Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Smrtelná korektura Thomase Bernharda

Redakce

Redakce

30. 6. 2010

thomas-bernhardKorektura rakouského autora Thomase Bernharda z roku 1975 bývá označována jako román. Počtem stran tomuto měřítku jistě vyhovuje. Horší je to s obsahem, který nám román ve smyslu, jak ho chápeme dnes, rozhodně nepřipomíná. Nejen, že v románu chybí monology a dynamické pojetí děje, ale i tři stěžejní postavy se skoro slívají v jednu jedinou.

Thomas Bernhard. Zdroj:norwitch.wordpress.com.

Thomas Bernhard, Zdroj:norwitch.wordpress.com.

Spisovatel si s námi doslova pohrává. Zkouší naši výdrž, pozornost a paměť. Při čtení knihy nazvané Korektura máme možnost procvičit si trpělivost. Jde o záměrnou manipulaci ze strany autora. Když se jí dobrovolně podvolíme, nabízí nám na oplátku nečekaný zážitek z četby. Protože to, co čteme, je na hranici normálna.

Necháte se lehce odradit?

K tomu, aby násodradil od četby, používá Thomas Bernhard složitá souvětí a dlouhé popisné pasáže. Dochází k častému opakování stejných nebo podobných slov a myšlenek. Velice náročná formální výstavba textu si žádá zkušeného, nebo alespoň odolného čtenáře.

Vrcholný román Thomase Bernharda je rozdělen na dvě části: Höllerovo podkrovíTřídění a pořádání. V podstatě celý první oddíl je velmi pomalu se táhnoucí masa informací. Je to statická část knihy, která tvoří pomyslný základ díla. Naproti tomu v druhé části knihy je postupně vše vyvedeno z rovnováhy a směřuje ke stále se stupňující tragédii.

Podkrovní místnost

Prostřednictvím vypravěče se ocitáme v Rakousku, v Höllerově domě, který stojí v nejužším místě řeky Aurach. Vypravěč se rozhodl přijet, aby zde uspořádal a knižně vydal písemnosti svého blízkého přítele Roithamra. Po tiché večeři s Höllerovými se vypravěč přesune do podkroví, kde pobýval Roithamer a kde se nachází jeho nedotčená pozůstalost.

Ilustrační foto Zdroj: thundafunda.com

Ilustrační foto Zdroj: thundafunda.com

Jedná se o místnost, která údajně blahodárně působila na Roithamrovu mysl a stimulovala jej k myšlenkovým výkonům. Podkrovní pokoj, zaplněný různými výpisky, náčrtky, mapkami a knihami, vypravěče pohltí a uvězní ho v jeho nekonečných myšlenkách. Zblázní se nakonec z toho všeho?

Nekonečný monolog

Celá kniha je jeden nekončící vypravěčův vnitřní monolog odehrávající se právě v Höllerově podkroví. Poznáváme Roithamra jako člověka velmi citlivého, s traumatickým dětstvím a bez milostného života. Svůj život strávil vášnivou četbou a bádáním, střídavě v rodném Altensamu a v Cambridgi.

Roithamer měl pouze jeden jediný životní cíl. Postavit po vzoru Höllera své sestře, kterou jako jedinou miloval, dokonalou stavbu. Stavbu staticky nemožnou. Obytný kužel ve středu lesa. Měl to být dokonalý obraz sestřiny osoby, měl jí způsobovat dokonalé štěstí. Záměr ale končí tragicky. Sestra umírá hned po vstupu do kužele, který připomíná svou mystičností starověkou pyramidu. Roithamer následně spáchá sebevraždu.

Tři muži

Svatá Trojice, Zdroj: etf.cuni.cz.

Tři klíčové postavy, trojice mužů, kteří se znali od dětství: Höller, Roithamer a vypravěč spolu v románu myšlenkově skoro splývají. Připomínají tím Svatou trojici: Otce, Syna a Ducha. Otec, inspirující Roithamrovu myšlenku postavit kužel, byl Höller. Jeho pomyslný syn Roithamer stavbu uskutečnil a následně byl potrestán smrtí. Vypravěč, skoro nereálná, duchovní postava, nám předává poselství, tedy Roithamrovu sepsanou a třikrát korigovanou pozůstalost. Tuto tíhu Roithamrovy pozůstalosti stěží nese a prožívá v noci halucinace.

Do popisných pasáží o Roithamrovi a jeho rodině se také dostávají jeho osobní názory. Vkrádají se tak do knihy i západní filosofické myšlenky a určitá kritika rakouské společnosti, jejího systému a organizací. Například tvrdí, že „celá tato doba, níž existujeme, je předstíraná“ a že „všechno je tak stejně zvláštní, že to ani nestojí za řeč“.

Dobojováno?

Četba je opravdový boj a není vůbec zaručeno, že ten, kdo vytrvá, vyhraje. Kdo se ale nevzdá a knihu konečně dočte, může pocítit, jak malý měly význam sdělované informace. Všechno v knize směřovalo jen k jedinému cíli. Posunout naše hranice snesitelnosti.

Detail obálky románu Korektura. Zdroj: archiv autorky.

Detail obálky románu Korektura. Foto: Hana Cakóová

Český název: Korektura
Název originálu: Korrektur
Autor: Thomas Bernhard
Překlad: Miroslav Petříček
Grafická úprava: Aleš Lederer
Počet stran: 328
Vazba: vázaná
Rozměry: 180 x 110 mm
Vydal: Prostor, Praha 2009 (2. vydání)
Doporučená cena: 380,- Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Smrtelná korektura Thomase Bernharda