Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Seznamte se s nejpodivnějšími zimními svátky a tradicemi. Znáte pálení ďábla či běh Santů?

Monika Bukáčková

Monika Bukáčková

24. 12. 2010

Zima je už v plném proudu a s ní přichází i období plné slavnostních tradic a zvyků. I když nám naše vlastní zvyky nepřijdou divné ani v nejmenším, pro jiné země to může být zvláštnost. Přinášíme výběr z několika divných a zárověň úžasných oslav z celého světa slavených v krásném zimním období.

FOTO: Běh Santů

Běh Santů je velká událost, Zdroj: youtube.com

Běh Santů – Newtown, Wales (28. listopad)

My máme představu Santa Clause jako rozjařeného, kulatého pána v červeném oblečení. V Newtownu ve Walesu však Santa Claus nabyl zcela originální podoby. Santa jako zdatný sportsman slouží za vzor tisícům mužů, žen i dětí, kteří se každoročně účastní Běhu Santů.

Tato disciplína má kořeny v roce 2001, kdy se 500 běžců, snažících se získat nějaké peníze pro místní charitu, obléklo do kostýmu Santa Clause. Každoročně počet běžících Santů neustále stoupá a v roce 2004 se účastníci dostali do Guinessovy knihy rekordů, když se slavnosti zúčastnilo na 3 445 Santů. Tento rekord byl ale překonán v roce 2007 rudě oděným davem v městě Derry v Severním Irsku čítající 12 965 lidí.

Mikuláš – Česká republika (6. prosinec – slaví se večer 5. prosince)

FOTO: Mikuláš

Svatý Mikuláš

Večer 5. prosince slaví děti v České republice svátek svatého Mikuláše zábavou, která je podobná oslavám Halloweenu. Mikuláš, známý pro svou štědrost stejně jako pro svůj bohatý bílý plnovous a sytě červené oblečení, byl biskupem ve 4. století. Celebranti dnes oblékají šat podobný Mikulášovu, a opatrují knihu, ve které jsou vepsána jména všech lumpáren malých dětí stejně jako jejich dobré skutky.

Svatý Mikuláš je doprovázen andělem, který odměňuje hodné holčičky a chlapce sladkostmi a hračkami, a čertem, který prozměnu nezbedům nadělí brambory a uhlí nebo je v pytli odnese do pekla. V Praze se toto drama odehrává na Staroměstském náměstí, zatímco v menších vesnicích a městech navštěvuje toto obávané trio dům od domu.

Netřeba říkat, že děti vždy slíbí zlepšení svého chování a pro Mikuláše si nachystají básničku, obrázek nebo prosebnou písničku. Anglický Santa Claus je obdobou českého Mikuláše a německého San Nikolause.

Další sváteční den slavený v České republice jsou Barborky, neboli svátek svaté Barbory (4. prosince). Mladé ženy na vdávání si utrhnou třešňovou větvičku, kterou dají do vázy s vodou. Když se květ otevře do Štědrého dne, do roka a do dne se provdají.

Pálení ďábla (Quema del Diablo) – Guatelmala (7. prosinec)

Tradice, která zajistí očištění následujícího jara od smůly –  Quema del Diablo, známá jako Pálení ďábla, je každoročně konaná začátkem prosince v Guatemale. Guatemalané dlouho věřili, že se ďábel skrývá v temných a prašných koutech domů a ve špíně.

Den před oslavou Neposkvrněného početí (8. prosinec) se zbaví všudypřítomného ďábla tím, že vynesou všechen svůj domácí odpad a spálí ho společně s figurínou samotného ďábla. Hudební skupina hrající na xylofon a požární oddíl jsou nedílnou součástí každé oslavy Pálení ďábla.

FOTO: Pálení ďábla

Pálení ďábla, Zdroj: antiguadailyphoto.com

První svátek vánoční – Belgie (6. a 25. prosinec)

V zemi se dvěma úředními jazyky a dvojí kulturou mají pochopitelně také dva Santa Clause. Podle tradice holandsky mluvících obyvatel by měl St. Niklaas navštívit děti dvakrát, poprvé 6. prosince a znovu 25. prosince, kvůli dětem, které si navykly na americký styl Vánoc získaný z TV a filmů.

Naopak podle francouzské tradice by měl Pére Nöel (český Ježíšek) navštěvovat děti v doprovodu Pére Fouettard, který má s sebou proutek, hůl nebo rákosku. Pére Nöel obdarovává děti čokoládou a dárečky, mezitím co Pére Fouettard rozděluje proutky, hroudy uhlí nebo výprask zlobivým dětem.

Janeiras – Portugalsko (25. prosinec – 6. leden)

Skupiny kamarádů nebo sousedů obchází dům od domu a zpívají písně, někdy i za doprovodu hudebních nástrojů. Odměnou pro koledníky mohou být lískové oříšky, jablka, ořechy nebo i skleničky výtečné brandy. Tradice Janeiras sahá až do období starověkého Říma, kdy ctihodný dvouhlavý římský bůh Janus, podle kterého je pojmenován první měsíc v roce, chránil nebeskou bránu.

Junkanoo – Bahama (26. prosinec)

Mnoho lidí i přesto, že nikdy necestovali na Bahama, má alespoň mlhavé ponětí o přehlídce Junkanoo z jednoho dílu Jamese Bonda, Thunderball. Pochopitelně byly extravagantní kostýmy upraveny výhradně pro film, ale hudba, tanec a energie jsou pro Junkanoo, který má původ v maškarní přehlídce v západní Africe, typické.

Největší přehlídka se koná v Nassau, ale tento svátek se slaví i v jiných zemích jako je například Jamaika, Brazílie a Miami, ovšem k jinému datu.

FOTO: Oslavy svátku Junkanoo

Oslavy svátku Junkanoo

Původ slova Junkanoo je stále nejasný. Někteří jej odvozují od otrokáře jménem John Canoe. Spisovatelka a historička Irene Smalls jej spojuje se slovem Johnkankus, což je oslava, která má tradici v Jižní Americe od roku 1865 a která má jméno podle afrického vůdce Johna Connyho.

Oslavy Johnkankus pravděpodobně zanikly během osvobozování otroků, ale ne náhodou si Mualana Karenga vybrala toto datum pro začátek svátku Kwanzaa v roce 1966, který se stal alternativou k Vánocům a je slaven společně se svátkem Junkanoo.

Hogmanay – Edinburg, Skotsko (30. prosinec – 2. leden)

Tato tradice vychází původně z pohanských oslav, kdy se vyháněli zlí duchové. Každoročně se zapálí obří hranice a lidé kolem ní chodí s rozsvícenými baterkami.V některých menších městech se mladí chlapci oblékají do ovčí kůže a chodí dům od domu zpívající staré skotské písně.

FOTO: Hogmanay

Ohňostroj během Hogmanay

Dnes se slaví, kromě obrovské skotské oslavy Hogmanay trvající po čtyři dny a čtyři noci, které se účastní na 250 tisíc lidí, více jak dvacet dalších oslav. Průvod s baterkami, Seven Hills fireworks (úžasná ohňostrojová show), Royal Bank Street Party (světově největší a nejpůsobivější veřejná oslava Nového roku) a New Year´s Day Loony Dook, během kterého se lidé v nejrůznějších převlecích vrhají do ledové vody River Forth. Netřeba říkat,že některé události se nemohou obejít bez pořádné dávky pravé skotské whiskey.

Nový rok – Ekvádor (31. prosinec)

V Číně a dalších zemích dálného východu pálí lidé papírové kopie toho, co by si příští rok přáli nejvíce. Jedná se například o makety mobilních telefonů nebo falešné peníze. A to jak na Nový rok podle lunárního kalendáře, tak i na Nový rok podle solárního kalendáře, podle kterého začíná nový rok 3. března (příští rok vstoupíme podle čínského kalendáře do roku Králíka).

V Ekvádoru drží podobnou tradici, ale slouží poněkud k jiným účelům. Ze starého oblečení vycpaného papírem vytvoří obří, hrůzu nahánějící figury politiků a celebrit, které jim během roků pijí krev. Přesně o půlnoci je jim uštědřen symbolický výprask a následně jsou za všechny problémy, které způsobili, vhozeni do ohně. Možná toto je důvod, proč na Nový rok nevidíte v ulicích Ekvádoru projíždět Lindsay Lohan nebo Charlieho Sheena.

Tři králové – Itálie a další země (6. leden)

Ve Španělsku, Latinské Americe a dalších mnoha zemích jsou Vánoce poměrně tichým a klidným svátkem, při kterém se rodiny sejdou pohromadě k večeři a poté společně navštíví kostel. Na dárky však dětí musí čekat až do svátku Tří králů.

V Itálii nosí dárky malým dětem stará čarodějnice La Befana. La Befana létá nocí a spouští se komíny, aby obdarovala hodné děti hračkami, cukrovím a těm zlobivým nadělila hromadu černého uhlí.

FOTO: Čarodějnice La Befana

Čarodějnice Befana naděluje dárečky

Proč vlastně čarodějnice? Podle lidové pověsti se Tři králové během cesty do Betléma při příležitosti narození Ježíška ptali na cestu čarodějnice La Befany. Zeptali se, zda nechce jít s nimi, ale ona odmítla. Později téže noci uviděla La Befana padající hvězdu a rozhodla se následovat Tři krále, ale už nenašla cestu. Od té doby létá nocí a naděluje dětem dárky doufajíc, že jedno z nich bude malý Ježíšek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seznamte se s nejpodivnějšími zimními svátky a tradicemi. Znáte pálení ďábla či běh Santů?