Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rock for People 2014: 7 koncertů druhého dne, které stály za to

Vojtěch Tkáč

Vojtěch Tkáč

5. 7. 2014

Druhý den jubilejního 20. ročníku Rock for People pokračoval ve velkém stylu. Přestože se návštěvníci nedočkali opravdu velmi zvučného jména, bylo možné zažít koncerty interpretů, kteří si podmanili celý festivalový park. Přečtěte si, jak v pátek zazářili Blood Red Shoes, Tata Bojs, Madness a další.

Blood Red Shoes

Krvavé střevíčky v letošním programu zastávaly roli mladé nadějné kapely britské indie scény. Svůj úkol bezpochybně zvládly – na syrové písně jako An Animal a I Wish I Was Someone Better se v kotli strhla obrovská párty, jež místy připomínala vystoupení krajanů The Subways. Pokud si doposud někdo nebyl jistý tím, kdo z dua Blood Red Shoes je onen „frontman“, po včerejším koncertu už musí mít jasno. Bubeník Steven Ansell strčil svou kolegyni Lauru-Mary Carter do kapsy ve všech možných ohledech. Jeho projev, hra a zpěv udržovaly kvalitu celého koncertu, kdežto Laura působila spíše pasivně.

Vypsaná fiXa

„Vy lumpové, pojďte do nás! Vyhecujte nás,“ pořvával zpěvák Márdi k publiku. To na prosbu zareagovalo střelhbitě, a proto měl koncert i přes vysoké odpolední teploty skvělou atmosféru. Show pod otevřeným nebem se vždy liší od tradičních koncertů, což tentokrát vůbec nebylo na škodu. Podstatným rozdílem byl třeba prach na zemi, který se vířil a vířil. Když přišlo u starší skladby Nina na cricle pit, vypadalo to, že se na Hradec Králové řítí tornádo.

FOTO: Madness

Madness. | Foto: Rastislav Bača, TOPZINE.cz

Madness

Kdo by čekal, že skupina několika starých hitů dokáže po více než 30 let vzájemného hraní udělat dobrou show. Před příchodem Madness na stage zazněl z beden známý Shakespearův citát „To be or not to be“. Ten je v literatuře asi stejně profláklý jako v muzice superhit Our House, kvůli kterého na toto vystoupení přišly desítky lidí. V závěru se ho pochopitelně publikum dočkalo.

Frontman Chas Smash překvapil svým skromným vystupováním, které doplňoval suchý britský humor. „Tahle píseň vznikla před 400 lety. Na den přesně,“ uváděl některé kousky ze svého repertoáru, z nichž velké ovace sklidil například House of Fun. Každopádně o největší šok koncertu se postaral saxofonista Lee Thompson, který po konstrukci patnáctimetrové Rock for People Stage vyšplhal až úplně nahoru a pověsil se za ruce dolů. O podobné kousky se v minulých letech pokoušelo několik muzikantů, nikomu z nich však nebylo téměř 60 let.

THePETEBOX

Britský beatboxový mistr THePETEBOX předvedl přesně to, co se od něj čekalo a ještě víc. Někdo potřebuje ke koncertu kapelu, jiní to zvládnou úplně sami jen s mikrofonem a kytarou.  Mladý umělec připouští, že se ve své tvorbě snaží kombinovat co nejvíc žánrů. Publikum si tak mohlo poslechnout unikátní verzi jazzové melodie filmu Růžový panter, relaxující hit Where Is My Mind? od Pixies či věrohodný cover Lithium, ve kterém zněl místy THePETEBOX jako samotný Kurt Cobain.

Tata Bojs

„Takhle pozdě v noci jsme takovou energii vážně nečekali,“ hodnotil vystoupení zpěvák a bubeník Milan Cais. Fanoušci tuzemských miláčků Tata Bojs se zasloužili o prozatím nejlepší atmosféru na kryté Staropramen Stage. Letos poprvé šlo slyšet rytmické dupání na dřevěné podlaze, kterým publikum hecovalo Tatáče k přídavkům, tak jako loni Karla Gotta.

Kapela do svého setlistu zařadila skladby z posledního alba Ležatá osmička, ale i nesmrtelné hity jako Pěšáci a Elišce. O to větší náhoda byla, když se Cais zeptal náhodné dívky v publiku na jméno, a ta mu radostně odvětila, že je taky Eliška. Nadšená fanynka se pak za zády security protáhla na pódium, kde objímala překvapeného Mardošu a poskakovala jako na Woodstocku.

FOTO: Blood Red Shoes

Blood Red Shoes. | Foto: Rastislav Bača, TOPZINE.cz

Holy Esque

Překvapení druhého dne. Přestože skotská post-punková parta Holy Esque vystupovala například na Glastonbury, v Česku zatím nepatří k interpretům se zvučným jménem. Nenapodobitelný hlas zpěváka Pata Hynese je opravdu unikátní záležitostí. Do publika si ovšem nevylíval jen své hlasivky, ale místy i celé srdce. Emotivní písně se svižnými bicími, které připomínají tvorbu The Boxer Rebellion či Editors, fungovali bezvadně. Není divu, že kapelu zbožňuje BBC a další britská rádia. Otázkou zůstává, kam to Holy Esque dotáhnou a jak bude vypadat jejich příští koncert v České republice.

We Came as Romans

Americký metalcoreová banda We Came as Romans byla hlavním tahákem pro většinu fanoušků tvrdé melodické hudby. Dvě řízné kytary, jedna basa a dunivé bicí. K tomu si připojte dva screamující zpeváky a dostanete výsledek ve formě skvělé hardcore jízdy (kompletní recenzi čtěte zde).

Souhrnně o Rock for People 2014

8 perel a 1 zklamání z prvního festivalového dne

RECENZE: Biffy Clyro to na Rock for People rozjeli. Nahoře bez a naplno!

RECENZE: We Came as Romans sdružovali publikum v obřím circle pitu

RECENZE: The Naked and Famous naservírovali neopakovatelnou emotivní show

4 interpreti, kteří kralovali závěrečnému dni

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rock for People 2014: 7 koncertů druhého dne, které stály za to