!Speciál!Rockový levoboček britpopu se vrátil na světová pódia a znovu způsobuje mačkanice těl v beznadějně vyprodaných sálech. Ti, kdo doufali, že se náhle rozzářivší hvězda, která po dobu sedmi let plnila kluby po celé západní Evropě a poté opět zhasla, znovu vrátí na stage, se konečně dočkali. Skunk Anansie jsou zpět. Vydali nové Best of a vyrazili na turné.
Skunk Anansie jsou britrocková hudební skupina s prvky alternativy, která v druhé polovině 90. let ovládla pódia ostrovního království a na začátku nového tisíciletí, v době své největší slávy, se rozpadla. Ikonou kapely je černošská zpěvačka Skin. Dalšími členy jsou kytarista Ace (vlastním jménem Martin Kent), baskytarista Cass (vlastním jménem Richard Lewis) a bubeník Mark Richardson. A proč používám při výčtu členů kapely přítomného času? V roce 2009 se totiž kapela dala znovu dohromady.
>>> Skunk Anansie vystoupí na festivalu Rock for People (3. až 6. července). Kupujte vstupenky za 1 675 korun zde <<<
Historie
Skunk Anansie vznikli v roce 1994 a jejich hvězda se rozzářila takřka světelnou rychlostí. V roce 1995, tedy již rok po založení kapely, jim čtenáři časopisu Kerrang! udělili cenu talent roku. V témže roce dostali příležitost vytvořit hudbu k novému britskému filmu Strange Days. O další rok později jim bylo (opět čtenáři časopisu Kerrang!) uděleno ocenění pro britskou kapelu s nejlepšími živými koncerty. Následujícího roku byli navrženi na stejnou cenu, ovšem v mezinárodním měřítku (opět Kerrang!), a v roce 1997 byli nominováni na MTV Europe do soutěžní kategorie nejlepší kapela s živými koncerty a také do kategorie nejlepší světová kapela vůbec a i zde bojovali o vítězství (kterého již však nedosáhli). Další čtyři roky pak Skunk Anansie koncertovali po celém světě a dál sbírali různá ocenění. V roce 2001 se rozpadli.
Charakteristika kapely
Písně Skunků by se daly přirovnat k epickým básním, které člověka vtáhnou do svého děje a pustí ho, až když samy skončí. Jejich hudba je charakteristická svou syrovostí. To, že však zvládnou nejen pravej rockovej nářez, ale také hudbu jemnou, místy až minimalistickou, dokazují v některých svých baladičtějších věcech. V těch se pak projevuje jejich zvláštní cit pro kompozici, díky kterému se člověk ani při poslechu méně dynamických skladeb nenudí.
Faktorů přispívajících k poutavosti muziky Skunků je samozřejmě více. Nutno však vyzdvihnout ještě zpěv a text. Ne nadarmo řekl britský hudební kritik Mavis Bayton: „Ženy jako Skin, Natasha Atlas (a další) dnes sehrávají rozhodující roli pro to, jak bude v budoucnosti vypadat ideál černošských zpěvaček.” A skutečně již textem jedné ze svých první písní, kterou vysílala britská rádia, způsobili Skunk Anansie na veřejnosti živou a vášnivou debatu. Song Selling Jesus obviňující naši společnost z nekonečné hrabivosti se stal dík své kontroverznosti velmi diskutovaným.
Díky podobným písním jako Selling Jesus a díky tomu, že si neberou servítky, byla dokonce skupina nejednou označena za politickou. Sami členové však podle svých slov preferují jednoduché žánrové zařazení rocková skupina. Asi nejlépe vyjádřila svůj názor na toto téma Skin, když řekla, že by se jí daleko více než jmenované označení líbilo třeba i označení clit-rocková kapela (clit = klitoris).
Zajímavosti
A jakou hudbou bývají ve své tvorbě umělci ovlivněni? Stejně jako u většiny kapel i u Skunk Anansie se odpověď na tuto otázku liší případ od případu. To, že jsou všichni schopni pracovat i jako jednotlivci, se ostatně ukázalo po jejich rozchodu. Dohromady však uvádějí několik stěžejních interpretů, které mají – nebo v mládí měli – za vzory. Nedivme se, že hudební žánry jsou velmi různorodé. Zde pár příkladů: U2, Aerosmith, Lenny Kravitz, Bad Religion, Therapy?, Rammstein, Killing Joke, Soulfly, Oomph!, Muse, Powerman 5000, A Perfect Circle.
Vrátíme-li se k jednotlivým umělcům, nabízí se otázka, co dělali v době oné osmileté pauzy. Nejvíce o sobě dávala vědět zpěvačka Skin, která dále koncertovala, vydala několik vlastních desek a podílela se na produkci cizích. Hudebně aktivní byl také Ace, i on se dal na sólovou dráhu. Baskytarista Cass se pak podílel na nahrávání desek jiných interpretů, za všechny jmenujme Garyho Moorea. V době, kdy nehrál, se více věnoval fotografování. Bubeník Mark Richardson dostal angažmá v kapele Feeder, které zemřel její původní bubeník Jon Lee. Mark a Ace se stali členy Brightonského institutu moderní hudby.
Kde se vůbec vzal název skupiny?
Třeba by v tom bylo možno spatřovat nějakou souvislost, třeba také ne. Každopádně svá jména propůjčila skupině dvě zvířátka a je pouze na nás, jestli je označíme přívlastky roztomilá nebo spíše nějakými hanlivějšími výrazy.
První část názvu není nijak těžké rozluštit. Muzikanti se nechali inspirovat nevelkým tvorem majícím rozměry zhruba stejné jako bobr (tedy až 80 cm i s ocasem), kterému na zádech jeho černou srst zdobí dva bílé pruhy. Zpod huňatého ocasu přikrývajícího osudový tělní otvor dokáže toto zvíře vypouštět nepříjemně silný štiplavý zápach. Ano, samozřejmě se jedná o skunka… Druhé zvířátko je zvířátkem jen napůl. Slovo anansie pochází totiž z ústní lidové slovesnosti západoafrických černých kmenů a je jménem pavoučího muže, Spidermana… Kde asi vzal Stan Lee inspiraci, když legendárního superhrdinu kreslil?
A nakonec zpět do současnosti
Na první turné Greatest Hits vyrazili Skunkové 9. října 2009, osm let po svém rozchodu. Album Smashes and Trashes (best of) vyšlo v listopadu téhož roku. V současnosti kapela vystupuje po celé Evropě a plánuje nové řadové CD. V létě ji bude možno spatřit na českém festivalu Rock for People, takže se i my máme na co těšit.