Jak prožívali Vánoce studenti v 50. a 60. letech? Těsně před Štědrým dnem si mohli zajít i do kina a stromeček obírali o čokoládové ozdoby.
S Vánocemi strávenými na blátě se už pomalu začínáme smiřovat. Ale děti zlatých šedesátých takový pojem neznaly. Závaly sněhu těšící lidské oko byly ideální příležitostí pro děti. Jediná věc, která zatěžovala jejich mysl, bylo sehnat pořádné sáňky. A o zábavu měly postaráno.
Zatímco my se předháníme v blikající světelné výzdobě, v padesátých letech si lidé vystačili se svíčkami a prskavkami. Stromečky zdobené velkými barevnými koulemi tak navozovaly atmosféru teplého rodinného zázemí a svíčky s prskavkami vdýchly do domů pravou vánoční atmosféru. A když se rodiče nedívali, mohly si děti ze stromečků sundávat čokolády.
Pokud si doma chcete navodit trochu retro atmosféry, ozdobte si stromeček vánoční čokoládovou kolekcí a jasnými, barevnými koulemi.
5 knih na téma Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce nejsou jen o pečení
Cukroví se od dnešního příliš nelišilo
Vanilkové rohlíčky, pracny, ledovky nebo jetýlky. Vánoční cukroví, které provonělo každou domácnost, se od dnešního nelišilo. Záleží na rodinných receptech, které babičky odkázaly budoucím generacím.
Ani u štědrovečerní tabule nedošlo ke změnám. Snad jen bylo více jedlíků, kteří nepohrdli kaprem.
Historie vánočního kapra. Tradice je mladší, než myslíte.
Koledu? Děkuji, raději dědu Mráze
Pokud si spojujete Vánoce s koledami a klasikami jako Tři oříšky pro Popelku, nejste jediní. Retro studentům ale život neservíroval všechno pod nos. Protože televize v domácnosti byla spíše luxusem, jako jediná varianta se jevilo kino. U vybalování dárků si ale mohli poslechnout dávku vánoční nálady z rádia. Ale jen tu pohádkovou.
Koledy si totiž troufl veřejně pustit málokdo. Komunisté už tak nebyli z našich Vánoc nadšeni, dokonce se nám chvíli snažili vnutit dědu Mráze. Naše typické koledy o Ježíškovi je dokázaly řádně naštvat. Ani kostely nebyly přeplněné, své útočiště tam hledali jen věřící.
Na řadu přišly i tradice jako hod botou, rozkrojení jablka, lití olova či pouštění lodiček. Nešlo ale ani tak o striktní zvyky, jako spíše o zábavu a příjemnou chvilku strávenou s rodinou.