Etikety na potravinách jsou pro spotřebitele důležitým zdrojem informací o složení balených potravin. Přesto se v nich mnoho lidí vůbec nevyzná, nebo třeba rozumí pouze částečně. V následujícím článku vás seznámíme se základními údaji, které jsou na potravinových etiketách nejčastěji.
Přečtěte si, jak luštit z etiket, než vyrazíte do obdchodu, Zdroj: sxc.hu
Vládní zákony o potravinách, masu a drůbeži vyžadují, aby byl na většině potravin uveden seznam ingrediencí. Ty musí být sepsány podle množství, a to běžnými, přesnými názvy. Ingredience jsou vypsány dle hmotnosti, proto první položkou seznamu bude ta potravina, která tvoří většinu obsahu.
Nežádoucí ÉČKA
Hlavní E-kódy spojené se zdravotními problémy různého druhu jsou: E 102, E 110, E 122, E 123, E 124, E 127, E 129, E 131, E 133, E 142, E 150C, E 151, E 153, E 154, E 155, E 210 – E 224, E 226, E 227, E 228, E 232, E 249, E 250, E 251, E 252, E 284, E 285, E 320, E 321, E 512, E T33B, E 621, E 942, E 1440.
E 310 – E 120, E 20 a E 321 mohou být nebezpečné pro astmatiky a lidi citlivé na aspirin. Patří také mezi přísady, které se nesmějí přidávat do dětských jídel.
E 249 – E 252 jsou dusičnany, které se obvykle nacházejí v upravovaném masu, např. ve slanině. Tyto přísady mohou být škodlivé, především pro kojence a batolata.
Zdravými antioxidanty jsou E 300 – 304 (vitamin C) a E 307 – 309 (vitamin E).
Výskyt éček v potravinách lze také rozpoznat díky jasnějšímu zabarvení nebo chuťové výraznosti a sladkosti pokrmu. Čím je potravina výraznější, tím větší množství přísad obsahuje. Těmto potravinám se, pokud možno, vyhněte.
Rozdíly v potravinových termínech
Bez cukru: méně než 0,5 g na porci
Bez přidání cukru: Toto označení znamená, že během zpracování či balení nebyl přidán žádný cukr, může však obsahovat potraviny, v nichž je cukr přítomen (ovocné šťávy, jablečný protlak atd.).
Snížený obsah cukru: přinejmenším o 25 % cukru na porci méně než u běžného výrobku
Bez tuku: méně než 0,5 g na porci
Bez nasycených tuků: méně než 0,5 g na porci
Nízkotučný výrobek: 3 g nebo méně na porci
Málo nasycených tuků: 1 g nebo méně na porci a ne více než 15 % kalorií z nasycených tuků
Snížený obsah tuků: přinejmenším o 25 % méně na porci, než je obvyklé
Skryté ingredience
Při výběru potravin bychom si měli dávat pozor na skryté ingredience. Jestliže hledáme potraviny tzv. bez cukru, etiketa většinou vůbec nebude zmiňovat cukrovou složku. Nesmíme ale zapomenout, že sacharóza, glukóza, laktóza, fruktóza a maltóza však cukry jsou. Dalšími tipy cukrů jsou sirupy a maltodextrin. Tyto cukry by se neměly objevit v ničem, co je označeno nápisem bez cukru.
Spotřebujte do
Jednou z hlavních věcí, které bychom měli u každé potraviny kontrolovat, je spotřební datum. Toto datum označuje poslední den, kdy výrobce ručí za to, že výrobek je nezávadný. Zakoupením prošlé potraviny riskujeme své zdraví, a proto bychom se těmto potravinám měli vyhýbat. Označení „spotřebujte do“ platí nejen na potravinách, ale i na kosmetických výrobcích. Trvanlivost bychom rozhodně neměli porušovat u mléčných výrobků, masa a ryb. Ty pak mohou být viníkem nepříjemných střevních potíží.
BIO
Organické potraviny jsou více než pouhým trendem ve stravování. Jsou to potraviny, které jsou zdravé a bezpečné. Například organické ovoce a zelenina roste bez umělých hnojiv nebo pesticidů v půdě. To samé platí u chovných zvířat. Pokud si koupíte maso s označením bio, máte jistotu, že zvíře žilo ve zdravém prostředí a bylo krmeno přirozeně vyrobenou stravou.
Zvířata odchovaná na bio farmách jsou o hodně zdravější
Bio farmy, které produkují organické potraviny, jsou velmi přísně hlídány. Půda, na níž se pasou zvířata, nesmí obsahovat žádné pesticidy ani jiné chemikálie. Zvířata nedostávají žádná antibiotika nebo jiné růstové léky, jako je tomu ve velkochovech.