Čím více se svět robotů dostává do podvědomí člověka a poté zejména do komerčního sektoru, tím více se mluví také o jejich převaze. Jak tomu však ve skutečnosti je? V tomto článku se podíváme na několik statistik a jejich vývoj, které nám prozradí rozvoj robotiky v posledních letech, a to napříč celým světem.
Prvním krokem robotů byl svět průmyslu, továren a industriálního prostředí. Právě zde se koncentrují také nejčastější obavy. Seberou roboti všechny naše pracovní pozice? Podle statistik McKinsey Global, publikovaných portálem BBC bude automatizace mít nepříjemný dopad na pracovníky, zejména z průmyslových a manuálních pozic. Dle těchto statistik bude automatizováno na jednu pětinu světových pracovních pozic, to tedy znamená 800 milionů pracovních míst, ve kterých podlé této agentury roboti nahradí člověka do roku 2030.
Ačkoliv tato prognóza zní doslova děsivě, ukazuje zároveň jen jednu stránku věci.
Tato světová technologická globalizace nebude práce pouze brát, bude je také vytvářet. Forrester Research, jiné statistické centrum, v loňském roce zveřejnilo prognózu pro USA, tato sděluje, že jen v této zemi bude do roku 2027 vytvořeno na 25 milionů pracovních pozic, které doplní pozice automatizované a robotické.
Faktem zůstává, že ačkoliv je robotika na neustálém vzestupu, stále jde ruku v ruce s člověkem. Mnohé stroje jsou automatizované, některé plně, ve výrobě je však stále zapotřebí lidského faktoru. Důkazem je tzv. cobot (kolaborativní robot). Tento druh robota se v pracovním prostředí může nacházet ve vaší bezprostřední blízkosti. Cobot totiž nebude vaši pozici brát, on ji jednoduše doplní. Tento druh robotů byl navržen pro ulehčení a zrychlení manuální práce. Svým způsobem bude pracoviště zredukováno, avšak pozice tohoto robota vyžaduje nejen dokončení složitého manuálního úkonu (který nelze plně zautomatizovat) vyžaduje také údržbu samotného robota. S každým nasazeným robotem proto přichází člověk, který jej musí doplnit. Čísla, která se často ve statistikách objevují proto nejsou zcela přesná, počítají totiž jen s jednou alternativou.
Pokud se podíváme na industriální roboty blíže zjistíme, že jejich nákup do roku 2016 sice rapidně stoupá, avšak nejedná se tolik šokující převahu, jak si možná můžete myslet. Do výše zmíněného roku bylo podle posledních statistik prodáno na 294 000 industriálních robotů, což je na světový obchod působivé, avšak nijak válcující číslo. Důvodem je zejména ekonomie. Například rok po ekonomické krizi, v roce 2009, klesl prodej industriálních robotů na 60 000 jednotek, tedy o 49,5% oproti předešlému roku. Dalším faktorem je cena, zatímco dnes existují firmy jako Universal Robots, které přibližují kolaborativní roboty také menším podnikům, dříve tomu tak nebylo. Robot byl proto záležitostí zejména pro velké firmy a značky, obzvlášť v automobilovém průmyslu. Předpokládané investice a budoucí prodeje jsou naopak ve vysokých číslech, důvodem je právě snižující se cena těchto výrobků.
Jak se to ale má s komerční robotikou a roboty? Umělá inteligence je zcela jinou kapitolou tohoto průmyslu. Mnoho výrobků slouží jako pomocník do domácnosti, jiné jako společník životem. Také tato technologie je dnes mnohem jednodušeji dostupnější a tím pádem také levnější.
Umělá inteligence má pomalejší spád, zejména pro svůj velmi složitý vývoj. Také ta se však začíná rapidně dostávat na komerční trh, a to v mnoha podobách. Velmi časté jsou společenští roboti. První náznak tohoto druhu technologie najdete v telefonech značky Apple, možná je vám znám hlas Siri, průvodce vším, co si můžete přát a věrným společníkem životem. Toto je jedním z příkladů umělé inteligence, jejíž vývoj je nezastavitelný. Podobným robotem, který je možná více praktičtější, je například Pillo. Robot s umělou inteligencí, který je schopen dávkovat léky a vyhledávat důležité informace díky propojení s internetovou sítí.
Také prodeje v této oblasti rapidně stoupají. Podle agentury Constellation Research bude hodnota trhu s AI aplikacemi a technologiemi dosahovat hodnoty až 100 miliard amerických dolarů, a to již v roce 2025. To znamená neustálý a nezastavitelný růst nejen v technologiích pro domácnosti, ale také v oblasti kybernetiky, obrany, zdravotnictví, nebo samořízených motorových vozidel, které již klepou na naše dveře.
Je zde již nyní robotická převaha? To je ještě ukvapený závěr. Otázka, zda nás tato převaha čeká, ta již záleží na postupném technologickém i ekonomickém vývoji. Pravděpodobná je odpověď kladná. Robotika a umělá inteligence se již dříve objevila velmi náhle a prakticky nenápadně. Do moderních životů se začleňuje velmi jednoduše díky digitální době, ve které nyní žijeme. Převaha nás tedy nejspíš opravdu čeká, a přijde opět velmi náhle.