Masový hrob u Dobronína na Jihlavsku policie odkryla v půlce srpna. Německá spisovatelka Herma Kennelová se však o masakru na louce Budínka zmiňuje v knize, která je už sedm let v obchodech, česky kniha vyjde letos na podzim.
Spisovatelka Herma Kennelová na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě, Zdroj: vspji.cz
Román BergersDorf šestašedesátileté autorky je napsán podle skutečných událostí. Děj se odehrává na Jihlavsku za druhé světové války. V knize se však dočteme i to, co se mělo stát u Dobronína v květnu roku 1945. Vše nasvědčuje, že tomu bylo přesně tak, jak Kennelová napsala. Tamní obyvatelé tenkrát při vysidlování zmasakrovali patnáct Němců, které následně pohřbili na louce Budínka.
Co předcházelo napsání knihy?
Poté, co byl masový hrob objeven, je v Čechách o knihu Kennelové zájem. Nakladatelství Paseka pracuje na překladu knihy, vyjít by měla na začátku příštího roku.
V rozhovoru s Luďkem Navarou pro MF Dnes Herma Kennelová uvedla, že z obce Bergersdorf (česky Kamenná) pocházela její tchýně, která kvůli masakru přišla o otce. Právě ona jí dodala inspiraci k napsání románu. Samotnému psaní však předcházely rozhovory s pamětníky a studium českých i německých archivů. – Ve stejném rozhovoru došla řeč i na objasnění mnoho let starých vražd. Kennelová není pro trest jako takový, ale příbuzným obětí by přála alespoň zadostiučinění.
Poválečný odsun Němců, Zdroj: katerina-tuckova.cz
Herma Kennelová začínala psát pro děti. Po dvou románech z období protektorátu se k tvorbě pro nejmenší opět vrátila a napsala Zmizelý lev z Prahy. Kromě BergersDorfu totiž také napsala knihu o českých partyzánech a boji proti komunistické diktatuře v Rumunsku.