Menu
TOPZINE.cz
Cestování

S Valentýnem kolem světa aneb Tradice na tisíc způsobů

Redakce

Redakce

14. 2. 2011

FOTO: valentýnské srdceDen, kdy se začervená svět. Rudé růže, růžová přáníčka a tisíce srdíček za každou výlohou. Svatý Valentýn neboli svátek zamilovaných je americkou zlatou žílou obchodníků po celém světě. Jak ale svatého Valentýna oslavují protinožci? A najdeme vůbec za touto komerční událostí ještě onu dech beroucí legendu?

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Mexická variace na Valentýna

Día del Amor y la Amistad je dnem lásky a přátelství. A přesně tak zní název onoho amerického svátku v Latinské Americe. Čím více budeme postupovat na jih, tím více budeme zaznamenávat změny v samotné tradici. Přesto je ale podstata stále stejná, jen název se míli od míle mění.

Día del Cariño v Gautemale, Dia dos Namorados v Brazílii

V Brazílii je však svátek zamilovaných oslavován až 12. června a předchází svátku Festa Junina, který je považován za svatého lásky a manželství. Nicméně v ostatních státech Jižní Ameriky je den svatého Valentýna spojen s tradicí Amigo secreto neboli tradicí skrytého přítele, kdy si přátele mezi sebou losují, kdo koho v tento den překvapí valentýnským přáníčkem.

Black and White day v Asii

Asiaté mají také rádi projevy lásky a náklonnosti v tento nevšední den. Ponechávají si však nemalou část své vlastní tradice. Na svatého Valentýna ženy obdarovávají muže čokoládovými dobrotami. O měsíc později, tedy 14. března, pak muži oplácejí ženám v podobě sladkostí, které však nejsou vyrobeny z čokolády. Tomuto dni se říká White day (Bílý den).

Ženy, které neobdržely ani jeden dárek v březnu, stejně jako muži, kteří nebyli obdarováni v únoru, chodí na Black day (Černý den), který se koná každoročně 14. dubna,  do čínských restaurací na černé nudle, aby si tak zabědovali nad svým samotářským životem.

S touto tradicí a jejími obměnami se setkáte při cestách napříč Japonskem, Čínou, Jižní Koreou nebo Filipínami. Naproti tomu v Indii byl původní svátek honorující Kamadev, pána lásky, na jehož základě byla podle legendy vystavěna také Kamasutra, zcela nahrazen svátkem zamilovaných. Svátek Kamadev byl odsuzován pro jeho ostrý sexuální podtext. Ale ani Valentýn si v Indii nestojí příliš dobře. Každý rok proti němu demonstrují na tisíce hinduistů z měšťanské třídy.

Legenda o sv. Valentýnu

FOTO: sv. Valentýn lečí nemocné

sv. Valentýn lečí nemocné, Zdroj: wikipedia.com

Legenda o svatém Valentýnu skrývá životní příběh kněze, který jako dnes mnoho z nás věřil v čistou lásku.

Kněz Valentýn žil v době kruté vlády císaře Claudia II., který se chtěl stát nejmocnějším panovníkem. Jeho cíl však mohl být splněn pouze při současném vytvoření silné armády, která se skládala ze svobodných mužů.

Ti se ale do armády příliš nehlásili, což bylo dle Claudia známkou upřednostňování lásky na úkor vojenské povinnosti. Císař Claudius II. proto zakázal veškeré sňatky. Valentýnova víra v lásku byla však mnohem silnější než císařův rozkaz, a tak svou pravomoc vykonával dál. Nakonec byl ale prozrazen, uvězněn a odsouzen k smrti.

Ani původ valentýnských přáníček není tak úplně neznámý. Traduje se, že v den své popravy 14. února 269 n. l. zanechal Valentýn milostný dopis dceře žalářníka, do které se hluboce zamiloval. Vyznání lásky bylo podepsáno: „Od tvého Valentýna.“

Růžová psaníčka i na Blízký východ

Důkazem silně se rozšiřující integrace západní kultury na východě jsou v dnešní době právě i svátky jako je Valentýn, které se dostávají do popředí a nechávají za sebou tradice, jež byly dříve pro Egypt, Irán nebo Izrael jedinečné.

V Egyptě je to Eid el-Hob el-Masri, v Iránu Sepandarmazgan, v Izraeli zase Tu B’Av. Svátky, které byly považovány za oslavy lásky, přátelství a úcty k blízkým, dnes vystřídala tradice, která sice tyto významné dny sjednotila v jeden celek, ale tímto jednotlivé státy ztrácí identitu a osobitost své vlastní země.

Smysl Valentýna je však na Blízkém východě jednoznačný. Vždyť právě v tento den se ve státech jako je Irán prodá někdy až 10 % z celkového ročního prodeje květin.

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Projevy lásky v kořenech evropského kontinentu

I Evropané si přebrali svátek zamilovaných po svém. Pro velkou část evropské populace jde pouze o jakýsi povrchní a komerční kýč, jenž je typickou projekcí amerikanismu. Přesto však výrazně napomáhá zejména květinovému průmyslu.

V tomto smyslu se s ním setkáváme snad ve všech severských zemích stejně jako v samotném srdci Evropy. Tedy někteří ho oslavují v jeho klasické formě a jiní ho zcela odmítají. V žádném případě ho však nenajdete na seznamu oficiálních svátků.

Pro Slovinsko má však Valentýn mnohem hlubší význam. Den lásky je zároveň dnem, kdy se probouzí příroda po dlouhém zimním spánku opět k životu a přichází jaro. Rostliny začínají růst, ptáci na střechách štěbetat, práce na vinicích a polích začíná.

OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Rumunsku se pro změnu slaví svátek lásky o deset dnů později pod oficiálním názvem Dragobete, který vychází z rumunského folklóru. Slovo drag znamená v překladu drahý, podobně jako dragoste zase láska.

I když tedy vnímáme Valentýna jako původně americký svátek, téměř v každé kultuře najdeme oslavy lásky a přátelství, které jsou zakotveny hluboko v jejich kořenech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

S Valentýnem kolem světa aneb Tradice na tisíc způsobů