Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Sigourney Weaver: Likvidátorka vetřelců

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

9. 10. 2009

V bulváru ji najdete jen těžko, protože nemá zapotřebí neustále se připomínat. Role, kterou hrála, se vtiskla do pamětí diváků nesmazatelnou stopou. Kdokoliv ji ve snímku spatří, řekne si: „To je Ripleyová!“ Občanským jménem Sigourney Weaver.

Možná slaví šedesát, ale je to pořád kus!, Zdroj: distributor filmu

Letos oslavila jubilejní šedesátku americká herečka, jejíž jméno si vybaví mnoho diváků, ale každý bude chvíli přemýšlet, zda to správné je Susan Alexandra Weaver nebo Ripleyová. Mnoha hercům se nestává, aby jejich osobnost srostla s rolí natolik, že se jejich jména budou prolínat. Spolu s jejím prakticky pseudonymem se k ní pojí i další slavná jména jako Cameron, vetřelec nebo gorily. Každopádně Sigourney sice v dnešní době není top herečkou, ale na filmy, ve kterých hrála, se bude dlouho vzpomínat.

Cestu k filmu neměla nijak trnitou. Coby dcera prominentní americké rodiny ve složení otec – bývalý ředitel televizní společnosti NBS Pat Weaver a matka anglická herečka Desirée Hawkins Ingelsová, studovala herectví na prestižních amerických školách, kupříkladu Yale. Svůj umělecký pseudonym Sigourney začala používat ve čtrnácti letech. Zvolila si jej podle hlavní postavy (Sigourney Howard) slavného románu Francise Scota Fitgeralda Velký Gatsby.

Vetřelci před ní utíkají!

Svoji filmovou kariéru započala v sedmdesátých letech v režii Woodyho Allena, když se objevila v jeho filmu Annie Hallová (1977). Slávu jí však přinesla až její třetí role, a to v hororovém sci-fi snímku s jedinečným názvem Vetřelec (1979) pod taktovkou Ridleyho Scotta (o něm více zde – portrét režiséra). Původně byly pro roli třetí důstojnice lodi Nostromo Ellen Ripleyové vybrány herečky typu Jane Fonda či Faye Dunawayová, jenže obě odmítly, protože účinkování ve filmu podobného kalibru by jim zničilo pověst. Role tedy spadla do klína Weaverové a bylo vymalováno.

V depresivní stísněné atmosféře vesmírné lodě se z Ripleyové stává neohrožená protivnice vždy usměvavého vetřelce. Sotva byl tento snímek vpuštěn na stříbrná plátna, stala se z nich neplánovaná dvojka, která se vzájemně doplňovala. Nyní již není vetřelce bez Ripleyové a naopak. Když se tento snímek natáčel, tvůrci filmu neměli moc peněz, tak vytvořili kulisy malé a hráli v nich děti, aby ušetřili, ale stal se z toho kasovní trhák, který vydělal něco přes sto padesát milionů dolarů.

V roce 1984 dostala roli v bláznivé komedii Krotitelé duchů, ve které ztvárnila roli psycholožky a dokonce plachtila vzduchem. Když se James Cameron (více o něm zde – portrét režiséra) rozhodl natočit filmové pokračování vetřelce s názvem Vetřelci (1986), byla pro něj Sigourney jasná volba. Ellen Ripleyová se tedy znovu vrátila čelit zubatým čelistem a kyselině místo krve. Nyní již ne sama, ale s tlupou hvězdných mariňáků s luxusními futuristickými zbraněmi. Skvěle odvedené a do detailů dotažené triky vynesly Vetřelcům několik nominací na Oscara, z nichž proměnily ve zlatou sošku pouze tu za nejlepší trikové efekty. Souboj Ripleyové v nakladači s královnou vetřelců se stal kultovním. Weaverová byla dokonce nominovaná na zlatou sošku za nejlepší ženský výkon, ale nakonec ji nezískala.

Duchové, třeste se!

Tímto snímkem si ale utvrdila pozici věčného nepřítele vetřelce a Ripleyová jí ještě víc přirostla k tělu. Díky této roli se finančně zajistila natolik, že si mohla žít bez starostí i materiální zabezpečení a mohla tak přijímat finančně méně ohodnocené role. Díky úspěchu Vetřelců se také stala jednou z mála kvalitních akčních hrdinek (spolu s třeba Lindou Hamilton – likvidátorka termnátora), které dokážou utáhnout velkofilm podobného kalibru.

Za roli ve snímku Podnikavé děvče (1988) byla nominovaná na Oscara. Ve stejném roce se také objevila coby hlavní hrdinka v životopisném snímku o Dianě Fosseyové Gorily v mlze. Scénář vznikl adaptací románu Michaela Apdeta o skutečně žijící expertce na horské gorily, které je studovala skutečně z extrémní blízkosti, ale které byla také velice skutečně i pro svoji vášeň zastřelena pytláky. Weavrová předvedla velice kvalitní a uvěřitelný herecký výkon, který byl ceněn nejen diváky, ale vynesl nominaci na Oscara v celkem pěti kategoriích. Sigourney je také členkou v organizaci Diany Foseeyové a aktivně se podílí na její činnosti.

Mezi gorilami ve snímku Gorily v mlze

Rok 1989 byl pro tuto herečku rokem boje proti splašeným duchům v novém vydání. Vyšli Krotitelé duchů 2, kteří se svým pojetím a zpracováním přiblížili kvalitě prvního dílů. Po tříletém filmovém vakuu se následně objevuje hned ve dvou snímcích, z nichž ten první je opět Vetřelec, nyní s číslem 3 (1992).

Původně se do role Ripleyová vrátit nechtěla, ale přesvědčila ji výše honoráře. Debutující režisér David Fincher vrátil vetřelce do stísněných chodeb a depresivního prostředí, nyní vězeňské kolonie. Po neshodách s producenty a zásahům do průběhů natáčení nejenom režisér odešel, ale film jako takový moc úspěšný nebyl. Naopak Weavrová zahrála svoji Ripleyovou jako ženu, kterou už nějaká zubatá potvora nevystraší, které je neustálým bojem proti němu a společnosti unavená a uvědomuje si jeho neustálou převahu. Film končí velice až šokujícím závěrem, který měl celou sérii jednou provždy ukončit.

Ve stejném roce se ještě objevila ve vedlejší roli královny Isabely Kastilské, které dala povolení Kryštofu Kolumbovi (Gerard Gepardieu), aby vyplul k Indii z druhé strany a on při tom náhodou objevil karibské ostrovy. 1492: Dobytí ráje (1992) režíroval Ridley Scott a nezapomenutelnou hudbu k filmu složil Vangelis. Hrála pak v mnoha dalších rolích.

V roce 1997 se na stříbrné plátno vrátila zlákaná jedenáctimilionovým honorářem opět čelit vetřelci. Vetřelec 4: Vzkříšení pod taktovkou Jeana-Pierra Jeuneta. Scénáristům se podařilo vytvořit docela dost kvalitní a uvěřitelné pokračování, protože pád do rozžhaveného železa roztavil nejen Ripleyovou, ale i poslední vetřelčí královnu. O poznání starší a temnější Ripleyová zcela kraluje celému snímku, aby z něj vytvořila důstojný, doufejme, že již poslední snímek z dlouhé řady vetřelců.

Ripleyová, jak ji neznáte

Sci-fi zůstala Sigourney věrná i v roce 1999, kdy byl natočený Galaxy Quest, který není ničím jiným, než čistou parodií Star Treku a dalších sci-fi filmů s výbornými hláškami, scénami a skvělou pointou. Přičemž Weavrovou byste na první pohled jen těžko poznali. Přesto tam hraje hlavní ženskou roli.

Hrála dokonce i v Pixarovém animáku WALL-I (2008), kde namluvila hlas palubního počítače lodi Axiom. Režisér jasně řek, že počítač bude mluvit Ripleyová, a tak se i stalo. Sigourney Weaver prostě navždy bude Ripleyovou nezávisle na poštu dalších snímků, které natočila nebo v budoucnu natočí (třeba toužebně očekávaný Avatar). Je to herečka, na kterou bulvár jen těžko něco nachází, tudíž se její jméno objevuje pouze v titulcích snímků či ve zprávách z filmových festivalů. Přes její věk točí dál, doufejme, že její herecký důchod už bude bez vetřelců.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sigourney Weaver: Likvidátorka vetřelců