Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Smrkáme správně? Jak vypadá nejzdravější technika smrkání

Redakce

Redakce

12. 9. 2017

Zní to banálně, každý smrká přeci celý život. Většina lidí však bohužel smrká tak, že si symptomy nemoci buď zhoršuje, anebo si přivodí zánět středního ucha. Není tedy od věci naučit správnému smrkání, aby se vám od rýmy ulevilo co nejdříve.

Smrkání

Smrkání slouží k vyčištění nosní dutiny, kdy aktivní proud vzduchu jde proti pohybu řasinkového epitelu, který směřuje od nosních dírek do nosohltanu a polykacích cest. Ke smrkání nás nutí pocit plného nosu a zvýšená sekrece ze sliznic. Tvorba sekretu může být vyvolaná alergickou či obyčejnou rýmou, zánětem nosních dutin, ale je i ozvěnou silnějšího pláče. V některých zemích je smrkání v blízkosti jiných osob považováno za nezdvořilé, ba dokonce neslušné, např. v Číně nebo v Japonsku, kde je zvykem „natahovat“ nosní sekret zpět do nosních dutin a sečkat na vhodnou příležitost, kdy bude možno odejít stranou.

Kdy smrkání škodí?

Rýma a kapesník k sobě neodmyslitelně patří. Usilovné smrkání však může být při pravé rýmě spíš na škodu! Pocit ucpaného nosu, typický příznak rýmy, totiž navzdory obecnému přesvědčení nezpůsobují hleny, nýbrž otok sliznice vyvolaný řáděním virů. Je tedy logické, že smrkání nepomůže, naopak – pokud se o něj budete snažit, zvýšíte tlak v oblasti nosohltanu a vzduch bude mít tendenci uniknout někam jinam. Tímto způsobem se mohou viry rozšířit do sluchové trubice či vedlejších nosních dutin a způsobit tam další zánět, tentokrát vážnější.

Jak uvolnit nos?

Jak tedy nejlépe zprůchodnit nos a usnadnit dýchání? Pomoci mohou nosní kapky, které sníží otok sliznice, užitečné jsou také nosní spreje, které mají za úkol naředit hlen. To je zapotřebí, protože hlen se může posouvat nosohltanem do dolních cest dýchacích.

Léky na snížení otoku sliznic

Látky snižující otok sliznic jsou také v různých kombinovaných preparátech, jež pomáhají při nachlazení. Je to třeba coldrex nebo paralen hot drink. Kromě toho jsou v nich léky snižující bolest a teplotu. Jejich užívání v případech, kdy jde o běžné nachlazení, je diskutabilní. Horečku totiž není žádoucí srážet, pokud nepřekročí 38 stupňů, je nejlepší zbraní těla proti virům.

Čtěte také: Zlepšuje šťourání v nose a jezení vlastních holubů vaše zdraví?

Horká koupel

Při rýmě hodně pomáhají horké koupele, a to zejména namáčení končetin v horké vodě. Teplem se v zahřívaných končetinách roztahují cévy, čímž se naopak odkrví nateklá nosní sliznice a nemocnému to uleví. V počáteční fázi rýmy někteří lékaři doporučují i kuriózní metody, jako například fénování nosních sliznic. Horký vzduch je schopný zničit viry. Když už rýma propukne naplno, tato metoda nezabere.

Co je to rýma?

Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Rýma se projevuje zduřením nosní sliznice, které omezuje průchodnost nosu, a výtokem, který je zpočátku vodnatý, poté hlenovitý, hlenohnisavý až hnisavý. Polykáním výtoku (zejména u malých dětí) dochází k dráždivému kašli. Inkubační doba je 1–3 dny. Nejprve bývá způsobená viry – rhinoviry, coronaviry, virem influenzae A a B, parainfluenzae či RSV. Sliznici oslabenou virovou infekcí pak snáze napadnou bakterie. Pokud tedy cítíte příznaky rýmy, rozhodně zůstaňte doma a nevyrážejte mezi lidi. Jednak byste mohli někoho dalšího nakazit, ale především si koledujete o angínu.

Zánět vedlejších cest dýchacích

Rýma někdy může přejít do zánětu vedlejších cest dýchacích, odborně sinusitidy. Poznáte ji zejména podle úporné bolesti hlavy, která při klasické rýmě setrvávající pouze na nosní sliznici chybí. Hlava může bolet pod okem, v čele či v záhlaví, bolest sílí při předklonu hlavy. Vodová rýma se změní v hnisavý výtok z nosu. Sinusitidu někdy mají na svědomí bakterie. Pokud vás trápí popsané příznaky, je lepší zajít k lékaři. Je možné, že z ordinace odejdete s receptem na antibiotika. V těžších případech je nutné provést punkci dutin.

CRP test – bakterie nebo vir?

Pokud nemáte čas chodit k lékaři, můžete si udělat domácí CRP test. Pokud vyjde pozitivně na přítomnost bakterií, lékaře vyhledejte neodkladně. Je totiž potřeba nasadit antibiotika.

Jak co nejšetrněji smrkat?

Pokud cítíte tlak v dutinách, ale zatím nedochází k sekreci hlenu z nosu, smrkat se nesnažte. Uvolněte dutiny léky na uvolnění (typyu mucosolvan), inhalací páry, nosními spreji. Většinou druhý den dochází k úlevě a spustí se vydatná rýma. V této fázi je důležité, nesnažit se vysmrkat silou, za každou cenu. Jen slabounce, aby se pomohlo sekretu dostat se ven.

A co děti?

Rodiče často nutí děti smrkat, namísto utírání si nosu do rukávu. To je samozřejmě nehygienické, ale silné smrkání by mohlo mít za následek zánět středního ucha, který je velice bolestivý. Díky silnému smrkání by mohly popraskat jemné cévky v nose a dutinách. Naučte děti smrkat jen jemně. Rozhodně by ale neměly být nudle vtahovány dovnitř!

Čtěte také: Nejčastější chronické nemoci Čechů. Které to jsou?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Smrkáme správně? Jak vypadá nejzdravější technika smrkání