!Profil herečky!Málokterý herec může tvrdit, že dělá jen tu práci, která se mu líbí. Svérázná hostinská z Comebacku, Simona Babčáková, si to ale říct může. Jaký je recept na profesní spokojenost?
Nezvykle jako blondýna v komedii U mě dobrý, Zdroj: distributor filmu
Simona Babčáková (*1973) pochází se Šumperka. Je vdaná a má dvě děti: syna Arnolda a dceru Josefínu. Její kroky při volbě budoucího povolání směřovaly do Zlína, konkrétně do Zlínské školy umění.
Velká záliba spočívá v improvizaci
Babčáková absolvovala také studium improvizace u Jaroslava Duška, významného českého režiséra a herce. Ten herečku natolik ovlivnil, že spolupracovali i nadále, konkrétně v projektu plném improvizace s názvem Sekec mazec. Jaroslav Dušek se naopak hodně přiučil od Ivana Vyskočila (spoluzakladatel Divadla Na zábradlí, profesor na DAMU), kterého nějakou dobu doprovázel jako jeho asistent. Duška zasáhlo hlavně jeho pojetí autorského divadla.
Záliba v improvizaci Babčákovou neopustila ani po ukončení spolupráce s Duškem. Založila si své vlastní improvizační večery Second sekec aneb Hlava nehlava, kam si zve různé hosty. Představení trvá přibližně hodinu a půl a je doprovázeno živou hudbou.
Divadlo, nebo film?
Na otázku pro TOPZINE.cz, zda preferuje spíše divadlo nebo film, Simona Babčáková odpovídá: „Potřebuji obojí ke své spokojenosti, každé má úplně jiné principy i atmosféru a každý herec ve všech rozhovorech říká, že je to nesrovnatelné. Na druhou stranu se opravdu snažím hrát jenom ve věcech, se kterými souzním, a zatím jsem nebyla nucena dělat něco proti mému gustu.“
Jméno Babčákové je již neodmyslitelně spojeno s Dejvickým divadlem v Praze. Zde figuruje například jako pumpařka v inscenaci Černá díra (2007). Herci se ocitají uprostřed pouště, kde stojí benzinová pumpa. Vše funguje na principu řízené improvizace. Hra se divákovi snaží ukázat, že stačí jediná změna, jiná myšlenka či pohyb, a vše může být najednou jinak.
Před působením v Dejvickém divadle herečka vystupovala i na prknech Klicperova divadla v Hradci Králové. Zde ztvárnila postavy v hrách více než známých, jako jsou Maryša, Faust nebo Král Lear.
Kromě divadla a improvizačních večerů herečku zaměstnává také moderování různých společenských akcí, jmenujme třeba předávání Cen Alfréda Radoka (ocenění uměleckých výkonů v českém divadelním světě), na které byla také dvakrát nominována – šlo o kategorie herečka roku a objev roku.
Herečka zavítala i do světa filmu. Do paměti českých diváků se definitivně zapsala svou rolí v komediálním seriálu Comeback, kterému vévodí pivař Ozzák (Martin Dejdar). Babčáková zde hraje přísnou matku dvou dětí, Lexy a Saši, která pracuje v jedné pražské hospůdce. Svým dětem namluvila plno báchorek, jen aby od nich měla klid a nemusela za ně utrácet peníze (kterých zřejmě moc nemá). Nejhorší je, že tomu oba sourozenci zarytě věří – vždyť co řekla máma, to je svaté, ne? A tak jsou oba zvyklí večeřet slané tyčinky apod.
Výčepní Simona se svým štamgastem Ozzákem, Zdroj: nova.cz
Babčáková si vybírá hlavně role v komediálním žánru. Objevila se tak třeba v Hřebejkově komedii U mě dobrý (2008) vzniklé na motivy historek spisovatele Petra Šabacha. Zde se režisérovi zřejmě velmi osvědčila, proto ji obsadil i do další české komedie, tentokrát s názvem Nestyda. V titulní roli se zde objevil Jiří Macháček. Ten hraje Oskara, muže, který má vše, co by mu mělo stačit k dosažení spokojenosti. Jemu to však nestačí, a tak opouští svůj dosavadní život a vydává se hledat štěstí jinde, respektive u jiné.
Pokud jste fanoušky Simony Babčákové, letos si ji určitě užijete dosyta. Od 13. října se totiž objeví ve filmu Rodina je základ státu. Kromě toho již v kinech běží český animovaný film Alois Nebel, jedna z nejočekávanějších novinek letošního podzimu. Co je na snímku tak zajímavého? Na české poměry je zpracován velmi neobvykle: jedná se o filmové zpracování komiksu. A film také komiks připomíná, to kvůli své grafické stránce.