Richard Gere patří k jedním z nejcharizmatičtějších a nejváženějších herců v Hollywoodu. Americký gigolo byla jeho zlomová role, která z Richarda učinila filmovou hvězdu. Většina diváků si ho ale pamatuje ze snímku Pretty Woman, díky němuž po něm začalo toužit mnoho žen jakéhokoliv věku.
Richard Gere ve filmu Skandál, Zdroj: distributor filmu
Richard Gere (celým jménem Richard Tiffany Gere) se narodil 31. srpna 1949 ve Philadelphii ve státě Pensylvánie do rodiny pojišťovacího agenta Homera Gerea. Richard byl druhým z celkem pěti dětí Homera a Doris. Od malička se věnoval hudbě a posléze skládal kompozice pro školní představení.
Školní léta, divadlo
V roce 1967 absolvoval střední školu North Syrakus, kde vynikal v gymnastice a zejména v hudbě. Ovládal hru na trubku, kytaru a klavír. Poté nastoupil na univerzitu v Massachusetts, kde si vybral jako hlavní obor filozofii a východní náboženství. Školu však ukončil po dvou letech studia, během kterých se snažil založit vlastní skupinu, ale neúspěšně.
Recenzi posledního filmu Richarda Gera Nejlepší z Brooklynu si můžete přečíst zde.
Nakonec se rozhodl začít působit v divadelním souboru Provincetown Playhouse, kde si zahrál několik hlavních rolí. Po skončení sezóny se přemístil do Seattlu, kde začal účinkovat v divadelním souboru Seattle Repertory Theater. V roce 1973 získal v divadle roli Dannyho Zucca v přestavení Pomáda. V této roli pokračoval v Broadwayské produkci Pomády. Úspěchy zaznamenal i v dalších divadelních představeních.
Pretty Woman
Hledání pana Gerea
V 70. letech se objevil v hollywoodské sexuálně laděné detektivce Hledání pana Goodbara, kde si zahrál po boku Diane Keaton. Za jeho ztvárnění Tonyho Lopanta získal uznání na straně kritiků a díky tomu získal další nabídky na ztvárnění rolí podobného typu. Dalším úspěchem je jeho úloha sezónního dělníka Billa v dramatu Nebeské dny.
V roce 1979 získal cenu Theatre World Award za výkon v dramatu Bent. O rok později přišla jeho zlomová role v dramatu Americký gigolo a ve filmu Důstojník a gentleman, za který si vysloužil nominaci na Zlatý glóbus. Opravdový zvrat v jeho kariéře přichází až o 10 let později s romantickou komedií Pretty Woman, kde si zahrál po boku Julie Roberts. S toutéž herečkou se opět setkal za několik let v romantické komedii s názvem Nevěsta na útěku. Za roli umírajícího choreografa v televizním snímku o AIDS s názvem A kapela hrála dál byl nominován na cenu Emmy. Za politické drama Rudý labyrint získal cenu Národní filmové rady za svobodu projevu.
Další filmové role a první neúspěchy
Po Pretty woman přišla řada neúspěchů. První rytíř ani Šakal neuspěly jak u kritiků, tak ani u diváků. O filmu Podzim v New Yorku se tvrdilo, že nadobro zničil kariéru jak Richardovi, tak i Winoně Ryder. Naštěstí přišel snímek Nevěrná, který u kritiků zabodoval. Obecenstvo ho začalo znovu milovat.
Vzít roli v muzikálu Chicago se mu vyplatilo. Získal Zlatý glóbus a byl zpět na výsluní. Chicago bylo trhák, Richard trénoval pět měsíců, aby dokázal zatančit stepové číslo. Mezi jeho poslední filmy patří Noci v Rodanthe, Beze mě: Šest tváří Boba Dylana nebo drama Amelia. Do kin právě přichází snímek Nejlepší z Brooklynu, kde si zahrál po boku Ethana Hawka nebo Dona Cheadla.
Díky své fyzické přitažlivost byl často obsazován do rolí milovníků s pochybnou pověstí a charakterem, z nichž se mu prakticky dodnes nepodařilo vymanit, ačkoliv spolupracoval s řadou významných filmařů.
S Jodie Foster v romanci Návrat Sommersbyho
Měl za manželku topmodelku Cindy Crawford. Manželství skončilo po 4 letech. V této době je ženatý s herečkou Carey Lowell, se kterou má od roku 2000 syna. Od dob studia východního náboženství mu zůstal jeho kladný vztah k buddhismu, proto má i zakázáno vstoupit na území Číny. Richard je velkým zastáncem lidských práv. Po dlouhou dobu byl členem světové organizace Survival International. Stal se spoluzakladatelem Tibet House – neziskové organizace na ochranu tibetské kultury.
Zajímavosti, výroky a hlášky z filmů.
Na fundrasingu pro homosexuály v Londýně Gere prohlásil: „Ano, je čas to přiznat, jsem lesbička.“
Je velkým přítelem Dalajlámy, který napsal úvodní slovo do Richardovy knihy Pilgrim.
Pilgrim je sbírka fotografií, která zobrazuje 25 let dlouhou cestu k buddhismu.
(z Pretty Woman, kde ztvárnil boháče Edwarda Lewise)
Hollister: „Já jsem Hollister, majitel. Čím posloužím?“
Edward Lewis: „Edward Lewis.“
Hollister: „Těší mě.
Edward Lewis: „Vidíte tuto mladou dámu?“
Hollister: „Ano.“
Edward Lewis: „Máte tu něco tak krásného jako ona?“
Hollister: „Ó, jistě. (Pauza.) Ó, ne. Ne ne ne. Máme řadu věcí, ale kráse dámy se nevyrovnají, tak nějak bych to řekl. Myslím, že se mnou souhlasíte. Jakmile jste vešel dovnitř, hned mi bylo jasné…“
Edward Lewis: „Promiňte, víte, co budeme potřebovat? Ještě několik prodavačů, kteří nám budou k ruce. Řeknu vám proč. Hodláme u vás utratit nechutnou sumu peněz. Dejte mi lidi, co nás budou obskakovat, to potřebujeme.“
Edward Lewis: „Jsme si podobní, Vivian. Oba ojebáváme lidi za peníze.“