Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Skupina Vanessa je zpátky s novým albem a chystá unikátní křest

Redakce

Redakce

30. 11. 2009

vanessa_ave_agonyLegendární skupina Vanessa právě vstala z mrtvých a rozjíždí jeden z nejočekávanějších comebacků letošního roku. K němu patří album Ave Agony, jehož křest se bude konat 17. prosince v KC Vltavská v Praze a bude na něm k vidění neobvyklý artefakt. Jedná se o elektrické křeslo, které je kopií toho, na kterém byl popraven sériový vrah Ted Bundy.

Skupina Vanessa, zdroj: archiv kapely

Skupina Vanessa, zdroj: archiv kapely

Album Ave Agony produkoval Alexander Hacke (Einstrürzende Neubauten) a kromě zpěváka Samira Hausera, elektronických operátorů Miroslava Papeže a Daniela Rodného se na něm podíleli také bubeník Jaroslav Stuchlý a producent Jakub Horák. Vznikl z toho drsný soubor plný naturalistických českých textů s obnaženou zkaženou realitou, kterému vévodí skladba Fízl na speedu, která se den po svém zveřejnění na serveru Bandzone stala jeho nejposlouchanější skladbou.

Na křtu desky bude hlavním artefaktem elektrické křeslo zhotovené z masivního dřeva doplněné nerezovými prvky, jež bylo vyrobeno exkluzivně pro show Vanessy. Po jednoduché úpravě by však bylo plně funkční a použitelné ve státech, kde jsou dosud dovoleny popravy na elektrickém křesle. Rozdíl je zde pouze v použitém napětí: zatímco do popravčího křesla je zavedeno 2300 voltů, tohle disponuje jen 12, které stačí k rozsvícení LED diod. Na opěradle křesla je znak skupiny Vanessa „hlídaný“ postavami ďáblů čtyř světových stran a celé křeslo je pokryto stylizovanými linkami počítačových tištěných spojů připomínajícími klikatící se hady nebo spermie. Použité kožené řemeny pocházejí z psychiatrické kliniky a byli jimi přikurtováváni k posteli alkoholici s deliriem tremens v roce 1989.

Autorem tohoto křesla je Pablo de Sax, výtvarník, fotograf, filmař, literát a aristokrat z paneláku. Od přelomu 70. a 80. let 20. století patřil k úzké skupině pražského kulturního undergroundu, kdy spolupracoval hlavně s Čarodějem OZ/Blumfeldem s.m. a od začátku 80. let patřil také k okruhu nezávislých umělců kolem Egona Bondyho. Podílel se na dokumentárním filmu o něm – My žijeme v Praze (Guerilla Records, 2007) či napsal bestseler Tak pravil Vincent (Inverze, 1990). Nyní se živí jako restaurátor stříbrných kovových artefaktů.

Přebal Ave Agony, zdroj: archiv kapely

Přebal Ave Agony, Zdroj: archiv kapely

Výroba křesla trvala přes 170 hodin a podíleli se ní kromě Pabla dva pomocníci. Bylo použito mnoho různého ručního i elektrického nářadí od japonské ruční pily Kataba až po soustruh na kov. Původní zadání bylo kopie elektrického křesla, ale to by vypadalo jako obyčejná židle, proto obsahuje veškerou výzdobu a je osazeno světelnými  prvky a pokryto svébytným dekorem. Tím nabývá na monstróznosti i magičnosti a působí nejen jako trůn Smrti, ale také jako trůn Velekněze či Velmistra EBM. A proto je určeno jen pro zpěváka Samíra Hausera, jež je jediný, kdo může na takové křeslo usednout, popravit se a vstát z mrtvých, aby show mohlo pokračovat na dalším místě, v dalším městě. Během popravy při vystoupení skupiny Vanessa dochází na křesle k vývoji dýmu a  je možné ucítit také pach spáleného masa.

Křeslo si budete moci poprvé prohlédnout na křtu 17. prosince v Kulturním Centru Vltavská na Praze 7, kde kromě Vanessy vystoupí skupina Insania a afterparty budou mít na svědomí DJs KAY & TVZEX (Sunshine) DJ Set + Sanctuary CZ DJs. Vstupenky jsou k dispozici v síti Ticketportal a Ticketpro v ceně 250 korun v předprodeji a 290 korun na místě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skupina Vanessa je zpátky s novým albem a chystá unikátní křest