Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Sobí spřežení, polární záře, švédský Ledový hotel. Vše čeká za Laponskou branou

Tomáš Miška

Tomáš Miška

16. 1. 2011

Laponsko je krajem od pradávna obývaným Laponci nebo, chcete-li, Sámy. Zahrnuje severní část Skandinávie a poloostrova Kola v Rusku. V určitých souvislostech se o této oblasti mluví jako o poslední divočině v Evropě.  Domorodé zvyky, pastevectví, chov sobů a rybolov jsou minulostí a i do krajiny věčného sněhu, brány za polární kruh, prosákla civilizace.

FOTO: Laponská brána

Laponská brána, Zdroj: wikipedia.org

Jedním z nejpozoruhodnějších regionů je švédská část Laponska, krajina bez silnic. Jediným spolehlivým dopravním prostředkem jsou čtyřnohá psí spřežení. Nenechte se odradit tím, že je zde nejdelší zima, hluboký sníh a led a teplota klesající až téměř na čtyřicet stupňů pod nulou. Na druhou stranu, studené klima a mráz zajišťuje skutečně obrovský požitek.

Naopak v létě lze z výše položených oblastí pozorovat půlnoční slunce, které je součástí polárního dne, kdy je mezi východem a západem slunce proluka dvaceti čtyř hodin. Směrem na sever se tato doba prodlužuje a na samotných pólech trvá půl roku. Kultura Sámů a mrazivé podmínky dohromady vykreslují neskutečné možnosti pro cestování.

Noc v mrazu? Pouze pro šílence

Ledový hotel je uváděn jako sedmý div Švédska. V zapomenuté rybářské vesničce Jukkasjärvi na severu země se každoročně už od devadesátých let buduje mrazivý zázrak s mnoha pokoji a apartmány pro tisíce hostů z celé planety. S nápadem přišel patriot Yngve Bergqvist a vytvořil kultovní destinaci pro zimní nadšence.

Stavba hotelu začíná vždy v polovině listopadu, kdy pomocí sněhových děl a ledových bloků tlačených na ocelovou kostru vznikají komnaty a haly nevídaných rozměrů. Slavnostní otevření hotelu poté připadá na začátek prosince.OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Deset tisíc tun ledu a třicet tisíc tun sněhu vytváří hotelový komplex s kinem, slavným barem Absolut Icebar podle nejslavnějšího výrobce švédské vodky, kapli, kde každoročně probíhají stovky svateb a výstavní sál. Veškeré vnitřní vybavení od oken a dveří přes nábytek až po nádobí je z křišťálového ledu.

Příjemných 5 °C pod nulou

Čtyřicetistupňový mráz lze pomocí tlustých ledových stěn snížit na přijatelných mínus pět stupňů. Sobí kožešina a teplá přikrývka vás ochrání před umrznutím v tichu ledového království. Sauna a horký nápoj po ránu jsou samozřejmostí. Cena jedné noci v hotelu se může vyšplhat až k deseti tisícům korun a to vše za pobyt v zimě a na dřevěné pryčně. Ale stojí za to vše vyzkoušet, jak ostatně dokazují spousty zvědavců, kteří se přijedou na ledový zázrak alespoň podívat.

FOTO: Interiér Ledového hotelu

Interiér Ledového hotelu

Ledová Torne

Řeka Torne patří k nejčistším vůbec v celé Evropě. Během polární zimy se stává pohádkovým světem ledu. Šest set kilometrů řeky vyřezané do nehostinné krajiny, meadrující až k jihovýchodnímu pobřeží, kde se vlévá do moře. Každoročně se ze zamrzlé řeky berou tisíce tun ledu na stavbu nejen ledového paláce, ale také ledového nádobí a nábytku pro hotel nebo jako export do celého světa.

Řeka je díky své divokosti a dravým peřejím vyhledávaná hlavně v létě, kdy je sjížděna nadšenci v kánoích či na raftech. Nesmíme zapomenout samozřejmě také na rybářské výlety, pstruzi a lososi čekají pod každým kamenem a každou vlnkou.

Polární záře

Pokud jste si mysleli, že noc v Laponsku je pouze černobílou tmou, tak se velmi mýlíte. Ve skutečnosti zde polární noc ožívá světlem a barevností. Bílý sníh odráží nebeskou světelnou podívanou, zářící hvězdy, měsíc v úplňku a mystická Aurora Borealis na jasné noční obloze ve své zelenomodré kráse. Spánek se zdá irelevantní a energie nevyčerpatelná. Využijte té noci v přírodě, kdy je vše vzrušující a magické.

FOTO: Polární záře

Polární záře

Björkliden Fjällby a Abisko

Jen několik lyžařských středisek Švédska má právo nazývat se klasikou ve svém oboru, a právě Björkliden Fjällby je jedním z mála v samém srdci Laponska. Oblíbená a milovníky zimních sportů vyhledávaná destinace po bezmála století. V zimních měsících nabízí řadu netradičních aktivit. Od cross-country nebo severského lyžování až po šanci vyzkoušet telemarkové lyžování, což je tradiční sjezd na lyžích se speciálním vázáním a s volnou patou.

Pozoruhodný je i národní park Abisko ležící přibližně sto kilometrů od centra oblasti na západ, proslulý zejména díky skalní Laponské bráně, ale i slavné přírodní stezce Kungsleden, impozantnímu vodopádu nebo propagací Laponské kultury a dědictví.

Vzhledem ke své geografické poloze u polárního kruhu má švédské Laponsko unikátní arktický ráz a zároveň je domovem mnoha vzácných rostlin a zvířat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sobí spřežení, polární záře, švédský Ledový hotel. Vše čeká za Laponskou branou