!ROZHOVOR!Kapela Čechomor odehraje tři podzimní akustické koncerty. Hostem na všech vystoupeních bude americká písničkářka Suzanne Vega.
Zpěvák a houslista Čechomoru Karel Holas pro čtenáře TOPZINE.cz blíže popsal, jak proběhnou nadcházející tři koncerty Čechomoru se Suzanne Vega v Praze, Ostravě a Hradci Králové. Zavzpomínal i na jiná zajímavá hudební setkání a prozradil, jaké má Čechomor další plány.
Jak jste se dostali ke spolupráci se Suzanne Vega? Co je na ní zajímavé nebo výjimečné?
Čechomor se každý rok snaží pro své fanoušky připravit nějaké překvapení. O tom, že bychom rádi někdy na naše turné přivezli Suzanne Vega jsme přemýšleli dlouho, ale dva roky se nedařilo získat termín v jejím letním evropském turné. Nakonec se nám podařilo v roce 2009 zorganizovat tři koncerty.
Čtěte také rozhovor s Alexem Clarem
Se Suzanne Vega jsme pak hráli ještě loni na koncertu v Malostranské besedě. Při té příležitosti Suzanne natočila na naše album Místečko písničku Rain It Is Falling. Výjimečnost spolupráce spočívá především v tom, že Suzanne Vega je skutečná světová hvězda, která již více než dvacet pět let působí na scéně.
Jak budou vypadat koncerty, na nichž vystoupíte se Suzanne Vega? Liší se program v jednotlivých městech?
Na vyloženě klubovém koncertě v pražské Malostranské besedě Suzanne Vega vystoupí se svým dvorním kytaristou Gerry Leonardem a Čechomor zahraje asi hodinový set v akustické sestavě. V Ostravě a v Hradci Králové nás doprovodí komorní filharmonie. Zahrajeme projekt Proměny a Suzanne předvede své největší hity zaranžované americkým aranžérem Karlem Bergrem a producentem Gerry Leonardem. Tím jsou tyto dva koncerty unikátní.
Na jakou jinou hudební spolupráci ve své kariéře rádi vzpomínáte?
Určitě to byla spolupráce s vynikajícím aranžérem a dirigentem Jazem Colemanem na projektu Proměny, a pak samozřejmě s Jaromírem Nohavicou na projektu Rok ďábla. Nesmíme ale zapomenout ani na spolupráci s Lenkou Dusilovou.
[youtube-height=25]4_KjDE_a_Xg[/youtube]
Čechomor – Proměny
V průběhu své kariéry jste procestovali Českou republiku i zahraničí. Je nějaké místo, na které se rádi vracíte?
V Čechách se moc rádi vracíme do hotelu Ogar v Pozlovicích, kam jezdíme už asi 15 let kvůli nenapodobitelné atmosféře. Magickým hudebním zážitkem v zahraničí byl koncert pod Velkou čínskou zdí.
S kým dalším byste rádi v budoucnu spolupracovali a proč?
Je to možná neskromné přání, ale rádi bychom spolupracovali s Peterem Gabrielem, k jehož práci máme obrovský respekt. Loni jsme jednali s managementem Marka Knopflera, ale nepodařilo se najít vhodný termín. Už několik let se také snažíme do Evropy přivézt Joni Mitchell. Nejde samozřejmě jen o to, s kým bychom si rádi zahráli my, ale i čím bychom udělali radost fanouškům.
Jste známí tím, že se ve vaší kapele objevuje široké spektrum hudebních nástrojů. Je nějaký nástroj, který byste ještě rádi vyzkoušeli?
Možná že se nejedná ani tak o hudební nástroj, jako o hudební barvu. Láká nás spolupráce s velkým pěveckým sborem.
Koho z tuzemských hudebních kolegů máte v oblibě? Kdo z mladých českých nebo slovenských muzikantů má podle vás před sebou nadějnou budoucnost?
Českých a slovenských muzikantů, kteří jsou nějak s naší hudbou spřízněni, je hodně. Myslíme, že velkou budoucnost má před sebou Markéta Irglová. Zajímavým talentem je rozhodně i syn Vladimíra Mišíka Adam, kterému nedávno vyšlo album.
Jak byste charakterizovali své poslední album?
Album Místečko je pro nás do jisté míry přelomové, zejména díky jinému zvuku, který nám pomohl realizovat producent Gerry Leonard. Výjimečné je také díky hostům, kteří na něm hráli. Skoro všechny basové party nahrál vynikající baskytarista Tony Levin (King Crimson, Peter Gabriel…). Mix některých písní pochází ze studia Kevina Killena, který mixoval alba například pro Kate Bush, Petera Gabriela a další světové hvězdy.
Jaké máte další plány po skončení letošní tour?
Podzimní část našeho turné téměř plynule přechází do Vánočního turné se smyčcovým kvartetem, takže začátkem roku se těšíme na trochu klidu a odpočinku. Hned potom začneme připravovat turné, které připomene, že Čechomor má za sebou už 25 let.