Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Roman Týc je kvůli semaforům ve vězení. Vznikly akce na jeho podporu

FOTO: roman-tyc-semaforyČlen známé skupiny Ztohoven Roman Týc nastoupil na měsíc do Pankrácké věznice. Důvodem jeho uvěznění je odmítnutí zaplacení pokuty za trestný čin, který podle soudu spáchal v dubnu 2007. Tehdy totiž umělec vyměnil panáčky na pražských semaforech. 

FOTO: roman-tyc-semafory

Veselý semafor u Rudolfina. Zdroj: romantyc.info

Roman Týc v roce 2007 vyměnil na padesáti pražských semaforech sklíčka. Místo obvyklých strnulých postaviček se tak na semaforech rozzářily obrázky nové – holčička s pejskem, ukřižovaný, postavička močící nebo třeba ležící. Za tento počin získal umělec 1. cenu na vídeňském festivalu Sidewalk cinema. Česká republika ho odměnila měsícem vězení.

Trest za umělecký počin

Týc svým činem podle soudu poškodil semafory a ohrozil veřejnou bezpečnost. Za způsobené škody zaplatil 80 tisíc korun. Dalších 60 tisíc korun měl uhradit jako pokutu. To ovšem odmítl. Zaplacením by se doznal k tomu, že spáchal trestný čin, s čímž nesouhlasí. Proto si teď musí odsedět měsíc ve vězení.

FOTO: roman-tyc-semafory-karluv-most

Výměna sklíček u Karlova mostu.

Samotná veřejnost, na kterou svou akcí Semafory Týc útočil, vnímá jeho počin většinou velice pozitivně a s nadsázkou.

Bezhlaví panáčci

Rozhodnutí o uvěznění umělce pobouřilo velký okruh lidí. Vzniklo tak mnoho nejrůznějších akcí na jeho podporu. V den nástupu do vězení na Týce například čekali před věznicí jeho příznivci, kteří mu přinesli napečené bábovky.

Hudebníci mu skládali písně, které by mohl při svém pobytu ve vězení poslouchat. Mnoho lidí žádalo o udělení milosti samotného prezidenta.

FOTO: roman-tyc-semafory

Setkat jsme se mohli i s panáčky čůrajícími.

Na Facebooku vznikla dokonce akce s názvem Panáčci ztrácí hlavu za Týce. Příznivci umělce se rozhodli, že budou přelepovat panáčkům na semaforech hlavy, dokud bude Týc ve vězení. Na některých místech v Praze jste se s přelepenými semafory mohli v minulých dnech již potkat.

V Museu of Young Art vznikla na podporu umělce dokonce výstava, která byla otevřena 29. února a navštívit ji můžete až do 25. března. Prohlédnout si zde můžete mimo jiné právě osudová semaforová sklíčka, která do této doby skladovala policie.

Ztohoven je umělecká skupina známá především svou akcí s názvem Mediální realita, při které se nabourali do systému České televize a nechali vybuchnout v průběhu vysílání pořadu Panorama atomový hřib. Umělci tím chtěli poukázat na lehkost, s jakou je možné s lidmi manipulovat pomocí médií. Za svůj projekt získali cenu Národní galerie NG 333 a Skupiny ČEZ.

A co si o celé kauze myslíte vy? Podporujete Romana Týce, nebo s jeho potrestáním souhlasíte? Mně osobně přijde absurdní trestat vězením člověka za čin, kterým přispěl k oživení veřejného prostoru a dokázal mnoho lidí zábavným způsobem vytrhnout z jejich denního stereotypu. Já výměnu nudných panáčků za nové originální oceňuji a brala bych je nastálo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Roman Týc je kvůli semaforům ve vězení. Vznikly akce na jeho podporu