Deset regionů, deset kol, deset postupujících do finále. Ve středu 24. října se konalo pražské kolo celostátní soutěže mladých talentů básnického umění v Experimentálním prostoru NoD. Střetlo se zde celkem dvanáct soutěžících slamerů, z nichž deset postoupilo do druhého kola. Nejvíce bodů získal Honza Kristanov, který se tímto vyslamoval do finálového kola, které se bude konat v sobotu 4. prosince v Brněnském klubu Fléda, jenž spolu s ministerstvem kultury také zastřešuje tento dlouholetý projekt.
Diváci jako porota v Roxy NoD Foto: Jaroslav Polakovič
Celým večerem provázela energická a barevná moderátorka Tereza Hašek, která zazářila nejen díky extravagantnímu oblečení, ale hlavně slovními přeřeky, kterými diváky bavila stejně jako slameři. Dokonale zvládla každou situaci a stejně jako účinkující bych i její výkon obodovala nejvyšším číslem.
Postupně před publikum předstoupilo tucet novodobých básníků, kteří měli tři podmínky k účasti: vlastní text, žádnou rekvizitu a limitující tři minuty na přednes. Rozmanitá tematika výplodů myslí poetů lehce ztížila rozhodování náhodné poroty, která byla ovlivněna subjektivní názorem a spřízněností s účinkujícími. Chyběla zde nezávislost pozorovatelů a hodnotících. Porota se sice v druhé půlce programu vyměnila a výherce si vítězství opravdu zasloužil, ale profesionálnější přístup by si tato soutěž jistě zasloužila.
Vítěz Honza Kristanov
Nad letošním ročníkem soutěže se vznášel oblak zodpovědného výběru postupujícího. Za pražskou větev bojovalo již plno veršujících interpretů, ale celkovým vítězem se stal Pražák pouze jedenkrát, a to v roce 2007 Jakub Foll. Kletbu druhého místa neprolomil ani loňský vítěz Ondra Lidický, který letos obhajoval postup. I přesto, že se mu to letos v početné konkurenci nepodařilo, jeho vystoupení opět patřilo k těm výraznějším. V tuto chvíli tedy můžeme doufat, že nadějný vítěz Honza Kristanov okouzlí brněnské publikum a přiveze prvenství zpět do hlavního města.
Ondra Lidický
I přes bodové vítězství se Honza při přídavku prostřednictvím improvizace skromně doznal ke skutečnosti, že vítězství si zaslouží Bio Masha, která skončila na druhém místě. Představení obou zmíněných umělců slamovské vlny byli velmi vyrovnané, co se dojmu i originality přednesu týče. Mnozí by se přiklonili spíše na stranu sympatické blondýnky, která předvedla palbu slov přirovnatelnou ke kalašnikovu. Avšak hlas lidu byl zatlačen ač malým, tak přesto jasným bodovým rozdílem. Za zmínku stojí také ostatní nepostupující. Třetím místem byl oceněn Honza Husák.
Bio Masha
Všechny poetické chvilky měly špetku komického koření, se kterým každý šéfkuchař uvařil svůj hlavní pokrm nižší i vyšší kvality stravitelnosti. Tematicky se přednesy lišily, ale dominantním motivem byl feminismus, vztahy a ženy, a to v různorodém podání. Osobitost každého veršopěvce se vždy vpila do atmosféry a volně se snášela na vnímavé posluchače jako vločky básnické nadílky.
Havel Husák
Prostor, který Slam Poetry hostí, je velmi příznačně zvoleným místem pro netradičně pojatou poezii, které by se Karel Hynek Mácha asi lekl a Josef Kajetán Tyl by ji postaru zkritizoval. Avšak, navštívíte-li jeden z večerů Slam Poetry nebo její exhibiční mutace zjistíte, že alternativa vládne i mezi posluchači. Proto je nevyzdobená komorní část prostoru multižánrového využití ideální pro naplnění myšlenkami, vyřčenými ústy můzou políbených slovotvůrců.
Chcete-li si obohatit kulturní život netradiční poezií, nenechte si příští příležitost utéct, jistě nebudete litovat. A pokud nejste hltači veršovaného umění, změníte na ni jistě názor. Slamaři vás vtáhnou do svého světa plného hravého slovíčkaření.