Jak by vypadal svět, kdyby většina populace vymřela a po světě by chodilo jen pár přeživších? Možná by se většina žijících vrátila do přírody a vedla mírumilovný život. Ale remake seriálu Survivors ukazuje lidi, kteří se chovají jeden k druhému jako prasata. Nebo jimi byli odjakživa?
Malý Najid vidí ve všech dobro a věří ve vyšší moc Zdroj: youtube.com
Největším nepřítelem lidstva není příroda, ale člověk. S vývojem technologií se lidé přestali spoléhat na vlastní schopnosti a vydali se do rukou strojům a počítačům, které za ně odvádějí veškerou práci. Ale jak zareagují, když většina populace začne umírat na smrtelný virus, který je podle vlády pouze obyčejnou chřipkou? Zbude jen malé množství přeživších, kteří se musí protlouci novým světem, jenž neslibuje hezčí zítřky. Jakmile překonají nejhorší, skutečně uvěří tomu, že v moderní době o tak vážné chřipce vědci nevěděli? To sotva.
První řadu post-apokalyptického remaku Survivors ze sedmdesátých let odvysílala stanice BBC v roce 2008 (druhou až v roce 2010). Pilotní díl představuje hlavní hrdiny seriálu, jaký byl jejich život před pandemií a čeho jsou schopni po zjištění toho, že jsou v celém městě nebo hůř ve státě jediní, kdo přežili. Hodina a půl úmorného a nezáživného seznamování se s jejich minulými životy a názory dvakrát neosloví, ale další díly jsou na tom lépe.
Hlavní a zároveň nejprokreslenější postavou ústřední skupiny se díky svému spasitelskému vystupování stane Abby (Julie Graham). Pouze díky ní neodejde příliš samostatný Gregg (Paterson Joseph) ani malý Najid (Chahak Patel) věřící v Alláha a jeho opatrovník, na kterého náhodou narazil, proutník Al (Phillip Rhys). Dalšími členy jsou bývalý vězeň Tom (Max Beesley), velmi sympatická a sebejistá doktorka Anya (Zoe Tapper) a jako poslední je ve všech směrech prodejná, zároveň na nervy jdoucí Sarah (Robyn Addison).
Všichni dohromady se musejí naučit žít ve společnosti ostatních a zároveň přijmout nové životní podmínky, které jim ztěžují ostatní přeživší. A ti se jen tak snadno nevzdávají. Buď na ně útočí a chovají se k nim jako prasata, nebo rozkazují, jak by měli vést své životy pod novou a lepší vládou, která slibuje budoucnost pro další generace samozřejmě ve jménu vyššího dobra.
Survivors versus Jericho
Britský seriál Survivors má šedesátiminutovou stopáž, ve které by se dalo očekávat dobré propracovaní exteriérů, výpravy i psychologie postav. Ani jednomu se tvůrci bohužel nevěnovali. Jakmile se začne odehrávat akce, při níž je ohrožen lidský život, kameraman se zaměřuje na detaily hereckých obličejů a zcela zanedbává exteriér či interiér, který je například ohrožuje (i s minimálními prostředky by se to určitě zvládlo). Survivors tak ztrácí na přitažlivosti, nekompenzuje to ani pár povedených střihů a hloubka záběrů. Svou utahaností a přemírou zbytečných dialogů připomíná Survivors filmovou minisérii Day of the Trifids, která se také nemá čím chlubit.
I americký seriál Jericho, který se aspoň částečně věnoval vypilovanějším charakterům, zaujal akcí a napětím. Měl kratší stopáž dílů a pozornost si získal dobře promyšlenými cliffhangery (ukončení v nejnapínavější chvíli), které se v Survivors objevují sporadicky až ve druhé řadě. Ale nebyli by to Američani, kdyby do post-apokalyptického seriálu Jericho nezasadili pár milostných aférek, kterým se britští tvůrci naštěstí vyhnuli.
Oba mají společnou myšlenku – silnější přežívá. Ale v Survivors se ti silnější ukazují jako mnohem větší dobytci, než by si kdokoli mohl představit. Zatímco o Jerichu by se dalo hovořit jako o post-apokalyptické pohádce, Survivors jsou spíš noční můrou, kdy lidská chamtivost a chuť žít boří všechny hranice etického chování, které pravděpodobně zemřelo se zbytkem nakažené populace.
Průměrné herecké výkony s výjimkou
Protagonisté odvádějí celkem ucházející práci, dá se mluvit o průměrném herectví. Nejvýraznější z celé skupiny je herec Max Beesley, který se díky svému charismatu stává nejzajímavější postavou. Hraje bývalého vězně, takže by k němu měl každý pociťovat odpor, ale i přes těch pár vražd vypadá jako sympatický a velmi ochranitelský chlápek. Do svého hereckého umu zapojuje i tělo, některé jeho pohyby (dobře promyšlené) připomínají poslední herecký výkon Brandona Leeho v roli Erica Dravena z filmu Vrána (The Crow). Vlastně mají společný i zvrácený humor uplatňující při zabíjení nežádoucích lidí.
Původní verze ze sedmdesátých let má kromě námětu se současným zpracováním společného i herce Rogera Lloyda-Packa známého například z filmu Harry Potter a ohnivý pohár. V seriálu se mihne až ve druhé řadě, v níž ztvárňuje proradného řidiče náklaďáku.
Tom a Sarah se kají před svými přáteli
Survivors působí zpočátku nemastně a neslaně. Pouze vytrvalejší povahy zjistí, že druhá řada dokáže zaujmout. Je napínavější, dynamičtější a pomalu odhaluje, kdo stojí za smrtelným virem. Rozhodně má co nabídnout, ale svým zpracováním spadá do dalšího post-apokalyptického seriálu bez konce – byl zrušen kvůli nízké sledovanosti.
Tvůrci se drželi originálu ze sedmdesátých let, ale v zájmu současných diváků museli děj posunout někam dál, protože v původní verzi neměla technika takovou váhu jako v moderní době. Možná proto je první řada vlažnější a méně akční než druhá. S přehlédnutím pár nepodstatných dialogů, nesmyslných flashbacků ve druhé řadě a velkého množství přehnaných scén si seriál zaslouží diváckou pozornost.
Název seriálu: Survivors (Survivors)
Délka: 2 řady (12 dílů po 60 minutách)
Tvůrci seriálu: Adrian Hodges, Terry Nation, Diana Barton, Susan Hogg, Hugh Warren
Kanál originálního vysílání: BBC one, BBC HD
Kanál vysílání u nás: –
Hrají: Julie Graham, Paterson Joseph, Chahak Patel, Phillip Rhys, Max Beesley, Zoe Tapper, Robyn Addison
Hodnocení: *** (60 %)