Menu
TOPZINE.cz
Sport

Reinhold Messner: Jeden z nejvýznamnějších horolezců s vysokou empatií

Lída Fikarová

Lída Fikarová

1. 10. 2010

„Hory mi vzaly manželství i bratra, přesto je miluji,“ říká Reinhold Messner, jenž tento rok, který začal premiérou vlastního filmu Nanga Parbat, věnovaným jeho bratru Güntherovi, a pokračuje budováním již pátého muzea Mountain Messner Museum na zámku  v Brunecku, může považovat za úspěšný.

Reinhold Messner a jeho výprava Zdroj: reinhold-messner.com

Letošní rok má pro Reinholda Messnera ale i jiný podtext. Uběhlo již 40 let od prvního výstupu bratrů Messnerových na horu Nanga Parbat, nazývané též Nahá hora, Diamir či Královna hor. Ta se řadí k himálajským osmitisícovkám, které pro někoho znamenaly okamžiky štěstí a slávy, pro jiné se však staly osudnými. Tragédie před čtyřmi desítkami let poznamenala i život Reinholda Messnera.

Riskování je znakem mládí

V roce 1970 se expedice vedená Karlem Mariou Herrligkofferem s dalšími šestnácti účastníky vydala do základního tábora, aby si mohla splnit svůj sen. Sen jménem Nanga Parbat. Mezi těmito účastníky byl i natěšený Reinhold a se stejnou vášní zarputilý Günther.

Nanga Parbat Zdroj: reinhold-messner.com

Již od začátku doprovázely expedici velmi nepříznivé podmínky, když se výprava musela potýkat s lavinami a sněhovými bouřemi. Výstup do tábora č. 4 ve výši 6 200 m trval 3 týdny. Poté se počasí trošku umoudřilo a výstup do tábora č. 5 do výše 7 200 m mohl začít. 26. června ve 20 hodin pokračovala dvojice bratrů Messnerových k vrcholu, aby ve 2 hodiny ráno příštího dne ochutnala pocit vítězství, jenž je nahoře čekal. Další dva účastníci, kteří zvládli náročné podmínky, vystoupili k hoře o den později. Tyto dvě dvojice jako by byly rivaly. Ačkoliv o sobě věděly, komunikovaly spolu, přesto šly odděleně.

Bratrův poslední pohled ho dodnes pronásleduje

Zpáteční cesta do Diamírského údolí bohužel již tak úspěšná nebyla. Při vyčerpání Günthera se Reinhold sám snažil najít východisko v podobě nalezení nejsnazší cesty. Při vracení se zpátky utkvěl jeho pohled na vrstvě sněhu. V tu chvíli mu bylo jasné, že padla lavina, která nedávala moc šancí, že by byl jeho bratr naživu. Ačkoliv se Reinhold ještě snažil svého mladšího bratra najít, byl už sám velmi vyčerpaný a naděje k nalezení Günthera se snižovaly. Teď musel přežít sám. Expedice byla ale ukončena bez těchto dvou členů, za které byla dokonce už odsloužena mše. Reinhold byl však poté nalezen místními domorodci. S těžkými omrzlinami byl převezen do nemocnice, kde, ještě vyčerpán, začal o této události psát.

S lidmi z expedice bohužel přišla i faleš, obviňování, že on může za smrt svého bratra. O celé expedici vyšly nepravdivé údaje. Reinhold sepsal o těchto událostech knihu, která ale byla zakázána a objevila se na pultech až poté, co se v roce 2005 našly Güntherovy ostatky. Na Nanga Parbat se vrátil úspěšný horolezec v letech 1971 a 1973, aby našel bratrovo tělo. Bohužel neúspěšně. 5. srpna roku 1978 vystoupil na tuto horu sám jako solo účastník.

„Pokud někdo říká, že se dá horám naslouchat, tak já jsem nikdy žádnou horu neslyšel,“ říká Reinhold, jenž jako horolezec vystoupil na všech 14 osmitisícovek. Např. o Mount Everestu se vyjádřil, že nikdy v životě nebyl tak unavený jako na vrcholu. Společně s Peterem Habelerem byl také prvním, kdo prolomil tabu ohledně kyslíkových masek a na již zmíněnou horu r. 1987 bez pomoci masky vylezl.

Reinhold Messner bere jako výzvu každé místo, kde nebyl. Mezi jeho další expedice patří  přechod přes Antarktidu, 2 800 km pěšky jen se saněmi s Arvedem Fuchsem, dále přechod Grónska (2 200 km), Arktidy, pouště Gobi (2 000 km) atd. O jeho cestách vznikla spousta publikací.

Nejkrásnější hory jsou v Jižním Tyrolsku

Od roku 2003 pracuje na projektu Muzeum hor. Dne 11. června 2006 došlo k prvnímu otevření MMM – Messner Mountain Museum, které chce poukázat na historii a kulturu v Himalájích a horách s nimi spojených a v Jižním Tyrolsku. Zatím jsou otevřena 4 centra, páté by mělo být dokončeno začátkem r. 2011.

Museum Reinholda Messnera

Muzeum Reinholda Messnera Zdroj: marling.info

Reinhold je člověk, jenž všechny své poznatky předává dál. Sám pořádá semináře, se kterými jezdí po celém světě, píše pro přední cestopisné časopisy – např. National Geographic, věnuje se politice v Jižním Tyrolsku, prostřednictvím Messner Mountain Fondu se snaží vytvářet sociální podmínky pro obyvatele v Himalájích, kteří nemají k dispozici ani základní služby.  Např. v regionu Kaschmir nechal postavit školu, která umožňuje dodat základní vzdělání. Pojmenoval ji Günther – Messner – School.

Člověk, kterého lidé buď obdivují, nebo nenávidí. Žádné mezi neexistuje. Dokázal snést víc než jen sáhnutí na dno. Dokázal na sobě celý život nést obvinění, zášť. Přesto ho to vždy povzbudilo se posunout o krok dál. Takový je a bude Reinhold Messner.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reinhold Messner: Jeden z nejvýznamnějších horolezců s vysokou empatií