Složitou politickou situací na Blízkém Východě, přesněji izraelsko-palestinskou otázkou, se nezabývají pouze politici. V uplynulých dnech se ohledně tohoto konfliktu vyjádřil i britský muzikant a zpěvák Roger Waters.
Roger Waters Zdroj: Echo Promotion
Zakládající člen legendárních Pink Floyd minulý týden v rozhovoru otevřeně vyjádřil podporu Palestině, jejíž území dlouhodobě okupuje Izrael. Rogers ale s Palestinci sympatizuje již od roku 2006, kdy toto území, konkrétně Západní břeh, navštívil, a byl tehdy šokovaný podmínkami, v jakých tamní lidé žijí a jaký útlak ze strany Izraele zažívají.
Řešení situace Waters vidí v mezinárodním bojkotu a uvalení sankcí na Izrael, a to v podobném stylu, jako se dělo v případě Jihoafrické republiky v době apartheidu. Dle Waterse je to jediný možný způsob, jak jít dál. Tímto vyjádřením dal Waters jasně najevo nesouhlas s postupem své rodné Velké Británie, která se staví na stranu Izraele.
Sprejerem v Izraeli
Waters se v problematice Palestiny intenzivně angažuje a kromě slovní podpory vykonává i jiné aktivity. Za zmínku stojí posprejování izraelské zdi veršem We don’t need no thought control z jednoho z nejslavnějších songů Pink Floyd Another Brick in the Wall (Part 2), či jeho účast na Russelově Tribunálu s cílem upozornit západní státy na situaci v Palestině. Waters se zároveň snaží přesvědčit některé hudebníky, aby v Izraeli nevystupovali a tím dali najevo podporu Palestině.
Roger Waters je jedním ze zakladatelů legendární kapely Pink Floyd. Mezi lety 1965 až 1985, kdy skupinu opustil, byl hlavním skladatelem a textařem kapely a současně k tomu i zpěvákem. Pink Floyd se pak v původní sestavě sešli a zahráli jen jednou, a to v roce 2005 u příležitosti charitativních koncertů Live 8.
Waters se po svém odchodu z Pink Floyd pustil do budování úspěšné sólové kariéry. Letos v létě ho uslyší i české publikum, přijede do Prahy 7. srpna a zahraje v Synot Tip aréně. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v cenovém rozmezí 1790 až 2990 korun.