrtek 21. března proběhne premiéra restaurovaného spaghetti westernu z roku 1965 Tenkrát na Západě. Snímek režiséra Sergio Leonea kromě jiných kvalit vyniká i hudbou, kterou na základě scénáře napsal slavný italský skladatel Ennio Morricone.
Hudba měla být nahrána i k úvodní scéně, filmaři svůj záměr ale nakonec zavrhli, Zdroj: Paramount
Ne nadarmo je čtyřiaosmdesátiletý Morricone, kterého jeho souputníci označují coby Maestra svého oboru, považován (byť s určitou nadsázkou) za hudebního revolucionáře.
Během natáčení soundtracku k populárnímu westernu byl totiž jedním z prvních, komu se i navzdory užití minimalistických postupů podařilo z muziky vytvořit samostatný vypravěčský prvek. Možná právě proto byl film Tenkrát na Západě sestříhán až podle zvukové složky a nikoliv naopak, jak bylo do té doby zcela běžné.
Dal do toho tělo i duši
Teskné bezeslovné melodie, mystické kvílení harmoniky, ale i houpavé rytmy provázejí diváka napříč celým snímkem – ať už ve skladbě Cheyenne anebo v ústřední písni Once Upon a Time in the West, jejíž českou verzi s názvem Den se v růži skryl nazpívala Věra Špinarová.
Věhlasu světového formátu se dostalo i songu Man with the Harmonica poté, co jej začal používat profesionální wrestler Terry Funk coby hymnu během svého entrée do ringu. Britští Muse skladbu pro změnu spojili s trackem Knights of Cydonia, kde během koncertů sloužila jako intro (takto upravená verze písničky zazněla v roce 2010 i na festivalu Rock for People – pozn. red.)
Sami fanoušci westernu se shodují, že soundtrack k filmu je důležitým aspektem, kvůli kterému se k němu neustále mají chuť vracet. Do značné míry tak jejich mínění může Morriconeho těšit, jelikož (jak sám prozradil) šlo o jednu z nejnáročnějších profesních výzev v jeho životě.