Dlouholetá sekretářka Beatles se po padesáti letech mlčení rozpovídala o zákulisí svého působení v kanceláři světoznámé skupiny. Dokument Good Ol‘ Freda měl světovou premiéru v sobotu na americkém filmovém festivalu South by Southwest.
John Lennon Zdroj: EMI music
Kellyová byla jedním z nejdéle pracujících zaměstnanců proslulé anglické kapely. Pro brouky začala pracovat ve svých sedmnácti letech, vydržela jedenáct let, a jak říká, sama byla jejich fanouškem. V dokumentu prý nechce v žádném případě na své bývalé zaměstnavatele házet špínu, naopak se zaměří na podmanivé vyprávění o vzájemném působení.
Liverpoolská sekretářka měla na starosti rezervace kapely i výplatní šeky, ale také zůstávala celé noci vzhůru a vyřizovala dopisy od fanoušků, kterých prý na vrcholu období takzvané beatlemánie obdržela někdy i dva až tři tisíce denně.
Stara dobrá Freda
O režii dokumentárního filmu se postaral Ryan White, kterému se dle jeho slov příběh ženy, která si vybrala povolání snů, velmi zamlouvá. Vyprávění zaujme zejména fanoušky Fab Four, jak se Beatles přezdívá, ale Whiteovým cílem bylo příběhem o úžasném desetiletí v jinak obyčejném životě oslovit mnohem větší skupinu lidí.
Film obsahuje čtyři skladby od Beatles, což vyžadovalo řadu povolení od mnoha lidí, včetně dvou doposud žijících členů kapely, Paula McCartneyho a Ringo Starra. Dokument diváky láká mimo jiné také na dosud nezveřejněné fotografie kapely.
Samotný název dokumentu pochází z vánoční nahrávky Beatles s názvem Christmas Record pořízené roku 1963. Zpěvák a kytarista George Harrison na ní děkuje jejich sekretářce z Liverpoolu a všichni zvolají „Good Ol‘ Freda!“, což lze volně přeložit jako stará dobrá Freda.
Beatles se ve složení George Harrison, Paul McCartney, John Lennon a Ringo Starr stali nejslavnější popovou skupinou všech dob. O tom svědčí i fakt, že v roce 2001 se zapsali do Guinessovy knihy rekordů jako nejprodávanější kapela s více než jednou miliardou prodaných nahrávek.
O úspěších Beatles vypovídá také jejich zařazení na první místo stovky největších umělců v historii prestižním časopisem Rolling Stone roku 2004, přičemž rok předtím tentýž časopis zmínil kapelu čtyřikrát v první desítce seznamu nejlepších alb v dějinách populární hudby.
Za doby aktivního působení skupiny, mezi šedesátým a sedmdesátým rokem minulého století, se Beatles ve Velké Británii podařilo s více než čtyřmi desítkami různých singlů a desek dobýt první místa v hitparádách a podobných úspěchů dosahovali i v dalších zemích.