Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Jistě, pane ministře: Otevřenost vůči voličům se v politice nenosí

Redakce

Redakce

20. 5. 2012

Nový ministr Hacker se v politice moc neorientuje a čas od času zapomíná, jaký je vlastně jeho názor. K tomu se nechává zviklat svými vykutálenými poradci. Vítejte v zákulisí britské politiky!

FOTO: jiste, pane ministre

Pan ministr občas neví, jaký je jeho názor. Ten totiž vytvářejí jeho poradci. Zdroj: distributor seriálu

James Jim Hacker (Paul Eddington) s nadšením přijal svou novou politickou funkci ministra pro administrativní záležitosti s rozhodnutím, že splní své volební sliby.  To ale ještě netušil, že se jeho naivnímu plánu všichni vysmějí. Velmi brzy sám přijde na to, že chtít informovat veřejnost o všem, co se děje za zdmi ministerstva, by byla šílenost.

Paul Eddington objížděl se společností Entertainments National Service Association za druhé světové války vojáky, aby jim poskytl trochu zábavy a alespoň na chvilku dokázali zapomenout na válčení. Jeho životní rolí byla právě ta v seriálu Jistě, pane ministře. Navzdory krátké televizní kariéře si ho diváci zamilovali a milují dodnes.

Jeho bláhové, i když většinou správné a morální, nápady nejčastěji rozbíjí ministerský tajemník Sir Humphrey Applebym (Nigel Hawthorne). Jak sám říká: „ministři se mění, úředníci zůstávají“. V politice je jako ryba ve vodě, je přesvědčen o tom, že ministerstvo řídí tajemníci a samotného ministra považuje za svou loutku. A jak je vidět, s loutkami mu to tedy opravdu jde. Svým slovíčkařením a vytříbenými přesvědčovacími technikami dokáže z lidí vymámit prakticky cokoli.

FOTO:jiste, pane ministre

Tyhle poradce byl Jamesovi čert dlužen.

Humphrey je pověstný svou neochotou informovat svého ministra o jakýchkoliv zákulisních informacích. Prostě ideální spolupracovník. Pak není divu, že se James často důležitá a zamlčená fakta dovídá až z bulvárních plátků, od své manželky nebo třeba od svého osobního řidiče. Co k mlžení tajemníka vede? „Ale prosím vás, vždyť jste se neptal!“ odpovídá pokaždé, když mu to jeho nadřízený vyčítá. Kdo by se ale na druhou stranu ptal na něco, co se na první pohled zdá bez problému. Na druhou stranu je Humphrey více méně oddaný svému nadřízenému a v mnoha případech mu zachrání politický krk.

Dalším ministerským poradcem je jeho osobní tajemník Bernard Wooley (Derek Fowlds). Je výrazně umírněnější než Humphrey, ačkoliv si čas od času kousavou poznámku také neodpustí. Styl jeho politických taktik se pohybuje někde na pomezí naivity a útočné kritiky. Je ale pravdou, že v seriálu hraje až třetí housle.

Když scénář píše Železná lady

Stačí několik dílů, aby vám bylo jasné, že ministr nemá vést ministerstvo, dokonce ani číst dopisy. Úloha ministra spočívá v účasti na oficiálních návštěvách, vystupování v televizi nebo poskytování rozhovorů tisku. O všem rozhodují úředníci v pozadí, a tak není divu, že ministr neví prakticky o ničem, co se na jeho úřadě děje.

[youtube_660]HZKFr86Wess[/youtube_660]

James je šťastně ženatý padesátník. Jeho žena je mnohem prozíravější než on a často si z něj tropí žerty a pubertální dcera tatínkovi na popularitě taky dvakrát nepřidá. Její tvrdohlavost se projeví hned v první řadě, kdy chce nahá demonstrovat proti kácení lesa. Ve druhé řadě se James už nechal strhnout a otupit vlivem svých tajemníků, zdaleka už není tak průbojný a čiší z něj skepse a pochyby, zda je vůbec užitečný.

Sir Nigel Hawthorne byl v roce 1987 vyznamenán Řádem britského impéria a v roce 1999 byl povýšen do šlechtického stavu. Jeho dlouholetým partnerem byl spisovatel Trevor Bentham. Celý život se věnoval charitativní činnosti zejména prospěšné dětem. Ve svých 72 letech zemřel po dlouhé nemoci na infarkt.

Tato situační komedie se už několik desítek let řadí ke špičce anglického humoru. Politickou satiru si mimo jiných oblíbila Železná lady Margaret Thatcherová, která dokonce napsala scénář k asi čtyřminutovému skeči. Hrála v něm předsedkyni vlády. Skeč byl sehrán v roce 1984 a premiérka v něm požadovala zrušení všech ekonomů. Železná lady udělila Paulu Eddingtonovi Řád britského impéria.

FOTO : jiste, pane ministre

Jamesova žena vidí často dál než její manžel.

Seriál Jistě, pane ministře obdržel několik ocenění od britské televizní akademie, v roce 2004 se umístil na šestém místě v žebříčku nejlepších sitcomů.  O dva roky později jej jako divadelní představení uvedlo pražské Divadlo na Vinohradech pod režijním dohledem Martina Stropnického. Také jste mohli narazit na knižní zpracování.

Často vám bude připadat, že to, co se na obrazovkách odehrává, snad ani není možné. Věřte, že opak je pravdou. Na scénáři seriálu se velkou měrou podíleli poradci, kteří ve vládě dříve pracovali. Seriál výborně paroduje nesmyslné politiky v nesmyslných funkcích.

Jistě, pane ministře (Yes, Minister)

Komedie
Velká Británie, 1980

Režie: Peter Whitmore
Hrají: Paul Eddington, Nigel Hawthorne, Derek Fowlds

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Jistě, pane ministře: Otevřenost vůči voličům se v politice nenosí