Nakladatelství Laser-books má v současné době rozjeto mnoho edic, které cílí na specifický okruh čtenářů a přitom se snaží oslovit i outsidery. New Space Opera, jak se jmenuje jedna z nich a zároveň i dvojice antologií, to dokazuje nejlépe. Druhý svazek výběru povídek angloamerických autorů představuje stejně šťavnatou bichli jako ten předchozí.
V prosinci 2011 nadělilo nakladatelství Laser-books fanouškům moderní science fiction pod stromeček lákavý vánoční dárek, pokračování úspěšné antologie New Space Opera, která si u nás před třemi lety získala přízeň čtenářů, kritiků i poroty Cen Akademie science fiction, fantasy a hororu. Stejná editorská dvojice, Gardner Dozois a Jonathan Strahan, stvořila i pokračování, které aspiruje na podobné ocenění.
Stejně jako první kniha se New Space Opera 2 snaží přiblížit všechny kouty stejnojmenného subžánru, který už od osmdesátých let vystupuje na poli science fiction. Všechny příběhy uctívají dobrou tradici autorů ze Zlatého věku a Nové vlny, snaží se ale nahlížet na epická vesmírná dobrodružství s neopomenutelnými hvězdolety z nových úhlů. Mezi klasické motivy šíření lidstva do vesmíru, souboje s prázdnotou, spoutanou otravnými fyzikálními zákony, nebo války s agresivními vesmírnými rasami, se tak dostává člověk jako přemýšlející jedinec. Jeho pocity, problémy a myšlenkové rozepře jsou pro new space operu stejně důležité jako dobývání kosmu. Nicméně i přesto těžiště subžánru stále zůstává v dálkách hvězdné prázdnoty a často také na palubách hvězdných lodí.
Obě knihy Dozoise a Strahana ukazují, jak širokou paletu motivů může space opera jako jeden z hlavních pilířů science fiction využít, do kolika koutů může zabrousit a z kolika autorských poloh ji lze ztvárnit. Zatímco úvodní povídka druhého svazku, Utriusque Cosmi, cestuje od současné Země spíše v čase než v prostoru, hned následující Ostrov se odehrává daleko ve vesmíru, v blízkosti kosmického tělesa, které rozhodně nemůže být jen neživým kusem skály; podobným motivem neznámého života se zabývá i dechberoucí Desátá múza. Lovec princezen, Chameleoni nebo Zběhnutí zase rozvíjejí poměrně akční vyprávění ve středu s protřelým hlavním hrdinou, kterého do úzkých dostanou způsoby samotné lidské společnosti, jež si i v budoucnu ponechala mnoho svých současných aspektů. Specifický pohled na sociální konflikty nabízejí i Třeštivřesk a Vzpoura mezi svými. Různé autorské přístupy někdy tvoří i specifická díla, příkladem budiž pohádkové Načas, Katastrofa Baker a chvalozpěv na Leibowitze s neznatelným humoristickým podtextem nebo Nebojácní vesmírní piráti z vnějších prstenců, kde je znát hluboké ovlivnění autora komiksem.
Korunu antologii nasazuje závěrečný a pravděpodobně nejlepší Vzdálený konec dějin, příběh, který mísí prvky romantiky s výpravným příběhem v čase i prostoru a s až poetickým jazykem – tedy všechny atributy, kterými se v Česku i ve světě jeho autor, John C. Wright, zapsal jako velmi čtivý a imaginativní autor. Pokud se čtenáři dosud nesetkali ani se sci-fi trilogií Zlatý věk, z jejíhož světa pochází i tato povídka, ani s fantasy Poslední strážce věčnosti, perfektně vybalancovaný Vzdálený konec dějin je ta správná příležitost.
Nejen slavná jména zaručují jakost
V první antologii se objevilo mnoho slavných jmen, z nichž většina upoutala oko čtenáře již napoprvé, po boku několika méně známých. New Space Opera 2 nabízí podstatně širší výběr těch méně známých autorů; přesto to nejsou žádní zelenáči. Téměř všem z nich na naší scéně již vyšla alespoň jedna povídka, nezřídka jsou i čtenářsky oblíbeni. A samozřejmě i tady se vyskytne několik legend žánru. Všechny povídky dosahují vysoké úrovně zpracování, ať už se jedná o stavbu vyprávění, uvěřitelnost charakterů nebo o jazykovou podobu – ostatně kdyby tato kritéria nesplňovaly, těžko by mohly získat ocenění jako Hugo nebo Nebula a přirozeně by se těžko mohly dostat do tak prestižního výběru. Ten však na prvním místě zůstává především dobrým počtením a teprve v druhé řadě reprezentativní sbírkou zvoleného subžánru.
Obsah:
- Robert Charles Wilson: Utriusque Cosmi (Utriusque Cosmi)
- Peter Watts: Ostrov (The Island)
- John Kessel: Události předcházející Helvetskému obrození (Events Preceding the Helvetican Renaissance)
- Cory Doctorow: Putování mezi hvězdami (To Go Boldly)
- John Barnes: Lovec princezen (The Lost Princess Man)
- Kristine Kathryn Rusch: Zběhnutí (Defect)
- Jay Lake: Vzpoura mezi svými (To Raise A Mutiny Betwixt Yourselves)
- Neal Asher: Skořápky (Shell Game)
- Garth Nix: Načas (Punctuality)
- Sean Williams: Nevyhnutelnost (Inevitable)
- Bruce Sterling: Dej se k námořnictvu a uvidíš kus vesmíru (Join The Navy and See the Worlds)
- Bill Willingham: Nebojácní vesmírní piráti z vnějších prstenců (Fearless Space Pirates of the Outer Rings)
- John Meaney: Od srdce (From the Heart)
- Elizabeth Moon: Chameleoni (Chameleons)
- Tad Williams: Desátá múza (The Tenth Muse)
- Justina Robson: Třeštivřesk (Cracklegrackle)
- John Scalzi: Příběh Šibalky (The Tale of the Wicked)
- Mike Resnick: Katastrofa Baker a chvalozpěv na Leibowitze (Catastrophe Baker and a Canticle for Leibowitz)
- John C. Wright: Vzdálený konec dějin (The Far End of History)
Jediný problém antologie představuje fakt, že i přes viditelnou snahu ukázat co nejširší záběr možných témat se povídky stanou po čase stereotypními, čímž mohou utrpět ti čtenáři, kteří se ve vesmírných dobrodružstvích zase tolik nevyžívají. Především průměrnější povídky (Události předcházející Helvetskému obrození, Putování mezi hvězdami, které obě i přes atraktivní motivy a spád nedokážou zaujmout) tímto neduhem trpí, na druhou stranu takový dojem dokáže spolehlivě rozbít jakýkoli z kvalitativních vrcholů sbírky, i kdyby to měl být až závěrečnýVzdálený konec dějin. Navíc, jako mnoho antologií, je i tato cílena na široké čtenářské publikum, tudíž se jednotlivým textům může dostat různé odezvy od různých čtenářů. Takže otázkou není, zda si knihu koupit, ale zda jste vy ten pravý čtenář, jenž dokáže ocenit kvalitu a charakter new space opery.
Název originálu: New Space Opera 2
Český název: New Space Opera 2
Editoři: Gardner Dozois, Jonathan Strahan
Překlad: kolektiv
Obálka: Stephan Matiniére
Počet stran: 640
Vazba: brožovaná
Rozměry: 120 x 185 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 369 KčHodnocení: **** (80 %)