Menu
TOPZINE.cz
Brigády pro studenty

Skloubit školu s prací je možné. Rozhodující je štěstí a dobrý výběr

Redakce

Redakce

7. 11. 2011

Studentům středních či vysokých škol se peníze navíc pochopitelně hodí. Spojit práci se studiem není vždy lehké, ale ani nemožné. Důležité je nabrat správný směr a nepřeceňovat své možnosti.

šetření peněz

Sny o penězích má téměř každý student, Zdroj: sxc.hu

Mějte na paměti, že z práce bychom měli mít potěšení. Nejde ji dělat pouze pro finanční ohodnocení. Zvolte si ji podle svých koníčků nebo podle svého studijního oboru. Pomůže vám to při studiu a v budoucnu při hledání práce na plný úvazek.

Jde vám matematika nebo čeština? Doučujte

Doučování je ideální způsob výdělku pro středoškoláky. Peníze jsou většinou dostačující a lze si sjednat i více doučování naráz. Záleží na vašem času, chuti a energii.

„Pro doučování jsem se rozhodla, protože jsem si chtěla vydělat nějaké extra peníze. Navíc lekce si mohu domluvit tak, aby se mi to nekřížilo s dalšími aktivitami,“ říká studentka gymnázia Dominika.

I doučování může být občas vyčerpávající. Přesto buďte trpěliví jako skuteční učitelé. Můžete doučovat téměř cokoli. Vyberte si podle toho, v čem ve škole vynikáte. „Za dvě hodiny si mohu vydělat třeba 400 korun,“ pokračuje Dominika.

Doučování vám dává možnost být pánem svého času. Chodíte-li do školy, je třeba, aby se vám brigáda nepřekrývala se školními povinnostmi. Učitelům se nebude líbit, když budete zanedbávat školu kvůli práci.

„Nejtěžší je asi začátek – najít klientelu. Pak už to jde relativně samo,“ zakončuje Dominika.

doučování

Doučováním si lze dobře přivydělat

Neostýchejte se dobrovolnictví

Mnoho firem nabízí práci dobrovolníkům, to znamená bez nároku na finanční ohodnocení. Máte dvě možnosti. Za prvé dělat práci za slušné peníze, jako je výpomoc v kancelářích, telefonní operátoři nebo recepční. Taková práce vám ovšem nebude nápomocna jako praxe pro příští povolání. Za druhé pracovat jako dobrovolník v oboru, kterému byste se chtěli v budoucnu věnovat.

Alena Nová je studentka žurnalistiky na Karlově Univerzitě a pracuje jako dobrovolná redaktorka a zástupkyně editorky v TOPZINE.cz.

Proč jsi začala pracovat zadarmo – jako dobrovolnice?

Chtěla jsem se něco nového naučit a zdokonalit se v psaní, které mě baví.

V čem myslíš, že ti to pomohlo?

Naučila jsem se pracovat s redakčním systémem, taky jsem brzy poznala rozdíl mezi psaním do šuplíku a žurnalistikou.

Co obnáší práce redaktorky a zástupkyně editorky?
Sbírání podkladů k článkům, psaní a vkládání článků do systému. Editorce rubriky pomáhám kontrolovat příspěvky našich redaktorů, což je někdy otázka chvilky, jindy to zabere hodně času. O prázdninách jsem přijímala nové redaktory, což byla také zajímavá zkušenost.

Praxe je v dnešní době velmi důležitá a některé firmy ji dokonce  vyžadují. V případě, že ji máte, stáváte se pro potenciální zaměstnavatele zajímavější.

Pokud peníze opravdu potřebujete, nejspíš se na praxi ohlížet nebudete. Často lze pracovat za peníze a k tomu provozovat dobrovolnickou činnost, která často zabírá méně času.

Najít hned perfektní práci dle vašich snů vyžaduje pořádnou dávku štěstí. Nemusí přijít hned, proto to chce pevné nervy a hodně trpělivosti. Tak mnoho štěstí!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skloubit školu s prací je možné. Rozhodující je štěstí a dobrý výběr