Menu
TOPZINE.cz
Studium

Školné na VŠ Češi nechtějí, zjistil průzkum SANEP

Zuzana Černá

Zuzana Černá

1. 1. 2011

Ilustrační fotoVelkým tématem v oblasti školství a vzdělávání letos jistě bude zavedení školného na veřejných vysokých školách. V koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se sice jasně píše, že okamžité zavedení školného na vysokých školách je nutné, aby se zvýšila jejich úroveň. Jenže to má háček. Věci veřejné se na ideové konferenci dohodly, že zavedení školného je možné odložit na léta 2014 až 2018.

Ilustrační foto

Ilustrační foto, FOTO: Jiří Krejčík, Topzine.cz

Rozpory v koalici tak pokračují. I když se předsedové Radek John (VV) a Petr Nečas (ODS) dohodli, že do konce roku se o školném bavit nebudou, nerudovské otázce kam s ním se v nejbližší době stejně nevyhnou. VV, ODS i TOP 09 přitom ve svých volebních programech školné měly, Věci veřejné i ODS jen prosazovaly jeho odloženou variantu. Studenti by v takovém případě platili až po dokončení studia, kdy by už měli vlastní příjem. Tehdy se mluvilo asi o 20 tisících za akademický rok. Jenže dříve jednotné Věci veřejné už tak docela jednotné nejsou a nárokují změny koaliční smlouvy.

Většina veřejnosti s véčkaři sympatizuje a je přesvědčena, že by koaliční vláda měla svoji koaliční smlouvu změnit přesně podle požadavku VV. Ukázal to průzkum společnosti SANEP, který byl proveden ve dnech 13. až 15. prosince 2010 na reprezentativním vzorku více než čtyř tisíc respondentů ve věku 18-69 let.

Levice a pravice se opět neshodne

Názory se přitom jasně liší u voličů levice a pravice. Zatímco voliči VV, ČSSD a KSČM jasně souhlasí s odložením školného na vysokých školách (asi 60 procent), podobné procento ovšem na straně příznivců ODS a TP 09 je proti změně koaliční smlouvy.

Voliči napříč politickým spektrem se neshodují ani v názoru, zda okamžité zavedení školného zvýší úroveň vzdělání. Nejvíce skeptičtí jsou opět voliči sociálních demokratů a komunistů, následováni véčkaři.

Dosud si za studium platí jen studenti na soukromých vysokých školách, a to až desetitisíce za akademický rok. O jisté formě školného se mluví také u věčných studentů, kteří si studium protahují nad rámec běžné délky. Do kasičky musí sáhnout také ti, kdo studují dva bakalářské nebo magisterské programy zároveň.

Podrobně o průzkumu čtěte zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Školné na VŠ Češi nechtějí, zjistil průzkum SANEP