Znovu cestování červí dírou, znovu cesta ke ztracenému konci vesmíru a snaha o cestu domů. Na druhou stranu změna a nový svěží australský přístup, dobrý příběh a skvělá hudba. To jsou hlavní benefity seriálu Farscape.
Celý projekt spustil v roce 1999 Brian Henson a Rockne S. O’Bannon. Oba jmenovaní se před tímto svým počinem příliš neprosadili, avšak Farscape je proslavil. Výlet na konec vesmíru v jejich podání totiž slavil úspěch a na serveru imdb.com se nachází dokonce mezi třiceti osmi nejoblíbenějšími TV seriály. K této dvojici se jako výkonní producenti připojili David Kemper, v minulosti pracující s takovými postavami, jako kapitánem Pickardem ze Star Treku: TNG a Jackem O’Neillem ze Stargate SG-1. Celou skupinu nakonec uzavírá Robert Halmi Jr., který je odpovědný za příběhy v epické fantasy pohádce Tin Man.
Na útěku daleko od domova
Farscape je sci-fi seriál, poskytující divákům zcela nový pohled na již použitou terminologii, technologie i příběh. Kostra příběhu je veskrze jednoduchá, při ověřování teorie o nové možnosti cestování se nečekaně objeví magnetická bouře a celý souběh událostí vytvoří červí díru. Tento časoprostorový tunel pak pošle Johna Crichtona do neznámé části vesmíru. Jako by toho ještě nebylo málo, dostane se do přestřelky při útěku z vězeňské lodě a náhodou skončí na její palubě. Po počátečních peripetiích a důkazu jeho loajality se k uprchlíkům přidává. Tím však pro něj ještě výčet špatných zpráv neskončil, neboť při nešťastné srážce jeho lodi s loďmi dozorců zemře bratr jejich velitele. Ten slibuje, že až jej najde, krutě se mu pomstí.
Největší hvězdou seriálu je patrně Ben Browder, který hraje ztraceného Johna Crichtona. Avšak jeho mnohem slavnější role je plukovník Cameron Mitchell ze Stargate SG-1, ve které nahradil Richarda Deana Andersona. John uvízne zcela sám v novém světě, obklopen bývalými trestanci a neví, co si o nich má myslet. Jeho spolucestující ho také považují za divného, ale John jim brzy ukáže, že je stejně dobrý jako oni a časem se mu naučí i věřit. John se snaží táhnout s ostatními za jeden provaz, nevzdává však hledání cesty domů.
Další starou známou z týmu SG-1 je Claudia Black hrající Aeryn Sun, která ve Stargate oživila poslední dvě série svou postavou Valy Mal Doran. Aeryn, původně důstojník Dozorců míru, jak se nazývá skupina pronásledující uprchlíky, také není v očích posádky lodi důvěryhodná. Každopádně sem však zapadá rozhodně lépe než Crichton, je to její část vesmíru a umí v ní chodit. Aeryn umí výtečně bojovat, ať již se zbraní, nebo holýma rukama. To se bude všem hodit častěji, než si vůbec umí představit. Také má informace o dozorcích z první ruky a ví, co od nich může čekat. Dalo by se tedy říci, že díky tomu mají uprchlíci jistou taktickou výhodu.
Noví členové týmu
Třetí postavou a prvním z uprchlíků je Anthony Simcoe jako Ka D’Argo, který si zahrál kupříkladu i v Chameleonovi. Ka D’Argo pochází z rasy válečníků a podle toho se i chová. Je tvrdý, neústupný a pro ránu či výhružku nechodí daleko. Avšak díky svým předkům válečníkům má v sobě něco jako kodex cti. Není to tedy typ žoldáka, který nedrží slovo a pro odměnu by zrazoval své okolí. On ostatně také nemá na vybranou, jako trestanec si nemůže právě vybírat strany.
Uprchlicí je také Virginia Hey, která vyniká v roli delvianské kněžky Pa’u Zotoh Zhaan a v minulosti se objevila dokonce i v bondovce Dech života s Timothy Daltonem. Zhaan byla odsouzena za to, že na svém domovském světě zabila svého milence a poté vedla anarchistickou skupinu. Je neuvěřitelně všímavá, chytrá a inteligentní a vidí i to, čeho si ostatní nevšimnou. Díky své nezvyklé síle je také použitelná v boji, což se bude uprchlíkům nejednou hodit. Posledním uprchlíkem je mimozemšťan připomínající mistra Yodu z Hvězdných válek, Dominar Rygel, jehož v originálu namluvil Jonathan Hardy. Původně to byl král Hinerianského impéria, tedy než ho nechal jeho bratranec svrhnout a uvěznit. Rygel je velmi kontroverzní postava, je totiž zdrojem smíchu pro diváky, ne však pro své souputníky. Chová se stále jako velký vládce, je arogantní a svým jednáním neustále přivádí své druhy do nebezpečí. To mu netrpí hlavně Ka D’Argo, který není zvyklý, aby mu poroučel takový skrček, jako je Rygel, a dost často použije ostřejší slova.
Možná právě proto, že seriál se začal točit již v roce 1999 a byl vytvářen ve spolupráci s televizí Nine Network, nejsou zde k vidění příliš propracované a moderní efekty. Seriál to však vynahrazuje hlavně příběhem, kostýmy a nejrozličnějšími druhy emzáků, kteří se v seriálu objevují. Z těchto mimozemšťanů jsou nejvíce vidět asi Rygel a Ka D’Argo, kteří oba svým zpracováním připomínají dílny George Lucase a jeho Hvězdné války. Další podobností, tentokrát již však s Doctorem Who, neboť hudba (hlavně úvodní znělka) se svou povahou a vyzněním dá jednoduše spojit s postavou Pána času a jeho Tardis. Také to, jak vypadá grafické zpracování průletu červí dírou, připomíná další dva seriály, a to konkrétně Stargate a Star Trek: DS9.
V seriálu Farscape se nachází celá řada prvků, které z něj dělají něco jedinečného. V prvé řadě je to australský přístup, který představuje vítanou změnu po plejádě všeobecně známých amerických seriálů. Za zmínku stojí také příběh, který je sice jednoduchý, ale dobře vymyšlený a doplňuje se i vedlejšími zápletkami v jednotlivých epizodách. Potěší také hudba, a když už ne speciální efekty, tak alespoň maskéři se svými mimozemskými rasami a příšerkami, které připomínají emzáky, dnes již oldschoolových původních Hvězdných válek. K tomu všemu ještě jako třešinka na dortu známé tváře ze Stargate.
Název: Farscape
Délka: 4 série (počet dílů 88 po 44 – 50 min)
Tvůrci: Brian Henson, Rockne S. O’Bannon
Kanál originálního vysílání: Nine Network
Kanál vysílání u nás: Nevysíláno
Hrají: Ben Browder, Claudia Black, Virginia hey, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Paul Goddard, lani Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy.Hodnocení: *****