Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Salcburk. Město, kde se narodil Wolfgang Amadeus Mozart

Samcová Jana

Samcová Jana

29. 7. 2011

Vyzdvihnout svého rodáka nade všechna turistická lákadla a pamětihodnosti, to už něco znamená. V případě rakouského Salcburku se ale není čemu divit. Wolfgangu Amadeu Mozartovi Salcburk vděčí za nepřetržitý příliv turistů i peněz a velmi hrdě nese titul Mozartovo lůno.

FOTO: Salcburk

Výhled na pevnost Hohensalzburg z vrchu Kapuzinenberg, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Ačkoli byl Mozart svého času považován za enfant terrible mezi komponisty, nedá se extravagantnímu hudebníkovi upřít skladatelská genialita, jíž po staletí učarovává celému světu. Epicentrem Amadeových melodií nemůže být žádné jiné město než Salcburk, v němž Mozart 27. ledna 1756 přišel na svět.

Genius loci je tu cítit více než kde jinde. Před Mozartem není kam utéct. Ze všech koutů zírají skladatelovy portréty, deštníky potištěné notami, přívěsky ve tvaru houslových klíčů, cédéčka, trička, nevkusné parfémy, dokonce i gumové kačenky s bílou parukou.

Mozartovým koulím prostě neutečete

A samozřejmě Mozartovy koule. Jsou všude. Tisíce čokoládových pralinek pokrývají celé město a aniž byste je ochutnali, po pár dnech v Salcburku vám budou zaručeně lézt krkem.

Jejich zrod se datuje k roku 1890, kdy cukrářský mistr Paul Fürst vyrobil první Mozartovu kouli. Cukrovinku tvoří pistáciový marcipán, nugátový krém a hořká čokoláda. Neodolatelně lahodná kombinace. Ochutnat alespoň kuličku je pro každého turistu nepsanou povinností.

Existují dva druhy těchto cukrovinek. Ty první, ve zlatém alobalu, naleznete na každém kroku. Zatímco na ty druhé, ve stříbrném kabátku s modrým potiskem, výrazně dražší, ale zato pravé, ručně koulené a podle původní receptury, narazíte jen vzácně.

FOTO: Mozartův rodný dům

Mozartův rodný dům na Getreidegasse 9, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Vraťme se ale k Mozartovi. Mezi nejnavštěvovanější objekty města patří Mozartův rodný dům, kde autor Malé noční hudby či mrazivého Requiem strávil prvních 17 let svého života, a rovněž dům na náměstí Makartplatz 8, v němž Amadeus složil podstatnou část svého repertoáru včetně symfonií, serenád, koncertů, árií a mší.

Mozartův rodný dům se nachází na rušné nákupní třídě Getreidegasse 9 a je díky žluté fasádě velmi snadno k rozeznání. Wolfgangova rodina žila ve třetím patře, kde je dnes muzeum se skladatelovými osobními věcmi, hudebními nástroji, notovými záznamy, soukromou korespondencí i pramínkem jeho vlasů.

Při západu slunce na břehu řeky Salzach pochopíte, že město má své kouzlo i bez Amadea

Pomineme-li atmosférickou přítomnost W. A. Mozarta, nelze si nevšimnout, že město samotné oplývá nepřeberným množstvím jiných půvabů. Dominantou Salcburku je pevnost Hohensalzburg vypínající se na hoře Mönchsberg. Přes 900 let starý hradní komplex zahrnující kostel, školu i obytné věže je obdivuhodně zachovalý a až démonicky působivý.

FOTO: Pevnost Hohensalzburg

Pevnost Hohensalzburg, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

K pevnosti vede příkrá, zhruba čtvrthodinová cesta, nebo lze využít pohodlnější a rychlejší lanovku Festungbahn. V ceně jízdného je zahrnut i vstup na nádvoří, odkud je nejkrásnější výhled na celé město. Pevnost samotná se nejlépe fotografuje z protilehlého klidného a buky porostlého vrchu Kapuzinerberg.

Salcburk je překvapivě malé město, ty nejdůležitější památky lze obejít za několik desítek minut. Mozartovo rodiště se dá projít pěšky, město ale nabízí i pronájem bicyklů, kočárů tažených koňmi či plavbu lodí po řece Salzach.

Pár, který se nechá oddat v zámku Mirabell, se prý nikdy nerozejde

Ve Starém městě Altstadt byste kromě Hohensalzburgu neměli vynechat ani majestátní barokní Dóm, v němž byl Mozart pokřtěn, proslulou zvonkohru na Residentplatz, náměstí Alter Markt Florianovou fontánou a nejmenším – pouhé dva metry širokým – domem v Salcburku či hřbitov sv. Petra s katakombami, kde odpočívá Mozartova sestra Nannerl.

Nové město, na opačném břehu řeky, naopak nabízí romantický zámek Mirabell s přilehlou kvetoucí zahradou plnou kašen, bludišť i okouzlujících trpaslíků nebo hřbitov svatého Sebastiána s hroby Mozartovy ženy Constanze a jeho otce Leopolda.

FOTO: Zámek Mirabell

Zámek Mirabell a přilehlé zahrady, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Je tu také více nákupních možností. Zatímco ve Starém městě nakoupíte hlavně suvenýry (klasické bavorské dirndly, sexy alpské kloboučky a artefakty s Amadeem), v Novém městě najdete zboží spotřebního charakteru.

A proč vlastně Salcburk? Salcburk vděčí za své jméno i za svou hrdou historii soli. Rčení „sůl nad zlato“ tu platí do puntíku. Obchod s bílým zlatem stál za hospodářským rozvojem města a byl hlavním zdrojem prostředků arcibiskupů. I dnes najdete ve Starém městě specializovaný obchod se solí nejrůznějších barev, přísad, tvarů a samozřejmě cen.

Salzburg Card se vyplatí

Strávíte-li v Salcburku alespoň 24 hodin, vyplatí se vám Salzburg Card. Karta umožňuje volné vstupy do všech důležitých pamětihodností včetně pevnosti Hohensalzburg s lanovkou, sakrálního Dómu, obou Mozartových domů i do salcburské zoo.

Salzburg Card na 24 hodin stojí 25 euro, na 48 hodin 34 euro a na 72 hodin 40 euro (v letní sezóně). Kartu lze získat v recepcích hotelů i v informačních centrech.

V rámci karty je možné bezplatně užívat také výletní plavbu lodí, veškerou veřejnou dopravu i lanovku na horu Untersberg. Na Salzburg Card lze čerpat slevy na koncerty vážné hudby, vstupné do muzeí i na nedaleké Orlí hnízdo a poskytuje ještě spoustu dalších slev a výhod.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Salcburk. Město, kde se narodil Wolfgang Amadeus Mozart