Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Sacha Baron Cohen: Představitel Borata se v mládí živil modelingem

Alice Hříbalová

Alice Hříbalová

18. 5. 2012

Při vyslovení jeho jména se většině filmových fanoušků vybaví kontroverzní kazašský reportér Borat, hlavní postava stejnojmenného filmu. Sacha Baron Cohen má však na kontě více komických rolí, které stojí za zmínku.

FOTO: Sacha Baron Cohen ve filmu Borat

Jako Borat představuje zapřísáhlého antisemitu, sám Cohen je ale Žid. Zdroj: distributor filmu

Přestože je veřejnosti nejznámější jako kazašský novinář Borat, Sacha Baron Cohen se narodil v západní Evropě. Na svět přišel 13. října 1971 v Londýně do židovské rodiny, jak už napovídá jeho příjmení. Vyrůstal se dvěma bratry, starší z nich je nyní úspěšným skladatelem filmové hudby a se Sachou již několikrát spolupracoval. Umělecké nadání mají sourozenci v genech, jejich babička je bývalou baletkou.

V dětství navštěvoval Sacha soukromou školu a později nastoupil na univerzitu v Cambridgi, kde studoval historii. Přidal se do školního dramatického klubu, nijak vážněji se však herectvím nezabýval. Po škole začal pracovat jako model a objevoval se na stránkách mnoha magazínů o módě. To ho však zcela neuspokojovalo, proto se chopil moderátorského řemesla. Počátkem 90. let jednou týdně moderoval pořad v regionálním vysílání kabelové televize, v roce 1995 pak získal místo u známé televizní stanice Channel 4.

Napálil i Donalda Trumpa

Právě do té doby se datují prvopočátky Borata. Když se totiž Sacha ucházel o místo v Channel 4, zaslal producentům pásku, na níž se stylizuje do postavy albánského reportéra. Později  jen změnil národnost, a dal tak vzniknout jednomu ze svých nejznámějších charakterů. Moderoval ještě několik dalších televizních pořadů a koncem 90. let se zapsal na lekce komického vystupování. Někdy v té době vytvořil postavu Aliho G.

[youtube_660]a1d3UCKR3lg[/youtube_660]

Ali G byl nevzdělaný křupan, který si na stanici Channel 4 získal okamžitou oblibu a vysloužil svému představiteli ocenění komika roku. Často dělal interview se známými osobnostmi včetně politiků, dále mu byli hosty manželé Beckhamovi či Donald Trump. Jeho show byla populární i proto, že dotazovaní netušili, že Ali G je jen vymyšlený charakter. V roce 2002 si Sacha zahrál ve filmu Ali G Indahouse, který byl přijat značně rozporuplně.

Další postavou, kterou představil komik ve svém pořadu  Ali G Show, je Borat. Na otázku, kde bral inspiraci, Sacha odpovídá: „Borat vznikl díky jednomu muži, kterého jsem poznal v Rusku. Nemůžu si vzpomenout, jak se jmenoval. V momentě, kdy jsem ho potkal, jsem brečel smíchy. Byl to neuvěřitelně směšný chlápek, i když úplně neúmyslně.“

Jeho humor pobavil i diváky. Ve snímku Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu se představí jako kazašský reportér, který se vydá do USA, aby natočil dokument o této zemi neomezených možností. Místo toho ale vyvádí pěkné skopičiny – po zhlédnutí epizody Pobřežní hlídky se zamiluje do Pamely Anderson a rozhodne se, že si ji vezme, i kdyby nechtěla.

FOTO: Sacha Baron Cohen jako Ali G

Jako Ali G si získal oblibu u fanoušků televizní zábavy.

Koneckonců, nová manželka by se mu hodila, tu starou mu totiž znásilnil a roztrhal medvěd. Film měl po světě neobyčejný úspěch, kazašská vláda z něj však zrovna nadšená nebyla, dokonce proti němu podala protest. Není se čemu divit, komik představuje „typického Kazacha“ jako nevzdělaného antisemitistu, který nenávidí ženy.

Zatímco pro roli Borata si Sacha nechával 6 týdnů narůst chlupy a vousy, pro svou následující postavu si naopak veškeré tělesné ochlupení oholil. Jeho dalším alter-egem je Bruno, homosexuálně orientovaný módní reportér z Rakouska. Komik satiricky naráží na nesmyslnost a prázdnotu prostředí módy a nočních klubů. V roce 2009 se v roli Bruna objevil na MTV Movie Awards. Byl převlečený za bílého anděla, chvíli se pomocí kabelů vznášel ve vzduchu a nakonec přistál na klíně Eminemovi, který pak předávání cen rozhořčeně opustil. Později se ale přiznal, že byl se Sachou předem domluvený.

Do Kazachstánu si na dovolenou nezajede

Ve svém nejnovějším snímku Diktátor si komik vystřihl roli Aladdina, vládce fiktivní země jménem Wadiya. Nijak se netají tím, že se inspiroval libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím. Film je také volně založen na romantickém příběhu, který napsal bývalý irácký diktátor Saddám Husajn.

FOTO: Sacha Baron ve filmu Diktátor

Nejnovější snímek Diktátor slibuje porci dobré zábavy.

V únoru tohoto roku byla Sachovi údajně zakázána účast na předávání Oscarů v převleku za Aladdina, Akademie však tyto zvěsti zamítla. Na předávání se pak komik objevil s urnou, v níž měl být údajně popel zesnulého Kim Čong-ila. Ten pak „omylem“ vysypal na reportéra Ryana Seacresta. Nakonec se ukázalo, že domnělý popel byla ve skutečnosti sypká směs na palačinky.

A aby snad skandálů nebylo málo, organizátoři sportovního turnaje v Kuvajtu při předávání cen Kazachům omylem pustili komikovu parodii na státní hymnu z filmu Borat namísto skutečné kazašské hymny. Organizátoři si údajně jen nedopatřením stáhli z internetu nesprávnou verzi, rozhodně to však nijak nepomohlo vztahu kazašské vlády k Boratovi.

Sacha Baron Cohen zkrátka nepřestává překvapovat a celý svět hádá, s čím přijde příště. Těžko říct, jak se to všechno zamlouvá jeho manželce či co si pomyslí jeho dvě malé dcery, až vyrostou. Nejspíš se však budou muset smířit s tím, že jejich táta není zcela obyčejný. Zatím to rozhodně nevypadá, že by jeden z nejúspěšnějších komiků světa pověsil své řemeslo na hřebík.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sacha Baron Cohen: Představitel Borata se v mládí živil modelingem