Monty Pythonovci se zase utrhli ze řetězu! Tentokrát se tomu tak stalo v provedení herců Městských divadel pražských na scéně divadla Rokoko. Do konce února si pro vás připravili ještě čtyři představení. Zachraňte se! Jejich humoru totiž nikdo neunikne!
Monty Pythonův létající kabaret v provedení herců v divadle Rokoko Zdroj: Městská divadla pražská
Kdo by neznal legendární britský televizní seriál Monty Python z počátku sedmdesátých let. Skupinu britských komiků představovali Eric Idle, Michael Palin, Terry Jones, Graham Chapman, John Cleese a Terry Gilliam jako jediný nebrit, američan. Seriál tvořil rychlý sled několika skečů různorodých témat. Nejdříve jste nevěřícně sledovali skeč první. Poté, co jste shlédli i druhý, už jste zvědavě čekali, s čím tato parta vtipálků zase přijde. A nikdy nezklamali!
Svými vlastním způsobem lidem ukázali, cože se to ve světě vlastně děje. Jak díky aplikaci smrtonosného vtipu proti Němcům dopadla druhá světová válka. Jejich ostrovtipu neunikli ani úředníci a na Ministerstvu švihlé chůze tím způsobili pořádných chaos. Dělali si legraci ze všech a ze všeho, hlavně sami ze sebe. Že nejde jen o neinteligentní humor pro humor, vás mohou přesvědčit početné zástupy fanoušků po celém světě.
Výuka sebeobrany - takhle to vypadá, když na vás někdo zákeřně zaútočí malinou...
Bohužel se pak skupina, po natočení několika úspěšných filmů (Monty pythonův Život Briana, Monty Python a Svatý grál, Smysl života), ještě koncem sedmdesátých let rozpadla. Zůstal nám však jejich nesmrtelný humor, který se rozhodli vzkřísit právě herci Městských divadel pražských premiérou 17. června již v roce 2007.
A nyní z úplně jiného soudku neboli And now for something completely different
Skeč o smrtonosném vtipu
Představení tvoří výběr toho nejlepšího ze scének seriálu Monty Python, řady Monty Python a létající cirkus. Vtipy jsou místy brutální, inteligentní, neinteligentní, absurdní, vulgární, důstojné, i připitomělé, ale vždy naprosto dokonalé. Někdy až tak dokonalé, že se občas ani herci neudrželi a přidali se se smíchem k divákům.
Vasil Fridrich, představující originálního montypythonovce Michaela Palina, byl v podstatě uvaděčem a dále i vypravěčem celého představení. Jeho mluvený přednes je pohotový a svými glosami, dokáže zaimprovizovat a reagovat na situace vytvořené reakcemi obecenstva. O interakci herců s diváky se v podstatě ve velké míře zasloužil především on, kdy neváhal přerušit herecký dialog a zapojit i nás přihlížející.
Před špatným humorem vás ochráníme!
Dvojroli si zde zahrál Radim Kalvoda, který jako představitel herce Johna Cleese, ztvárnil i postavu rázného komisaře Foxe ze Scotland Yardu, pověřeného dozorem a ochranou diváků proti špatnému, vulgárnímu humoru a skečům bez pointy. Poznat jej můžete nejen podle známé uniformy anglických strážníků, ale také podle ostravského nářečí, které je použito za účelem rozlišení postav komisaře Foxe a postavy skupinového herce ve scénkách.
Prodavač mluvících papoušků v provedení Radima Kalvody
Baví se prodavač s kupujícím, který přišel reklamovat mrtvého papouška.
Prodavač: „A nechcete místo něj třeba slimáka?“
Kupující: „A mluví?“
Prodavač: „Ani ne.“
Kupující: „Tak tomu se pak asi stěží dá říkat výměna, nemyslíte?“
Než úplně nasáknete virem Monty Python, bude se vám z počátku zdát, že jsou občas nějaké scénky slabší a až uměle vygradované do násilného humoru. Nelekněte se, protože vše je děláno se záměrem, který vám herci dřív nebo později osvětlí. Například u jedné scénky se vulgarismy rozhodně nešetří. Po několika minutách mi už bylo hry i herců líto, když jsem pomyslela, v jakém duchu se ponese recenze. Trvalo snad jen okamžik, kdy rázně zakročil komisař Fox, celou scénku i s herci rozprášil s napomenutím a pod pohrůžkou museli skeč sehrát ještě třikrát, než byl skeč zahrán k úplné komisařově spokojenosti a se zjemnělým výrazivem.
Dřevorubecký song
Představení je směsicí glos, zpěvu a každá scénka je uvedena televizní znělkou. O tyto filmové dotáčky, které občas tvoří i samostatné části (například trailery na připravované filmy Na větrné hůrce signálními praporky, nebo Julius Caesar signalizační lampou – originální spojení silného příběhu a příručky praporové signalizace) se postaral tvůrčí tým vedoucího projektu Jiřího Studničky.
Jiří Hána s Romanem Štabrňákem v čekárně výdejny léků
Už jsme téměř na konci představení. Ale kde se zdržel náš potírající vulgarismy a nejapné vtipy, komisař Fox? Pro klidné dokončení i vulgárních scének (pozn. autora: Přiznejme si to, bez vulgarismů to prostě někdy nejde!) jej herci zavřeli do kotelny, odkud se bohužel/bohudík před koncem představení dostal.
V roce 1945 vypukl mír a používání vtipů jako zbraně hromadného ničení bylo zakázáno Ženevskou konvencí.
V agentuře, kde si můžete zakoupit časové poukazy na hádky, pře, nadávky a odporování.
Klientka: „Jsem tady správně ve přích?“
Zástupce: „To už jsem vám jednou říkal…“
Klientka: „Ne, neříkal.“
Zástupce: „Ale ano.“
Klientka: „Ne.“
Zástupce: „Ano.“
Klientka: „Ne!“
Zástupce: „Máte dvou nebo pěti minutovku?“
Klientka: „Pěti minutovku.“
Zástupce: „Tak já si to tady poznačím a hned můžeme pokračovat…“
Jak by řekl Kája Mařík F. Háje, dvě a půl hodiny utekly jako nic. Mně osobně to nestačilo, jdu znovu. A vám to mohu jen doporučit. Není na světě moc věcí, kterým byste se dokázali přes dvě hodiny v kuse smát, ale Monty Python v divadle Rokoko mezi tyto skvosty rozhodně patří!
Monty Pythonův létající kabaret
Divadlo ROKOKO
Překlad z originálu: Petr Palouš
Režie: Petr Svojtka
Hrají: Hynek Čermák, Vasil Fridrich, Jiří Hána, Radim Kalvoda, Barbora Poláková/Tereza Nekudová, Roman Štabrňák
Hodnocení: 5*****
Další představení: 13. a 28. ledna, 5. a 25. února (13. ledna zájezd do Děčína, ostatní v div. Rokoko)