Na okraji Prahy mezi Řeporyjemi a Stodůlkami se nachází skanzen Řepora, který nabízí pohled do života našich předků. Jedná se o repliku středověkého městečka, kde můžete spatřit českou architekturu středověku a zjistit, jak lidé v této době žili.
Usedlost domkáře, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
Jak skanzen vznikl?
Myšlenka vybudovat skanzen pochází z roku 1999, jako místo pro středověké městečko bylo vybráno území na kraji Prahy mezi Řeporyjemi a Stodůlkami. Skanzen Řepora (který se dříve nazýval Tuležim) je cenný i díky tomu, že všechny stavby jsou postaveny z tradičních materiálů a postaru, nebyly totiž použity moderní způsoby stavby,což zaručuje autentičnost skanzenu. K otevření městečka v roce 2002 samozřejmě vedla dlouhá cesta a skanzen se rozrůstá i nadále.
Jak to v městečku vypadá?
Městečko je obehnané hradbami a má tři vstupní brány, domy jsou orientovány okolo centrálního náměstí. Návštěvníkům skanzenu slouží jako vstupní brána ta západní, hned vedle ní se nachází strážní věž. Navštívit můžete usedlost rolníka, hrnčíře, kováře nebo třeba rychtáře, což je ta největší usedlost v Řepoře. V usedlostech nechybí ani stylová výzdoba včetně replik řemeslných nástrojů.
Kostelík, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
V městečku pochopitelně najdeme také tržnici, studnu a kostelík, který je obklopen hřbitovem a interiér je vyzdoben ornamentální malbou. Když projdete východní branou, můžete dojít až k šibeničnímu vrchu, tvrzi (ta je však zatím nedokončená) a pohanskému kultovnímu místu.
Pokud navštívíte toto středověké městečko, přiblíží se vám život našich předků, kteří žili ve 14. a 15. století, můžete se seznámit se starými řemesly i českou středověkou architekturou. Čas od času se ve městečku koná nějaká akce s historickou tématikou.